Obrzęk nóg może pojawić się także po porodzie. Położna wyjaśnia czemu tak się dzieje

2024-03-26 13:07

Obrzęk nóg w 3. trymestrze ciąży to dolegliwość, z którą zmaga się wiele ciężarnych. U niektórych kobiet problem nie tylko nie mija po porodzie, ale może się nasilać. Dlaczego tak się dzieje?

Obrzęk nóg może pojawić się także po porodzie. Położna wyjaśnia czemu tak się dzieje
Autor: Getty Images Obrzęk nóg może pojawić się także po porodzie. Położna wyjaśnia czemu tak się dzieje

Trzeci trymestr ciąży to czas obfitujący w typowe dla końcówki ciąży objawy: zgagę, dotkliwe bóle kręgosłupa czy właśnie obrzęki nóg. Opuchnięte stopy i łydki nie tylko nie pozwalają na założenie obuwia, lecz także utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Wiele przyszłych mam odlicza więc dni do porodu oczekując, że gdy dziecko pojawi się już na świecie, wszystkie te uciążliwe dolegliwości miną. Nie zawsze tak się jednak dzieje. Co więcej, czasem kobiety dopiero w połogu dowiadują się czym są obrzęki nóg.

Spis treści

  1. Obrzęki nóg w ciąży i po porodzie
  2. Obrzęki nóg w połogu - tipy położnej
Domowe sposoby na obrzęki nóg w ciąży

Obrzęki nóg w ciąży i po porodzie

Ciężarne, które mierzyły się z problemem obrzękniętych, napuchniętych nóg w okolicach kostek, szczególnie narzekają na swój problem latem. Jednak w końcówce ciąży obrzęki pojawiają się niezależnie od pory roku i bywają równie uciążliwe.

Położna Katarzyna Płaza-Piekarzewska, która na Instagramie prowadzi profil @polozna_kasia wyjaśnia, skąd biorą się obrzęki w ciąży.

"W trakcie ciąży w kobiecym organizmie krąży więcej płynów niż jest potrzebne" - wyjaśnia położna Katarzyna Płaza-Piekarzewska. Jak dodaje, po porodzie te płyny muszą znaleźć gdzieś swoje ujście, dlatego nierzadko młode mamy obserwują wzmożone pocenie się.

"Pomaga w tym pocenie się i oddawanie moczu, ale bywa to skuteczne w dłuższej perspektywie, dlatego często po narodzinach dziecka kobiety skarżą się na obrzęki" - wyjaśnia położna.

Tak właśnie ekspertka tłumaczy obrzęki, które mogą pojawić się w połogu, nawet jeśli przed porodem nie dawały o sobie znać.

Czytaj też: Mamy boją się, że pękną i będzie bolało. Sposób tej położnej na „pierwszą kupę” to hit

Obrzęki nóg w połogu - tipy położnej

Położna Katarzyna Płaza-Piekarzewska swoją fachową wiedzą dzieli się w sieci od wielu lat. Podpowiada co robić, kiedy obrzęki nóg po porodzie są uciążliwe:

  • ułóż nogi wyżej. Kiedy np. leżysz na kanapie czy na łóżku na płasko, podłóż poduszkę,
  • zwiększ ilość wypijanych płynów. Najlepsza będzie oczywiście woda,
  • ogranicz spożycie soli. Warto zrezygnować z dosalania potraw w tym okresie w ogóle,
  • poproś partnera o masaż stóp. To także przynosi ulgę.

Na Instagramie w ramach "wyzwania wiedzowego o połogu z czułością" dzieli się wskazówkami na temat tego, czego młode mamy mogą spodziewać się w tym szczególnym okresie poporodowych. Sporo uwagi poświęca takim kwestiom jak dreszcze, pocenie się, gazy, odchody połogowe, zaparcia, pierwszy mocz i pierwsza kupa po porodzie, mobilizacja blizny, pielęgnacja rany, karmienie piersią.

Czytaj też: 3 rzeczy, których nie wolno używać po porodzie. Mają pomóc, ale tylko zaszkodzą

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza