Masz te objawy? To sygnał, że poród zacznie się w ciągu 24 godzin

2023-01-20 11:01

Termin porodu tuż tuż, a ty odliczasz dni i godziny do wyjazdu na porodówkę. Każdy sygnał - typowy lub nie – bierzesz za objaw rozpoczynającego się porodu. Zamiast się stresować i stać z torbą w przedpokoju, poznaj 4 objawy, które świadczą o tym, że urodzisz w ciągu najbliższych 24 godzin.

kobieta w ciąży siedząca na łóżku
Autor: Getty images Masz te objawy? To sygnał, że zaczniesz rodzić urodzisz w ciągu najbliższych 24 godzin

Istnieje wiele oznak zbliżającego się porodu, o których na pewno słyszałaś lub czytałaś w książkach. Ale tak naprawdę nie wiesz, ile czasu minie od odejścia czopu czy pierwszego skurczu do przywitania na świecie twojego dziecka.

Niektóre objawy porodu zaczynają się kilka dni przed nim, inne - kilka godzin. Do tego dochodzą indywidualne predyspozycje organizmu, które sprawiają, że tak naprawdę nigdy nie wiesz, kiedy urodzisz.  

Ale można to ocenić w przybliżeniu. Oto 4 sygnały, które świadczą o tym, że urodzisz w ciągu 24 godzin i 4 oznaki, które wbrew pozorom wcale tego nie oznaczają.

Spis treści

  1. Sygnały, mówiące o tym, że zaczniesz rodzić w ciągu 24 godzin 
  2. Sygnały, które wcale nie oznaczają, że zaczniesz rodzić w ciągu 24 godzin
Fazy porodu: pierwszy okres porodu

Sygnały, mówiące o tym, że zaczniesz rodzić w ciągu 24 godzin 

1. Odejście wód

Większość kobiet, które zaobserwowały odejście wód przed porodem, zaczyna rodzić w ciągu 24 godzin. Ale warto pamiętać, że niektórym kobietom worek owodniowy pęka dopiero na porodówce.

Worek owodniowy to woreczek wypełniony wodami, w których pływa maleństwo. W czasie ciąży pełni wiele ważnych funkcji, ale w momencie porodu, nie jest już potrzebny, dlatego pęka, co jest dla kobiety sygnałem, że w ciągu najbliższych 2 godzin powinna jechać do szpitala. 

Dziecko nie powinno przebywać zbyt długo w pustej macicy, pozbawionej płynu owodniowego, dlatego - jeśli akcja porodowa nie rozpocznie się, zostanie na pewno wywołana przez lekarzy.

Czytaj również: Pierwszy posiłek po porodzie. Co powinnaś jeść, a czego unikać?

Wody płodowe są niezbędne dla płodu. Wiedziałaś, że można je uzupełniać?

2. Biegunka przed porodem

Przed porodem organizm oczyszcza się, co często oznacza biegunkę. To zasługa hormonów, prostaglandyn, które pobudzają skurcze. Biegunka może być tez wywołana stresem, ale zazwyczaj świadczy po prostu o rozpoczęciu przygotowań do porodu.

Mówi się, że biegunka jest częstym sygnałem porodu, który zwykle rozpoczyna się w ciągu 24 godzin od pierwszej wizyty w toalecie. 

3. Ból krzyża

Silny ból pleców w okolicy krzyża jest typowym bólem przy skurczach i świadczy o rozpoczęciu się porodu. Najczęściej dochodzi do niego w wyniku zmiany pozycji dziecka, które zaczyna wydostawać się na świat. Ból pleców nasila się 24 do 48 godzin przed porodem, może promieniować do miednicy. Zmiana pozycji nie przynosi ulgi i utrzymuje się przez cały poród.

4. Skurcze porodowe

Skurcze przepowiadające, które mijają wraz ze zmianą pozycji ciała, mogą pojawiać się na długo przed porodem, ale prawdziwe skurcze porodowe, które nie mijają, a nasilają się z każdą godziną (dłuższe niż minuta), pojawiające się co 4 do 5 minut - to sygnał nadchodzącego porodu i tego, że zaczniesz rodzić w ciągu najbliższych 24 godzin.

Sygnały, które wcale nie oznaczają, że zaczniesz rodzić w ciągu 24 godzin

1. Utrata czopu śluzowego

Czop śluzowy to gęsty zbiór śluzu, który zamyka otwór szyjki macicy. Podobnie jak wody płodowe, pełni w ciąży funkcje ochronne, ale przed porodem rozluźnia się i wypada.

jest to sygnał nadchodzącego porodu, ale prawda jest taka, że u niektórych kobiet może on wypaść nawet kilka tygodni przed porodem. Nie jest to sygnał świadczący o tym, że poród zacznie się lada moment. 

2. Rozwarcie szyjki macicy

Pod koniec ciąży będziesz mieć cotygodniowe kontrole, podczas których lekarz sprawdzi szyjkę macicy, aby zobaczyć, jak bardzo się rozszerza. Rozwarcie szyjki oznacza bowiem rozpoczęcie się porodu. Ale - wiele kobiet potrafi mieć rozwarcie na 2-3 cm przez kilka ostatnich tygodni ciąży: słynne „rozwarcie 2 cm” wcale nie musi oznaczać szybkiego rozpoczęcia się porodu. 

3. Utrata masy ciała

To jeden z objawów porodu, o którym mówi się rzadko, tymczasem jest dobrym sygnałem świadczącym o tym, że poród niedługo się zacznie. Ale niekoniecznie w ciągu doby.

Spadek wagi, spowodowany jest utratą wody z organizmu. W czasie ciąży organizm zatrzymuje płyny, bo są one potrzebne mamie i dziecku - chroni ich w ten sposób przed odwodnieniem. Ale przed porodem pozbywa się wody (zaczynasz częściej biegać do toalety), co powoduje spadek masy ciała nawet o 0,5–1 kg. Może do niego dojść nawet na kilka dni przed godziną "zero". 

Czytaj również: Dla 23% rodzących pierwszy raz ból jest "nie do zniesienia". Do czego porównać ból porodowy?

4. Opuszczenie się brzucha

Gdy dziecko wchodzi w kanał rodny, szykując się do wyjścia na świat, brzuch kobiety opada. Łatwiej jej oddychać, bo dziecko przestaje uciskać przeponę, za to częściej biega do toalety - bo malec uciska pęcherz. 

Opadanie brzucha i wpasowywanie sie główki w kanał rodny to sygnał nadchodzącego porody, który jednak może pojawić się na kilka-kilkanaście dni przed pojawieniem się pierwszych skurczy.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza