Karmienie

Karmienie może przynieśc mlodej mamie tylez samo radości, co stresu. Poprzez karmienie piersią tworzy się niezwykła więź między matką a dzieckiem, tym bardziej stresujące mogą być problemy z laktacją.

Wiele świeżo upieczonych mam dokarmia noworodki mlekiem modyfikowanym. Czasami butelkę podaje położna w szpitalu, czasem sama mama w obawie o to, że dziecko się nie najada. Ekspert wyjaśnia, czy po pierwszych trudnych dniach laktacji można zrezygnować z dokarmiania i przejść tylko na podawanie piersi.
Jakiś czas temu internet huczał od afery z różowym mlekiem jednej z amerykańskich Tiktokerek, która pokazała swoje "truskawkowe mleko", mówiąc bez ogródek - "to krew". Filmik stał się viralem, a kobiety komentujące wspominają nawet o zielonkawym i brunatnym mleku. Czy takie kolory są normalne i czy nie zaszkodzą dziecku? Sprawdzamy!
Czy istnieją normy, regulujące prawidłowe karmienie naturalne? Wyjaśniające, ile razy dziecko powinno jeść w nocy i czy chłopcy potrzebują więcej mleka niż dziewczynki? Sprawdź, jak długo powinno trwać karmienie i jak często podawać niemowlęciu pierś?
Zaczynasz swoją przygodę z karmieniem piersią albo jesteś już w jej trakcie, ale wciąż masz pewne wątpliwości? Nie ty jedna. Pytania o karmienie piersią to najczęściej zadawane pytania na forach internetowych dla świeżo upieczonych rodziców. Zobacz, o co najczęściej pytają kobiety. Może ty też masz taki problem?
Sophie Harris-Taylor to brytyjska fotografka, która odkąd została mamą, skupiła się w swoich projektach na temacie macierzyństwa. Jej portrety to nie są tradycyjne, pełne lukru i pozytywnych emocji zdjęcia. W serii zatytułowanej "Mleko" widać ból, rezygnację, ale też piękno i miłość. Każde zdjęcie ma swoją historię. Są mądre, pouczające, a przede wszystkim pełne szczerości.
Odstawienie dziecka od piersi przebiega bardzo różnie. Jedne dzieci szybko godzą się z tym, że nastąpiło zakończenie karmienia piersią, innym przychodzi to z dużym trudem. Jak się przygotować do odstawienia dziecka od piersi kok po korku i jak sprawnie przeprowadzić cały proces?
Nawał pokarmu, czyli nawał mleczny oznacza zbyt dużą ilość mleka w piersiach kobiety i jest jednym z problemów laktacyjnych, z którymi może zetknąć się karmiąca mama na początku macierzyństwa. Dowiedz się, jak postępować, aby nawał pokarmu był mniej uciążliwy.
Truskawki a karmienie piersią? Czy to bezpieczne zestawienie? W czasie laktacji można jeść większość owoców, także truskawki. Trzeba je jednak wprowadzać do diety stopniowo, obserwując dziecko, ponieważ truskawki mogą uczulać.
Na pewno nie raz stojąc przed lustrem, zastanawiałaś się, jak karmienie wpłynie na wygląd twoich piersi. Powszechnie wiadomo, że po kilkumiesięcznym karmieniu niemowlęcia, biust staje się obwisły i mało efektowny. Masz dwa wyjścia - albo to zaakceptować i pokochać, albo walczyć z naturą.
To mama nosi dziecko pod sercem przez 9 miesięcy i jeśli zdecyduje się na karmienie piersią, znów staje się niemal niezbędna dziecku. Wielu tatusiów w takiej sytuacji podświadomie czuje się odrzuconych i zamiast szukać dla siebie miejsca w tym wszystkim, ucieka w pracę, sport i inne zajęcia. To niedobrze. Są sposoby dla ojców na nawiązanie więzi z maluszkiem, a także wzmocnienie relacji z partnerką.
Karmisz piersią i dostałaś gorączki? Nie musi to być objaw choroby. Gorączka po porodzie bywa zjawiskiem normalnym, z nawałem pokarmu lub zapaleniem piersi. Podwyższona temperatura może być też oczywiście objawem przeziębienia.
W trakcie 1000 pierwszych dni życia układ pokarmowy dziecka intensywnie się rozwija i doskonali swoje funkcje, trawiąc i wchłaniając składniki odżywcze, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania jego organizmu. Jednocześnie nadal jest bardzo wrażliwy i delikatny. Brzuszek maluszka potrzebuje w tym czasie szczególnego traktowania, w tym odpowiedniego sposobu żywienia. Dowiedz się, jak rozwija się układ pokarmowy niemowlęcia, dlaczego jest tak delikatny i jak o niego dbać.

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Karmienie naturalne

Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze oraz wodę niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka w pierwszych 6. miesiącach jego życia. Karmienie piersią jest więc zalecane dla wszystkich niemowląt, chyba że istnieją poważne przeciwwskazania: wtedy należy przestawić się na mleko modyfikowane

Karmienie na żądanie

Noworodka karmi się na żądanie, co oznacza, że dziecko je co 2-3 godziny. W 3. miesiącu życia dziecka częstotliwość karmień maleje, a w okolicy 6. miesiąca życia niektóre karmienia można zastąpić stałymi posiłkami, a więc zacząć rozszerzać dietę niemowlaka.

Brak pokarmu

Częstą przyczyną, przez która matki decydują się na karmienie butelką jest  brak pokarmu w piersiach.Warto pamiętać jednak, że problemy z laktacją nie muszą od razu oznaczać rezygnacji z karmienia piersią – znane są skuteczne metody na pobudzenie laktacji.