Karmienie

Karmienie może przynieśc mlodej mamie tylez samo radości, co stresu. Poprzez karmienie piersią tworzy się niezwykła więź między matką a dzieckiem, tym bardziej stresujące mogą być problemy z laktacją.

Biustonosz do karmienia musi być wygodny i praktyczny, ale również ładny, by młoda mama czuła się w nim atrakcyjna. Stanik do karmienia warto kupić w ostatnim miesiącu ciąży. Zazwyczaj piersi są już wtedy nieco powiększone, poza tym biustonosz laktacyjny powinien znaleźć się w torbie do szpitala, którą pakujesz wcześniej.
Alergia może pojawić się nawet u dziecka karmionego piersią. I choć wydaje się, że to alergia na pokarm matki, to jednak jest to uczulenie na alergeny spożywane przez mamę. Co uczula dziecko karmione piersią i jak to się ma do diety karmiącej mamy, która ponoć nie istnieje?
Siara to pierwsze mleko mamy. Gęsty i żółtawy płyn konsystencją nie przypomina w ogóle mleka, ale jest niezwykle bogaty w wartości odżywcze. To naturalna szczepionka, najlepsze, co mama może dać dziecku po porodzie. Czym jest siara i jakie są właściwości pierwszego mleka mamy?
Dieta wegetariańska u niemowląt budzi emocje i wśród rodziców, i wśród ekspertów od żywienia. Jeśli sama nie jesz mięsa i zdecydowałaś, że nie będziesz go również podawać maluszkowi, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach dietetycznych, które pozwolą niemowlęciu na diecie wegetariańskiej rozwijać się prawidłowo. 
Polaktacyjny zanik piersi dotyka większości kobiet - jednych w mniejszym, innych w większym stopniu. Od czego zależy wygląd piersi po karmieniu? I co robić, żeby piersi były w dobrej kondycji?
Stosowanie naparów z ziół na laktację ma długą tradycję. Jednak trzeba to zawsze robić z umiarem. Sprawdź jakie zioła na laktację są polecane w diecie kobiet karmiących piersią i jak zrobić napary ziołowe wspomagające produkcje pokarmu?
Zioła w połogu mogą wzmocnić organizm młodej mamy, przyspieszają gojenie się ran, pomagają odzyskać równowagę psychiczną. Oto zioła, które warto stosować w połogu, ponieważ są bezpieczne w czasie karmienia piersią.
Odciąganie pokarmy w pracy nie jest łatwe, ale pozwala na kontynuowanie karmienia piersią mimo pracy zawodowej. Tak naprawdę wszystko zależy od starannego przygotowania się do nowej sytuacji. Sprawdź, jak utrzymać laktację i jak odciągać pokarm w pracy - dyskretnie i skutecznie.
W Polsce kobiety przestają karmić piersią najczęściej już w 2.–3. miesiącu życia dziecka, a więc stanowczo za wcześnie. Nie powinnaś kończyć karmienia piersią tak szybko, ponieważ mleko mamy ma zbawienny wpływ na niemowlaka. Jaki? Sprawdź, dlaczego warto karmić piersią znacznie dłużej.
Jak oduczyć karmienia piersią, by odstawienie dziecka od piersi obeszło się przez nieprzyjemnych przygód i było praktycznie nieodczuwalne przez malca?  Oto sprytne sposoby, które wypróbowało już wiele mam.
Odstawienie dziecka od piersi przebiega bardzo różnie. Jedne dzieci szybko godzą się z tym, że nastąpiło zakończenie karmienia piersią, innym przychodzi to z dużym trudem. Jak się przygotować do odstawienia dziecka od piersi kok po korku i jak sprawnie przeprowadzić cały proces?
Odciąganie pokarmu wcale nie jest takie trudne odkąd wynaleziono laktator. Trudniejsze jest oszacowanie, ile pokarmu należy odciągnąć, aby noworodek czy niemowlę się najadło. Zobacz jak odciągać mleko i ile pokarmu odciągać dla noworodka i starszego niemowlęcia.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20

Karmienie naturalne

Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze oraz wodę niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka w pierwszych 6. miesiącach jego życia. Karmienie piersią jest więc zalecane dla wszystkich niemowląt, chyba że istnieją poważne przeciwwskazania: wtedy należy przestawić się na mleko modyfikowane

Karmienie na żądanie

Noworodka karmi się na żądanie, co oznacza, że dziecko je co 2-3 godziny. W 3. miesiącu życia dziecka częstotliwość karmień maleje, a w okolicy 6. miesiąca życia niektóre karmienia można zastąpić stałymi posiłkami, a więc zacząć rozszerzać dietę niemowlaka.

Brak pokarmu

Częstą przyczyną, przez która matki decydują się na karmienie butelką jest  brak pokarmu w piersiach.Warto pamiętać jednak, że problemy z laktacją nie muszą od razu oznaczać rezygnacji z karmienia piersią – znane są skuteczne metody na pobudzenie laktacji.