Karmienie

Karmienie może przynieśc mlodej mamie tylez samo radości, co stresu. Poprzez karmienie piersią tworzy się niezwykła więź między matką a dzieckiem, tym bardziej stresujące mogą być problemy z laktacją.

Karmienie piersią to niby coś normalnego, stworzonego przez naturę itd., ale wcale nie prostego czy oczywistego. Czasami laktacja okupiona jest łzami bólu lub wściekłości, dlatego jeśli nie chcesz zdenerwować świeżo upieczonej mamy, lepiej nie pytaj jej o pewne rzeczy związane z karmieniem piersią.
Jeśli kobieta karmi piersią, szybciej traci kilogramy i wraca do wagi sprzed ciąży - to dowiedzione naukowo. Dlaczego więc niektóre kobiety nadal walczą z tuszą mimo laktacji? Wyjaśniamy, dlaczego na niektóre kobiety karmienie piersią nie działa odchudzająco.
Wiele kobiet zachodzi w ciąże rodząc dzieci rok po roku, lub mając między pociechami niewielką 2-, 3-letnią różnicę wieku. W takich sytuacjach mamy dość często decydują się na karmienie piersią wciąż jeszcze małego dziecka, będąc już w ciąży z kolejnym. O czym warto pamiętać karmiąc piersią w ciąży?
Gdy na dworze panuje upał, stroskane mamy niemowląt zastanawiają się, czy dopajanie niemowlaka jest konieczne. Warto pamiętać, że dziecku chce się pić nie tylko wtedy, kiedy na dworze jest upał – ale niewątpliwie temperatura ma wpływ na jego pragnienie. Dowiedz się, czym dopajać dziecko, czy dziecko karmione piersią należy dopajać, czy do wody dodawać glukozę?
Karmienie w nocy dosłownie i w przenośni spędza rodzicom sen z powiek. Przychodzi taki czas, że trzeba podjąć decyzję: czy dziecko powinno jeść w nocy, czy spać? A jeśli poić czy karmić dziecko w nocy – to czym i jak? Zobacz kiedy zakończyć karmienie dziecka w nocy.
Długie karmienie piersią jest często krytykowane. Wiele osób uważa, że podawanie piersi dziecku, które skończyło 2 czy 3 lata wpływa negatywnie - na jego psychikę. Czy długie karmienie piersią jest dobre, czy złe dla dziecka? Spytaliśmy o to psychologa dziecięcego.
Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka - nikogo chyba nie trzeba do tego przekonywać. To niepodważalna prawda potwierdzona przez nieskończoną ilość badań naukowych. Co jednak, jeśli mimo to odczuwasz, że karmienie piersią nie jest dla ciebie? Jakie są argumenty rodziców, którzy świadomie zdecydowali sie na karmienie butelką?
Zalegające w brzuszku powietrze może być powodem ulewania, wzdęć i kolek u maluszka. Jak twierdzą specjaliści, po jedzeniu niemowlę może spokojnie zasnąć, a później mimo to wybudzać się z głośnym płaczem i to także dowód nieskutecznego odbicia po jedzeniu. Jak to robić dobrze? Według niektórych ekspertów, metoda odbijania na ramieniu, nie zawsze wystarczy. Co więcej, istotne są też działania przed rozpoczęciem karmienia.
Etap rozszerzania diety niemowlęcia bywa stresujący dla rodziców. By uniknąć dławienia się kawałkami owoców lub warzyw przez dziecko, rodzice kupują różne gadżety, które mają temu zapobiec. Czy to jednak dobra droga?
"Mam pacjentkę, która na pierwszej wizycie po połogu, w 6. tygodniu po porodzie, przyszła w ciąży"- opowiada ginekolog dr. Anna Fuchs. Karmienie piersią nie wyklucza stosowania antykoncepcji i co równie ważne - samo w sobie nią nie jest. Ekspertki opowiadają o ciążach rozpoczętych jeszcze w trakcie połogu i tłumaczą, jaka antykoncepcja przy karmieniu piersią będzie odpowiednia.
Wiele świeżo upieczonych mam dokarmia noworodki mlekiem modyfikowanym. Czasami butelkę podaje położna w szpitalu, czasem sama mama w obawie o to, że dziecko się nie najada. Ekspert wyjaśnia, czy po pierwszych trudnych dniach laktacji można zrezygnować z dokarmiania i przejść tylko na podawanie piersi.
Jakiś czas temu internet huczał od afery z różowym mlekiem jednej z amerykańskich Tiktokerek, która pokazała swoje "truskawkowe mleko", mówiąc bez ogródek - "to krew". Filmik stał się viralem, a kobiety komentujące wspominają nawet o zielonkawym i brunatnym mleku. Czy takie kolory są normalne i czy nie zaszkodzą dziecku? Sprawdzamy!

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Karmienie naturalne

Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze oraz wodę niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka w pierwszych 6. miesiącach jego życia. Karmienie piersią jest więc zalecane dla wszystkich niemowląt, chyba że istnieją poważne przeciwwskazania: wtedy należy przestawić się na mleko modyfikowane

Karmienie na żądanie

Noworodka karmi się na żądanie, co oznacza, że dziecko je co 2-3 godziny. W 3. miesiącu życia dziecka częstotliwość karmień maleje, a w okolicy 6. miesiąca życia niektóre karmienia można zastąpić stałymi posiłkami, a więc zacząć rozszerzać dietę niemowlaka.

Brak pokarmu

Częstą przyczyną, przez która matki decydują się na karmienie butelką jest  brak pokarmu w piersiach.Warto pamiętać jednak, że problemy z laktacją nie muszą od razu oznaczać rezygnacji z karmienia piersią – znane są skuteczne metody na pobudzenie laktacji.