Krwawienie po cc: dlaczego i jak długo występuje?

2015-09-25 16:53 Marta Nowik

Choć poród przez cesarskie cięcie jest operacją, co różni go od porodu siłami natury, także po cesarce, wbrew często powtarzanej opinii, występuje krwawienie. Przeczytaj, dlaczego tak się dzieje i jak długo trwa krwawienie po cc.

Świeżo upieczona mama jest najczęściej i szczęśliwa, i zmęczona. Bez względu na to, czy rodziła siłami natury, czy przez cesarskie cięcie. Przetrwanie ciąży i porodu nie oznacza jednak końca jej dolegliwości. Choć podczas połogu kobieta wraca do sił, w tym okresie również pojawiają się niedogodności. Jedną z nich jest krwawienie po cc, czyli cesarskim cięciu.

Przeczytaj również, czym charakteryzuje się krwotok poporodowy>>

Krwawienie po cc: dlaczego występuje?

Krwawienie z dróg rodnych pojawia się zarówno po porodzie naturalnym, jak i cesarskim cięciu, a związane jest z obkurczaniem i oczyszczaniem się macicy. Macica powraca więc do swoich rozmiarów sprzed ciąży, a jednocześnie wydostają się z niej wszystkie poporodowe pozostałości: resztki krwi, części błon płodowych czy śluz. Zazwyczaj procesowi temu towarzyszy ból w okolicach podbrzusza, który kobiety porównują do tego, z którym zmagają się podczas miesiączki. Wbrew więc powszechemu przekonaniu, krwawienie po cc również występuje.

Dość często powtarzany jest bowiem mit, jakoby krwawienie po cc w ogóle się nie pojawiało. Wziął się on stąd, że powszechnie uważa się, iż krwawienie po porodzie pochodzi z rany w kroczu, a skoro cesarskie cięcie było wykonywane na podbrzuszu, to krwawienia nie będzie. Nic bardziej mylnego. Odchody połogowe, bo tak fachowo nazywamy krwawienie w okresie połogu, to wydzielina z rany powstałej w macicy po odejściu łożyska. Najpierw przypomina obfitą miesiączkę z krwistą wydzieliną, potem śluzowo-krwistą, na końcu śluzową. Zmienia się więc jej barwa: od intensywnie czerwonej, przez różową, następnie żółtą aż po bezbarwną. Prawdą jest jednak, że krwawienie po cc może się wiązać z mniejszą ilością odchodów popołogowych niż w przypadku porodu naturalnego.

Dowiedz się również, czego możesz się spodziewać przy drugim i kolejnych cesarskich cięciach>>

Krwawienie po cc: jak długo trwa?

Kobiety, które przeszły cesarskie cięcie martwią się również, jak długo powinno trwać krwawienie po cc. W przypadku każdej osoby ta kwestia może wyglądać inaczej, zazwyczaj jednak krwawienie trwa dwa tygodnie, a u wielu kobiet ciągnie się nawet przez cztery. Co więcej, zdarza się również, że krwawienie po cc może ustać np. po dwóch tygodniach na kilka dni i później sprawić położnicy "niespodziankę" w postaci swojego powrotu. Nie powinno więc budzić żadnych obaw świeżo upieczonej mamy.

Zobacz też: 10 objawów, które powinny Cię zaniepokoić podczas połogu >>

Zobacz 5 rzeczy, których nie wiesz o połogu!

Krwawienie po cc: co powinno niepokoić?

Kiedy krwawienie po cc powinno wzbudzić niepokój? Wtedy gdy odchodów połogowych jest mało lub zanikają po kilku dniach, należy skonsultować się z ginekologiem – może być konieczne zastosowanie leków obkurczających macicę. Niepokojącym objawem jest również towarzysząca krwawieniu po cc gorączka, wyciek ropy z pochwy (również z samej rany po cesarskim cięciu), znacznie intensywniejsze niż zazwyczaj - podczas miesiączki - bóle podbrzusza. Warto też pamiętać, że wydzielina z pochwy nie powinna mieć nieprzyjemnego zapachu, a oddawanie moczu nie powinno być bolesne ani powodować świądu. Skontaktuj się z lekarzem również wtedy, gdy krwawienie po cc w ogóle się nie pojawiło.

>>Przeczytaj również, jak długo goi się rana po cesarskim cięciu>>

Krwawienie po cc: jak sobie pomóc?

Krwawienie po cc powoduje uczucie dyskomfortu, dlatego warto poczynić działania, które ułatwią przejście przez okres połogu. Przede wszystkim - w czasie krwawienia nie stosuj tamponów, mogących spowodować infekcje i sprawić, że będzie ci jeszcze bardziej niewygodnie. Kup specjalne podpaski popołogowe lub nawet pieluchy dla dorosłych. W późniejszych dniach krwawienia po cc, gdy stanie się ono bardziej skąpe, będziesz mogła przejść do stosowania zwykłych podpasek. Unikaj też wysiłku fizycznego - w prace domowe zaangażuj właśnie domowników - w końcu ty dopiero co urodziłaś dziecko i masz prawo do odpoczynku. Nie podnoś żadnych ciężkich rzeczy i unikaj gwałtownego schylania się. W czasie połogu i krawienia po cc lepiej powstrzymać się od współżycia. Noś luźną, najlepiej bawełnianą, bieliznę, która nie tylko zapewni ci wygodę, ale przyspieszy gojenie się rany, ponieważ zapewni jej wietrzenie.

>>Dołącz również do dyskusji o krwawieniu po cc na forum Mjakmama24.pl!>>

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, co jeść w ciąży, by nie mieć anemii i jakie nazwisko może nosić nowo narodzone dziecko. Przeczytaj również o tym, jak uniknąć błędów przy karmieniu piersią i dowiedz się, co czuje rodzący się maluch

Sprawdź
okladka m jak mama 1/20
KOMENTARZE