Naukowcy są pewni: to dziecko decyduje o dacie swoich narodzin

2022-02-02 14:58

Zastanawiałaś się, skąd dziecko wie, kiedy się urodzić? I co decyduje o tym, że nagle rozpoczyna się akcja skurczowa? Naukowcy też zadawali sobie dokładnie to samo pytanie i odkryli, że to dziecko decyduje o dacie swojego porodu. A jak dokładnie to robi?

Naukowcy są pewni:  to dziecko decyduje o dacie swoich narodzin
Autor: Getty images Skąd dziecko wie, że ma się urodzić?

W ostatnich tygodniach ciąży, twoje dziecko przygotowuje się do porodu: ustawia się w odpowiedniej pozycji, jego główka wpasowuje się w kanał rodny. Ale skąd malec wie, że ma tak zrobić? I kto lub co decyduje, że macica nagle zaczyna się kurczyć i wypycha go na zewnątrz? Naukowcy odkryli, skąd dziecko wie, kiedy ma się urodzić.

Spis treści

  1. Jak zaczyna się poród?
  2. Genialny mechanizm łożyska
  3. Wymiana sygnałów miedzy mamą a dzieckiem
  4. Skąd dziecko wie, kiedy zmienić pozycję?
  5. Co czuje dziecko w czasie porodu?
Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

Jak zaczyna się poród?

Od przygotowań twojego ciała do tego wielkiego wydarzenia. Kilka tygodni przed porodem dziecko ustawia się w odpowiedniej pozycji, schodząc główką do kanału rodnego. Powoduje to wizualne obniżenie się brzucha. Szyjka macicy przechyla się do przodu i stopniowo zaczyna robić się miękka, a pod wpływem pojawiających się skurczy - zaczyna się otwierać. 

Ale jaka siła powoduje te zmiany? Co sprawia, ze dziecko nagle zmienia swoje ułożenie, a macica zaczyna się kurczyć? 

Czytaj równieżJak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych?

Jak rozwiera się szyjka macicy podczas porodu? Ważne pytania o rozwarcie szyjki

Genialny mechanizm łożyska

W okresie ciąży dziecko i mama są ze sobą ściśle połączone. Łączy je pępowina i łożysko, które odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu dziecka przy życiu. Łożysko dostarcza do płodu składniki odżywcze, ale i odbiera od niego niepotrzebne substancje będące efektem przemiany materii.

Za pomocą pępowiny, miedzy organizmem matki a organizmem dziecka krążą też hormony, enzymy i cząsteczki DNA, a także inne substancje. Bardzo istotne dla porodu są tzw. markery komórkowe, czyli cząsteczki pozwalające komórkom na wzajemną identyfikację i łączenie się. Markery takie odkryto w organizmach kobiet w ostatnich tygodniach ciąży. 

Wymiana sygnałów miedzy mamą a dzieckiem

Badania z UT Southwestern Medical Center w Dallas wykazały, że przed porodem organizm kobiety produkuje określone markery komórkowe, które przedostają się do płynu owodniowego w macicy, a następnie do organizmu dziecka.

Pod ich wpływem płód uwalnia kombinację hormonów, które docierają do mózgu matki. To właśnie te substancje są sygnałem do rozpoczęcia akcji skurczowej macicy, są też odpowiedzialne za zmiany następujące w szyjce macicy.

To jednak nie wszystko, bowiem, podobnie jak w okresie ciąży łożysko transportuje w obie strony określone substancje, tak i mechanizm porodu działa w dwie strony.

Podczas gdy matka wysyła do organizmu płodu wspomniane markery komórkowe, malec, a dokładnie jego płuca, zaczynają produkować specyficzne białka (SRC-1 i SRC-2). Białka te są uwalniane z płuc do płynu owodniowego tuż przed rozpoczęciem porodu. 

Powoduje to reakcję, która jest odnotowywana przez mózg matki aktywując akcję skurczową. W ten sposób, dzięki sygnałom wysyłanym przez matkę i dziecko, rozpoczyna się proces narodzin nowego człowieka.

Skąd dziecko wie, kiedy zmienić pozycję?

Wiemy już, skąd dziecko wie, że ma się urodzić, ale skąd wie, że ma się odwrócić tak, aby poród był możliwy? To nie jest już tak skomplikowane jak mechanizm hormonów i białek produkowanych przez płuca. Zdaniem naukowców, dziecko wraz z przybieraniem na wadze, zaczyna po prostu szukać najwygodniejszej dla siebie pozycji i znajduje przestrzeń, idealną do „wciśnięcia" w nią swojej główki.

Oczywiście, zdarza się, że płód ułoży się inaczej niż główka do dołu – wtedy mówimy o nieprawidłowym ułożeniu, które może utrudnić poród siłami natury.

Czytaj również: Dziecko podczas porodu, czyli jak wygląda poród oczami dziecka

Czy poród bardzo boli? Jak złagodzić ból porodowy?

Co czuje dziecko w czasie porodu?

Zdaniem naukowców dziecko jest świadome tego, że coś się z nim dzieje. Chociaż większość czasu w brzuchu mamy przesypia, to jednak w momencie narodzin jest aktywne. Prawdopodobnie natura wymyśliła to po to, aby malec mógł szybko nawiązać więź z mama, czyli nie przespał ich pierwszego spotkania.

A czy poród sprawia dziecku ból? Nie ma na to dowodów, ale jest to prawdopodobne. Przeciskanie się przez kanał rodny nie jest komfortowe, wywołuje u malca stres, co pokazuje monitorowanie akcji serca rodzącego się dziecka. 

Na szczęście hormony wytwarzane przez organizm mamy, w celu uśmierzenia jej bólu, przedostają się przez pępowinę także do organizmu malca, łagodząc jego nieprzyjemne odczucia.

Zobacz, jak wygląda poród naturalny

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza