Jak długo goi się rana po nacięciu krocza?

2021-09-22 11:39

Nacięcie krocza podczas porodu nie boli, ale w czasie połogu, gdy rana goi się, a szwy zbyt mocno uciskają tkankę – nacięte krocze może powodować dyskomfort. Dowiedz się, jak należy właściwie dbać o ranę po nacięciu krocza, by nie doprowadzić do zakażenia i co powinno cię zaniepokoić.

rana po nacięciu krocza
Autor: Getty Images

Nacięcie krocza goi się zwykle całkowicie w ciągu maksymalnie 8-10 dni. Dzieje się tak, gdy rana po nacięciu krocza jest zszyta prawidłowo. Jednak gdy szew nie był założony poprawnie, gojenie się rany po nacięciu może być bolesne, mogą pojawć się krwiaki i grudki. Na co zwrócić uwagę, co powinno nas zaniepokoić?

Spis treści

  1. Jak przyspieszyć gojenie rany po nacięciu krocza?
  2. Nacięcie krocza - skutki długotrwałe
  3. Odpowiednia pielęgnacja krocza po nacięciu
  4. Nacięcie krocza – co powinno cię zaniepokoić
5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Jak przyspieszyć gojenie rany po nacięciu krocza?

Aby wszystko przebiegło prawidłowo, trzeba myć i wietrzyć krocze kilka razy dziennie. Można je dodatkowo przemywać środkami o działaniu antyseptycznym i przyspieszającym gojenie po nacięciu krocza, np. maść nagietkowa. Dobrze robi też naświetlanie lampą solux – przyspiesza gojenie i łagodzi swędzenie w miejscu nacięcia.

Dowiedz się: Czy zdjemowanie szwów po nacięciu krocza boli?

Nacięcie krocza - skutki długotrwałe

Dawniej zdarzało się, nacięcie krocza wykonywane było rutynowo podczas porodu naturalnego. Czasy się zmieniły i znane są inne metody wspomagające poród bez nacinania. Są to masaże, ćwiczenia mięśni Kegla, czy odpowiednia pozycja podczas porodu.

Warto też zrobić dobre rozeznanie przed wyborem szpitala - jedne placówki słyną z nacinania krocza, inne idą z duchem czasu i wspomagają porody bez takich ingerencji. 

Dowiedz się: Nacięcie krocza - jak pielęgnować krocze po zabiegu?

Jeśli jednak nacięcie krocza było konieczne, inezbyt przyjemne uczucie drętwienia może utrzymywać się nawet przez okres dwóch-trzech miesięcy. Jeśli gojenie nacięcia krocza przebiega prawidłowo, te objawy też szybką miną.

Odpowiednia pielęgnacja krocza po nacięciu

Jak zapobiec infekcjom?

  • Noś bawełnianą, przewiewną bieliznę,
  • często wietrz krocze,
  • często zmieniaj podkłady higieniczne,
  • osuszaj krocze ręcznikami papierowymi. 

Nacięcie krocza – co powinno cię zaniepokoić

Gdy pojawi się ostry ból krocza i gorączka, koniecznie zgłoś się do lekarza. Jedną z przyczyn infekcji rany krocza jest najczęściej nieprawidłowa higiena – odchody połogowe są doskonałą pożywką dla bakterii i mogą prowadzić do zakażenia rany. 

Przeczytaj: 10 niepokojących objawów w czasie połogu. Co powinno niepokoić kobietę w połogu?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza