Karmienie

Karmienie może przynieśc mlodej mamie tylez samo radości, co stresu. Poprzez karmienie piersią tworzy się niezwykła więź między matką a dzieckiem, tym bardziej stresujące mogą być problemy z laktacją.

Internet huczy od afery z różowym mlekiem jednej z amerykańskich Tiktokerek, która pokazała swoje "truskawkowe mleko", mówiąc bez ogródek - "to krew". Filmik stał się viralem, a kobiety komentujące wspominają nawet o zielonkawym i brunatnym mleku. Czy takie kolory są normalne i czy nie zaszkodzą dziecku? Sprawdzamy!
Sterylizatory do butelek z roku na rok stają się coraz bardziej popularne i powszechne na rynku. Warto mieć taki sprzęt w domu, ponieważ nie tylko jest funkcjonalny, ale też szybki i łatwy w użyciu. Sprawdź, który sterylizator będzie odpowiedni dla ciebie i twojej pociechy.
Na pewno nie raz stojąc przed lustrem, zastanawiałaś się, jak karmienie wpłynie na wygląd twoich piersi. Powszechnie wiadomo, że po kilkumiesięcznym karmieniu niemowlęcia, biust staje się obwisły i mało efektowny. Masz dwa wyjścia - albo to zaakceptować i pokochać, albo walczyć z naturą.
Czy w okresie karmienia piersią musimy całkowicie zrezygnować z picia alkoholu? Okazuje się, że nie! Zobacz jaka dawka alkoholu dopuszczalna jest podczas karmienia piersią.
Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka. To niepodważalna prawda potwierdzona przez nieskończoną ilość badań naukowych. Co jednak, jeśli mimo to odczuwasz, że karmienie piersią nie jest dla ciebie? Jakie są argumenty rodziców, którzy świadomie zdecydowali sie na karmienie butelką?
Karmienie piersią dla wielu mam obowiązek, którego nie lubią. Wiedzą, że ich pokarm jest zdrowy, zawsze pod ręką i że nic nie kosztuje, mimo to podawanie piersi dziecku je męczy. Karmią, bo muszą, np. ze względu na otoczenie, albo nie karmią i mają wyrzuty sumienia. Czy warto karmić piersią na siłę i poświęcać się dla sprawy?
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Helsinkach pokazały, że dzieci karmione piersią, zyskują pewien poziom odporności na bakterie antybiotykooporne. Nawet, jeśli nigdy nie zostały poddane antybiotykoterapii.
Karmisz piersią, ale boisz się, że twoje dziecko za mało je? A może musisz na jakiś czas wyjechać lub planujesz powrót do pracy? Niezależnie od twojej sytuacji na pewno wiesz, że możesz zastosować dokarmianie mlekiem modyfikowanym. Jak robić to prawidłowo i… czy warto?
Skąd wiadomo, że dziecko się najada? – to pytania zadaje sobie wiele matek w czasie karmienia piersią. Trudno jest określić, ile powinno jeść niemowlę – nie da się przecież zobaczyć ilości wypitego mleka. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby sprawdzić czy dziecko się najada.
Dziecku wyrosły pierwsze ząbki i wypróbowuje je na twojej piersi? Radzimy, co robić, gdy dziecko gryzie pierś. Dzięki temu będziesz mogła nadal karmić naturalnie.
Wybór rodzaju karmienia zawsze wzbudza ogromne emocje. Pod niemal każdym artykułem na temat naturalnego karmienia rozwija się dyskusja, w której zwykle są dwie strony. Kobiety, które nie karmią piersią, często mają poczucie winy, gdy otoczenie tego nie akceptuje, a one same także mają poczucie, że nie poradziły sobie jako matki. Nazywają to „terrorem laktacyjnym”.
Czy laktacja po cesarce jest możliwa? Oczywiście, choć trzeba wiedzieć, że karmienie piersią po cesarskim cięciu może sprawiać kłopoty. Ich przyczyną są nie tylko emocje, ból i leki, ale także hormony - prolaktyna i oksytocyna nie rosną stopniowo jak przy porodzie naturalnym. Jak pobudzić laktację po cesarce?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Karmienie naturalne

Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze oraz wodę niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka w pierwszych 6. miesiącach jego życia. Karmienie piersią jest więc zalecane dla wszystkich niemowląt, chyba że istnieją poważne przeciwwskazania: wtedy należy przestawić się na mleko modyfikowane

Karmienie na żądanie

Noworodka karmi się na żądanie, co oznacza, że dziecko je co 2-3 godziny. W 3. miesiącu życia dziecka częstotliwość karmień maleje, a w okolicy 6. miesiąca życia niektóre karmienia można zastąpić stałymi posiłkami, a więc zacząć rozszerzać dietę niemowlaka.

Brak pokarmu

Częstą przyczyną, przez która matki decydują się na karmienie butelką jest  brak pokarmu w piersiach.Warto pamiętać jednak, że problemy z laktacją nie muszą od razu oznaczać rezygnacji z karmienia piersią – znane są skuteczne metody na pobudzenie laktacji.