Karmienie

Karmienie może przynieśc mlodej mamie tylez samo radości, co stresu. Poprzez karmienie piersią tworzy się niezwykła więź między matką a dzieckiem, tym bardziej stresujące mogą być problemy z laktacją.

Laktacja wzbudza wiele emocji wśród młodych mam. Często kobiety martwią się, że mają zbyt mało pokarmu aby wykarmić malucha. Zdarzają się również problemy z nadprodukcją pokarmu. Sprawdź, jak poradzić sobie z karmieniem piersią i problemami z laktacją.
Zastanawiasz się czy podczas karmienia przyjmować suplementy diety? Karmiąca mama potrzebuje znacznie więcej witamin i mikroelementów, dlatego suplementy diety mogą okazać się niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Leki a karmienie piersią – to ważna kwestia dla każdej mamy. Jakie leki może przyjmować karmiąca mama? O zależności między lekami a karmieniem piersią opowiada dr n. farm. Magdalena Stolarczyk.
Przeziębienie podczas karmienia piersią to problem, z którym musi się zmierzyć niejedna mama. Na szczęście są leki, które będą walczyć z chorobą mamy bez szkody dla dziecka i laktacji. Anna Jaworska, lekarz rodzinny, podpowiada, jakie leki na przeziębienie zastosować, by nie zaszkodzić dziecku karmionemu piersią.
Masz gorączkę i karmisz piersią? Nie panikuj i przede wszystkim nie odstawiaj maluszka od piersi. Podwyższoną temperaturę można obniżyć bez szkody dla dziecka i bez konieczności przerywania karmienia piersią.
Jeśli nie chcesz karmić piersią, nie musisz tego robić. Karmienie niemowlęcia to na pewno mnóstwo korzyści dla dziecka i mamy. Jest jednak wiele powodów, dla których kobiety rezygnują z karmienia piersią. Należy pamiętać, że jest to indywidualna decyzja każdej mamy i nikt nie powinien jej za to krytykować.
Powrót do pracy nie musi oznaczać końca karmienia piersią. Dobra organizacja pozwoli pokonać wszelkie trudności. Sprawdź, jak połączyć pracę zawodową z karmieniem malucha.
Karmienie piersią bliźniąt to trudne zadanie. Gdy oswoisz się już z myślą, że urodzisz bliźniaki, pojawią się pytania. Jedno z nich będzie brzmiało: czy karmienie piersią bliźniąt jest możliwe? Jakie problemy może mieć mama karmiąca dwójkę dzieci?
Karmienie piersią jest naturalną czynnością jednak często wiąże się z wieloma dylematami oraz trudnościami. Podpowiadamy, jak pokonać problemy z karmieniem piersią i co warto wiedzieć o laktacji, aby być świadomą i szczęśliwą mamą.
Wakacyjne wyjazdy, jak sama nazwa wskazuje, wiążą się z podróżowaniem. Z kolei przemieszczanie się z miejsca na miejsce dla wielu rodzin stanowi synonim koszmaru. No bo co można zrobić, gdy upał daje nam się we znaki, pociąg opóźnia się o kolejną godzinę, a nasze zdenerwowanie rośnie wprost proporcjonalnie do znudzenia odbijającego się w oczach dzieci? Wystarczy wyciągnąć grę, żeby zająć czymś ręce i umysł, zanim wszyscy oszaleją.

Materiał sponsorowany

Laktacja, czyli proces wydzielania mleka przez gruczoły mleczne, pojawia się tuż po porodzie i trwa przez okres potrzebny do wykarmienia dziecka. W jaki sposób można zatrzymać proces laktacji, gdy nie chcesz karmić piersią?
Karmienie piersią może trwać rok lub dłużej, warto więc na ten czas sprawić sobie kilka ładnych, a przede wszystkim funkcjonalnych ciuszków. Dzięki ubraniom dla karmiących będziesz wygodnie i dyskretnie karmić wszędzie, gdzie tylko zechcesz.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jak jakie prawa i przywileje mają ciężarne zatrudnione na etacie, a także: co pomoże ci urodzić naturalnie i jak wspierać wcześniaka. Przeczytaj również, jaką matę edukacyjną kupić niemowlakowi.

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 09/19

Karmienie naturalne

Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze oraz wodę niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka w pierwszych 6. miesiącach jego życia. Karmienie piersią jest więc zalecane dla wszystkich niemowląt, chyba że istnieją poważne przeciwwskazania: wtedy należy przestawić się na mleko modyfikowane

Karmienie na żądanie

Noworodka karmi się na żądanie, co oznacza, że dziecko je co 2-3 godziny. W 3. miesiącu życia dziecka częstotliwość karmień maleje, a w okolicy 6. miesiąca życia niektóre karmienia można zastąpić stałymi posiłkami, a więc zacząć rozszerzać dietę niemowlaka.

Brak pokarmu

Częstą przyczyną, przez która matki decydują się na karmienie butelką jest  brak pokarmu w piersiach.Warto pamiętać jednak, że problemy z laktacją nie muszą od razu oznaczać rezygnacji z karmienia piersią – znane są skuteczne metody na pobudzenie laktacji.