Jak długo się goi się rana po nacięciu krocza?

2013-06-11 8:00

Nacięcie krocza podczas porodu nie boli, ale w czasie połogu, gdy rana goi się, a szwy zbyt mocno uciskają tkankę – nacięte krocze może powodować dyskomfort. Dowiedz się, jak należy właściwie dbać o ranę po nacięciu krocza, by nie doprowadzić do zakażenia i co powinno cię zaniepokoić.

Nacięcie krocza goi się zwykle całkowicie w ciągu maksymalnie 8-10 dni. Dzieje się tak, gdy rana po nacięciu krocza jest zszyta prawidłowo. Jednak gdy szew nie był założony poprawnie, gojenie się rany po nacięciu może być bolesne, mogą pojawć się krwiaki i grudki. Aby tak się nie stało i wszystko przebiegło prawidłowo, trzeba myć i wietrzyć krocze kilka razy dziennie. Można je dodatkowo przemywać środkami o działaniu antyseptycznym i przyspieszającym gojenie po nacięciu krocza, np. maść nagietkowa. Dobrze robi też naświetlanie lampą solux – przyspiesza gojenie i łagodzi swędzenie w miejscu nacięcia.

>> Czy zdjemowanie szwów po nacięciu krocza boli?

Nacięcie krocza

Dawniej zdarzało się, nacięcie krocza wykonywane było rutynowo podczas porodu naturalnego. Czasy się zmieniły i znane są inne metody wspomagające poród. Zapytaliśmy eksperta o to w jakich przypadkach wykonuje się nacinanie krocza i co możemy zrobić by uniknąć nacięcia krocza. Dowiesz się również w jaki sposób należy dbać o ranę po nacięciu krocza i co powinno cię zaniepokoić.

Nacięcie krocza – co powinno cię zaniepokoić

Gdy pojawi się ostry ból krocza i gorączka, koniecznie zgłoś się do lekarza. Jedną z przyczyn infekcji rany krocza jest najczęściej nieprawidłowa higiena – odchody połogowe są doskonałą pożywką dla bakterii i mogą prowadzić do zakażenia rany.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE