Jak naprawdę wygląda kobieta po porodzie? Te mamy nie wstydzą się pokazać swojego ciała

2022-04-29 7:11

Kobieta w pierwszych tygodniach po porodzie nie wygląda jak szczupła, uśmiechnięta i pełna życia mama z reklam. Pierwszy tydzień połogu to brzuch niewiele mniejszy niż podczas ciąży, maksymalnie spuchnięte stopy i ból krocza lub rany po cesarskim cięciu. Kto nie był na oddziale położniczym - zderzenie rzeczywistości z obrazem serwowanym w mediach może być bardzo szokujące!

Kobieta po porodzie
Autor: Getty Images Pierwsze dni połogu są najcięższe. Jak wtedy wygląda każda świeża mama?

Połóg trwa około 6 tygodni i to trudny czas dla większości kobiet. Oznacza on gojenie się rany krocza lub brzucha, jeśli ciąża została rozwiązana przez cesarskie cięcie, opuchnięte stopy i krwawienie, a co się z tym wiąże noszenie podkładów i majtek poporodowych.

Oczywiście są to dolegliwości, z którymi każda kobieta musi sobie sprawnie radzić bo najważniejsza jest opieka nad noworodkiem, a dziecko wymaga jej 24 godziny na dobę. Pierwsze dni po porodzie mogą być wyjątkowo trudne, w końcu trzeba oswoić się z nową sytuacją.

Dowiedz się: Jak powinny wyglądać odchody połogowe? Sprawdź, kiedy połóg nie przebiega prawidłowo

Spis treści

  1. Pierwsze próby karmienia piersią
  2. Jak naprawdę wygląda kobieta w połogu?
  3. Zobacz 4 odważne mamy, które pokazały swoje zdjęcia po porodzie
Plac zabaw: “Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

Przeczytaj: „Do kobiety w połogu diabeł ma przystęp”. Zaskakujące ludowe wierzenia i obrzędy porodowe w dawnej Polsce

Pierwsze próby karmienia piersią

Często dodatkowym powodem do stresu jest karmienie piersią. Zanim matka i dziecko znajdą właściwy rytm, może się okazać, że potrzebne będą porady pielęgniarki laktacyjnej. Niestety na jednej poradzie może się nie skończyć i przez kilkudniowy pobyt w szpitalu przy karmieniu będzie nam pomagało kilka osób.

Przeczytaj: 10 pytań o dolegliwości po porodzie - czy znasz odpowiedzi?

Nie można się jednak poddawać! Trzeba pamiętać, że problemy z laktacją czy karmieniem piersią nie muszą oznaczać rezygnacji z naturalnego karmienia. Warto wypróbować kilka metod i skonsultować się z położną laktacyjną zanim podejmiemy decyzję o karmieniu mlekiem modyfikowanym. 

Jak naprawdę wygląda kobieta w połogu?

Amerykańska blogerka Becky Vieira opublikowała na swoim koncie na Instagramie zdjęcia z pierwszego tygodnia po porodzie. Kobieta postanowiła pokazać, jak faktycznie wygląda kobieta w połogu. Zdjęcia są bardzo naturalistyczne i ukazują szpitalną rzeczywistość kobiet tuż po porodzie.

Sprawdź: Mądrości wschodu nie da się przecenić. Zobacz, jak w Azji przebiega połóg

Tak jak ona, robi wiele innych influencerek. To dobrze, byśmy wiedziały, że żadna z nas nie musi być perfekcyjna po narodzinach dzicka.  

Zobacz 4 odważne mamy, które pokazały swoje zdjęcia po porodzie