Co robić, gdy poród cię zaskoczy? 6 rad, które pomogą urodzić w najmniej oczekiwanym miejscu

2023-04-21 9:27

Zazwyczaj takie rzeczy widujemy na filmach: kobieta w zaawansowanej ciąży siedzi w restauracji albo spaceruje po supermarkecie, odchodzą jej wody i bach! - dziecko jest już na świecie. Ale nagłe porody poza domem zdarzają się też zwykłym śmiertelniczkom. Zobacz, jak się zachować w takiej sytuacji i co robić, gdy poród zacznie się poza domem.

Co robić, gdy poród cię zaskoczy? 6 rad, które pomogą urodzić w najmniej oczekiwanym miejscu
Autor: Getty Images Co robić, gdy poród cię zaskoczy? 6 rad, które pomogą urodzić w najmniej oczekiwanym miejscu

Może zdarzyć się, że poród zaczyna się nagle i niespodziewanie, a ty jesteś sama i nie masz nikogo, kto by cię zawiózł do szpitala, albo jesteś otoczona obcymi ludźmi, którzy nie są ani położnymi, ani lekarzami. Choć takie sytuacje zdarzają się rzadko, to jednak wielu mamom śnią się po nocach. Co robić w takiej sytuacji? Jak zachować się, gdy odejdą ci wody w sklepie lub nagle poczujesz silne skurcze jadąc autobusem? Warto to wiedzieć, aby nie bać się tego, że poród cię zaskoczy. 

Spis treści

  1. Poród może zacząć się wszędzie
  2. Bądź gotowa na ten moment
  3. Co robić, gdy wody odejdą ci na ulicy lub w sklepie?
  4. Co robić, gdy poród postępuje, a ty jesteś sama?
Jak przygotować plan porodu?

Poród może zacząć się wszędzie

Zazwyczaj między pierwszymi skurczami a porodem mija wiele godzin. To czas, kiedy kobieta ma jeszcze czas na kąpiel, spakowanie ostatnich rzeczy i spokojne ruszenie w drogę na porodówkę. Ale to wersja idealna, gdy skurcze zastają cię w domu, a mąż właśnie jest obok i tylko czeka z zatankowanym samochodem, aby zawieźć cię do szpitala.

Ale są sytuacje, gdy poród zaczyna się w pracy, na ulicy, w autobusie lub sklepie, a ty nie masz w pobliżu nikogo bliskiego. Oto kilka rad, jak się zachować, gdy poród zacznie się poza domem lub w miejscu publicznym.

Bądź gotowa na ten moment

Gdy zbliża się termin porodu, powinnaś być przygotowana do tego, co nastąpi. Podstawą jest spakowana torba do szpitala, którą możesz wozić ze sobą w aucie lub trzymać w domu na wierzchu tak, aby każdy z rodziny mógł w razie czego ją znaleźć i dostarczyć do szpitala.

Jeśli nie możesz taszczyć ze sobą wszędzie walizki do szpitala, to miej zawsze przy sobie kartę ciąży i grube podpaski na wypadek, gdyby odeszły ci wody. Na karcie ciąży zapisz numer telefonu męża lub partnera oznaczony symbole ICE - to między narodowy skrót mówiący, że chodzi o osobę, do której trzeba dzwonić w razie wypadku (in case of emergency).

Im bliżej terminu, tym bardziej musisz uważać - nie wychodź z domu sama albo przynajmniej zawsze miej przy sobie naładowany telefon. Na wszelki wypadek informuj bliskich, dokąd idziesz i kiedy wrócisz. W razie czego łatwiej będzie cię namierzyć, gdy poród zacznie się nagle.

Czytaj również: Akcja porodowa: kiedy jechać do szpitala na poród?

Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny

Co robić, gdy wody odejdą ci na ulicy lub w sklepie?

Jeśli odeszły ci wody, masz skurcze, ale nie są one jeszcze regularne i silne, możesz spróbować wrócić do domu. Zadzwoń po męża lub kogoś bliskiego, kto przyjedzie i zabierze cię do domu. Jeśli nie możesz liczyć na ich pomoc, wybierz numer 112, czyli pogotowie. Dyspozytor powie ci, co dalej robić, zapyta o objawy i na ich podstawie albo wyśle do ciebie karetkę, albo wyda inne zalecenia. Warto mieć w telefonie zapisany numer do swojego lekarza lub położnej, z którymi chcesz rodzić. Oni również mogą udzielić ci rad, jak się zachować w tej sytuacji.

Jeśli nikt nie zauważył, że źle się czujesz, zaczep kogoś i poproś go o pomoc. Może podprowadzi cię do ławki, znajdzie miejsce, gdzie będziesz mogła się położyć lub zawoła taksówkę.

To z pewnością łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale spróbuj nie panikować. Przede wszystkim poinformuj kogoś o swoim stanie i czekaj na pomoc - nawet obcy ludzie otoczą cię opieką lub wezwą pogotowie. Ty tylko skupiaj się na oddechu i na swoim dziecku.

Co robić, gdy poród postępuje, a ty jesteś sama?

Zadzwoń pod numer 112 tak szybko, jak to możliwe. Następnie zdejmij spodnie i bieliznę. Połóż się lub usiądź z podparciem (stanie lub kucanie może spowodować upadek dziecka i poważne obrażenia). Staraj się zachować spokój i głęboko oddychaj.

Kiedy poczujesz potrzebę parcia, zacznij przeć licząc do pięciu, a następnie zatrzymaj się i oddychaj. Postaraj się delikatnie wyjąć dziecko i ostrożnie rozplącz pępowinę, jeśli jest owinięta wokół tułowia lub szyi dziecka.

Natychmiast po urodzeniu dziecka połóż je sobie bezpośrednio na klatce piersiowej, aby było mu ciepło. Jeśli dziecko nie zacznie od razu płakać, przesuń palcami po obu stronach jego nosa, aby usunąć śluz z nozdrzy i zacznij mocno pocierać plecy malca dłonią lub materiałem (np. ubraniem).

Jeśli pogotowie jest w drodze, czekaj na lekarza, jeśli nie, spróbuj znaleźć sznurek, np. sznurowadło i zawiąż je wokół pępowiny ok. 10 cm i 20 cm od brzucha dziecka. Następnie przetnij sznurek nożyczkami lub nożem między dwoma wiązaniami. W ten sposób zmniejszysz ryzyko krwotoku, gdyby pępowina oderwała się od pępka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza