Czy zdejmowanie szwów po nacięciu krocza boli?

2020-09-28 13:50
Czy zdejmowanie szwów po nacięciu krocza boli?
Autor: Getty Images

Czy zdejmowanie szwów po nacięciu krocza boli? Szycie krocza po porodzie to czynność obowiązkowa, jeśli podczas porodu doszło do samoistnego pęknięcia krocza lub jeśli w czasie porodu nacięto krocze. Wówczas, po urodzeniu dziecka i łożyska kobiecie zakłada się kilka szwów. Jeśli są to szwy nierozpuszczalne – po kilku dniach wymagają zdjęcia. 

Liczba szwów, jakie zakłada się kobietom na krocze po porodzie, zależy od rozległości pęknięcia lub nacięcia krocza. Zwykle jest to od 1 do 5 szwów. Obecnie, w coraz większej liczbie szpitali odchodzi się od używania zwykłych nici i stosuje szwy rozpuszczalne.

Spis treści

  1. Szwy po nacięciu krocza: rozpuszczalne
  2. Szwy po nacięciu krocza: nierozpuszczalne
  3. Zdejmowanie szwów po nacięciu krocza

Szwy po nacięciu krocza: rozpuszczalne

Coraz popularniejsze stają się szwy rozpuszczalne zakładane przy nacięciu krocza. Mają one podstawową zaletę - nie wymagają zdejmowania – po prostu po jakimś czasie ulegają rozpuszczeniu i wchłonięciu się. Okres rozpuszczania się szwów wynosi od 2 tygodni do 3 miesięcy. Wadą tych szwów może okazać się jedynie dłużej trwający dyskomfort związany z dolegliwościami występującymi po nacięciu krocza. W przeciwieństwie do szwów zwykłych zastosowanych przy nacięciu krocza, które można wyjąć już po kilku dniach, pozostające dłużej w skórze szwy rozpuszczalne mogą powodować uczucie ciągnięcia rany i uwierania. Część kobiet wobec tego decyduje się na wcześniejsze wyjęcie takich szwów – zanim się samoistnie rozpuszczą.

Czytaj także: Jak pielęgnować krocze po zabiegu nacięcia?

Szwy po nacięciu krocza: nierozpuszczalne

Jeśli kobiecie założono normalne szwy na ranę krocza, wówczas obowiązkowym zabiegiem, jaki będzie musiała przejść po kilku dniach od porodu, będzie zdejmowanie szwów. Odbywa się ono zwykle od 6 do 8 dni od porodu. Szwów nie powinno się wyjmować samemu. W tym celu należy się udać do przychodni przyszpitalnej lub poprosić o pomoc położną środowiskową, która zrobi to podczas wizyty domowej. Zdejmowania szwów zwykle dokonuje właśnie położna.

Zdejmowanie szwów po nacięciu krocza

Czy zdejmowanie szwów boli? Sam zabieg zdejmowania szwów po nacięciu krocza, choć nie należy do przyjemnych, nie jest też zbyt bolesny. To uczucie ciągnięcia i szczypania, na szczęście nietrwające zbyt długo. Kobiety, które w pamięci mają jeszcze niedawny trud i ból porodowy, zwykle uważają, że zdejmowanie szwów to przy tym nic wielkiego i nie boli. Na dodatek ulga, jaką odczuwa się po wyjęciu szwów (uczucie rozluźnienia) szybko rekompensuje ten krótki dyskomfort.

Należy pamiętać, że zdejmowanie szwów to nie koniec pielęgnacji rany po szyciu krocza. W dalszym ciągu należy dbać o to miejsce ze szczególną starannością i przestrzegając zasad higieny. Do pełnego zagojenia się rany po nacięciu krocza może upłynąć kilka tygodni. Ponadto szybciej goją się rany po pęknięciu krocza, niż te powstałe na skutek nacięcia.

Czytaj także: Ile trwa krwawienie po porodzie?

Seks po porodzie: 15 pytań o współżycie po urodzeniu dziecka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza