Karmienie

Karmienie może przynieśc mlodej mamie tylez samo radości, co stresu. Poprzez karmienie piersią tworzy się niezwykła więź między matką a dzieckiem, tym bardziej stresujące mogą być problemy z laktacją.

Karmienie piersią to najlepszy i powszechnie rekomendowany przez pediatrów sposób żywienia niemowlęcia przez pierwsze miesiące jego życia. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy konieczne jest włączenie do diety dziecka następnego mleka modyfikowanego, czyli karmienie malucha w sposób mieszany. Sprawdź, które akcesoria w takiej sytuacji okażą się pomocne lub wręcz niezbędne.

Materiał partnerski

Mleko mamy to dar od natury. Dostarcza ono dziecku to, co dla niego najważniejsze w pierwszych miesiącach życia. Ten wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju pokarm w pewnym momencie przestaje jednak być wystarczającym źródłem niektórych składników odżywczych. To moment, w którym należy rozpocząć rozszerzanie diety. Dowiedz się, jak wprowadzać nowe smaki do jadłospisu malucha, aby każdego dnia wspierać jego prawidłowy rozwój.

Materiał partnerski

Karmienie piersią nie zawsze przychodzi z łatwością. Jeżeli napotykasz na swojej drodze problemy – nie jesteś sama. Przeprowadzone badania wykazały, że w opinii położnych wśród trudności w opiece nad niemowlęciem aż 85% mam wymienia trudności związane właśnie z laktacją [1]. Dowiedz się, jak możesz poradzić sobie z problemami laktacyjnymi i jakie istnieją rozwiązania, aby wspierać prawidłowy rozwój dziecka poprzez żywienie.

Materiał partnerski

Przeziębienie podczas karmienia piersią to problem, z którym musi się zmierzyć niejedna mama. Na szczęście są leki, które będą walczyć z chorobą mamy bez szkody dla dziecka i laktacji. Anna Jaworska, lekarz rodzinny, podpowiada, jakie leki na przeziębienie zastosować, by nie zaszkodzić dziecku karmionemu piersią.
Kobieta nie powinna przerywać karmienia, gdy zarazi się koronawirusem, bo nie przenosi się on przez mleko - to wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu. Teraz pojawiły się badania, które udowodniły, że pokarm mamy-ozdrowieńca może działać na dziecko jak naturalna szczepionka!
Czekolada znajduje się na liście produktów wykluczonych z diety karmiącej mamy. Czy słusznie? Wyjaśniamy, czy kobieta podczas karmienia piersią może jeść czekoladę.
Co jeść w czasie karmienia piersią, a czego unikać? Dieta karmiącej mamy powinna być bardzo urozmaicona, ale istnieją produkty, których w czasie laktacji lepiej unikać. Jakie to produkty? Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, co można jeść karmiąc piersią.
Biustonosz do karmienia musi być wygodny i praktyczny, ale również ładny, by młoda mama czuła się w nim atrakcyjna. Stanik do karmienia warto kupić w ostatnim miesiącu ciąży. Zazwyczaj piersi są już wtedy nieco powiększone, poza tym biustonosz laktacyjny powinien znaleźć się w torbie do szpitala, którą pakujesz wcześniej.
Alergia może pojawić się nawet u dziecka karmionego piersią. I choć wydaje się, że to alergia na pokarm matki, to jednak jest to uczulenie na alergeny spożywane przez mamę. Co uczula dziecko karmione piersią i jak to się ma do diety karmiącej mamy, która ponoć nie istnieje?
Siara to pierwsze mleko mamy. Gęsty i żółtawy płyn konsystencją nie przypomina w ogóle mleka, ale jest niezwykle bogaty w wartości odżywcze. To naturalna szczepionka, najlepsze, co mama może dać dziecku po porodzie. Czym jest siara i jakie są właściwości pierwszego mleka mamy?
Dieta wegetariańska u niemowląt budzi emocje i wśród rodziców, i wśród ekspertów od żywienia. Jeśli sama nie jesz mięsa i zdecydowałaś, że nie będziesz go również podawać maluszkowi, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach dietetycznych, które pozwolą niemowlęciu na diecie wegetariańskiej rozwijać się prawidłowo. 
Polaktacyjny zanik piersi dotyka większości kobiet - jednych w mniejszym, innych w większym stopniu. Od czego zależy wygląd piersi po karmieniu? I co robić, żeby piersi były w dobrej kondycji?

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka

Karmienie naturalne

Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze oraz wodę niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka w pierwszych 6. miesiącach jego życia. Karmienie piersią jest więc zalecane dla wszystkich niemowląt, chyba że istnieją poważne przeciwwskazania: wtedy należy przestawić się na mleko modyfikowane

Karmienie na żądanie

Noworodka karmi się na żądanie, co oznacza, że dziecko je co 2-3 godziny. W 3. miesiącu życia dziecka częstotliwość karmień maleje, a w okolicy 6. miesiąca życia niektóre karmienia można zastąpić stałymi posiłkami, a więc zacząć rozszerzać dietę niemowlaka.

Brak pokarmu

Częstą przyczyną, przez która matki decydują się na karmienie butelką jest  brak pokarmu w piersiach.Warto pamiętać jednak, że problemy z laktacją nie muszą od razu oznaczać rezygnacji z karmienia piersią – znane są skuteczne metody na pobudzenie laktacji.