„Nie wiedziałam, że rodzę do samego końca”. Poród „z pleców” to ból zupełnie inny niż myślisz

2024-01-10 13:22

„Myślałam, że mam złamany kręgosłup” - pisze jedna z mam pod postem położnej o porodach "z pleców". Jak przekonuje ekspertka, skurcze "z pleców" zdarzają się częściej niż myślimy. "Oddychanie jest trudne, ale nie niemożliwe" - uspokaja i radzi, jak mądrze podejść do takiego porodu.

Skurcze z pleców zdarzają się częściej niż myślisz.
Autor: Getty Images Skurcze "z pleców" zdarzają się częściej niż myślisz.

"Obydwaj moi synowie obrócili się podczas porodu i rodzili się "z pleców". To jest intensywny ból! Nie dałam rady ich urodzić samodzielnie w ten sposób, więc oba porody zakończyły się vacuum" - opisuje jedna z mam na Instagramie pod postem znanej, amerykańskiej położnej Trish Ware.

"Poczułam się, jakby ktoś próbował złamać mi kręgosłup! Nie byłam przygotowana na ból pleców. Na szczęście dostałam znieczulenie zewnątrzoponowe i urodziłam pięknie, ale ten ból na początku był czymś niespotykanym" - wtóruje jej inna. 

"Przy drugim porodzie miałam poród z pleców, który był dużo bardziej intensywny, ale wciąż piękny" - uspokaja inna. 

Czym tak właściwie jest "poród z pleców". To rodzaj porodu, podczas którego główka dziecka jest skierowana w stronę kręgosłupa, powodując intensywny ból i dyskomfort w dolnej części pleców. Co robić, gdy zaczniemy rodzić w ten sposób?

Przeczytaj też: Im bardziej się boisz, tym bardziej poród boli. Położna wyjaśnia, czym jest Triada Reada

Spis treści

  1. 5 sposobów, by poród naturalny z pleców był mniej bolesny
  2. Dobra położna to przy porodzie z pleców podstawa
  3. Jak przyspieszyć poród?
Jak przygotować plan porodu?

5 sposobów, by poród naturalny z pleców był mniej bolesny

Oto kilka technik, które możesz zastosować, aby zmniejszyć ból podczas porodu z pleców.

  • Wypróbuj różne pozycje

Chodzenie, kołysanie się, pochylanie do przodu, stanie na czworakach mogą pomóc ci zmienić pozycję dziecka na bardziej komfortową lub chociaż złagodzić nacisk na plecy.

  • Używaj piłki porodowej

Zarówno klasyczna, piłka do ćwiczeń na której możesz siedzieć, jak i piłka fasolka potrzebna w pozycji leżącej, łagodzą ból i naprowadzają dziecko do odpowiedniego wejścia w kanał rodny.

  • Kombinuj z temperaturą

Ciepłe lub zimne prysznice, używanie termoforów mogą przynieść ulgę w bólu i pomóc w rozluźnieniu ciała.

  • Masaż 

Masowanie dolnej części pleców złagodzi napięcie. Mama będzie mniej obciążona bólem, a dziecku wówczas łatwiej będzie przybrać odpowiednią pozycję.

  • Techniki relaksacyjne

Głębokie oddychanie, wizualizacje, muzykoterapia czy też używanie relaksacyjnych olejków eterycznych mogą pomóc w opanowaniu bólu i zmniejszeniu stresu. Im mniejsze napięcie, tym większa szansa na to, że dziecko zmieni pozycję. 

Dobra położna to przy porodzie z pleców podstawa

Być może najważniejszą rzeczą do zapamiętania podczas porodu, zwłaszcza tak trudnego, jak poród "z pleców" jest komunikacja z położną. Nie wahaj się poprosić o pomoc lub wskazówki i pamiętaj, aby podczas całego porodu wyrażać swoje obawy i potrzeby. Mogą być one istotną informacją dla zespołu medycznego. To rada nie tylko do samych położnych, ale i od mam, które rodziły "z pleców".

"Nie sądzę, żeby cokolwiek było w stanie przygotować mnie na to, jak bolesny był dla mnie poród 'z pleców'. To zaczęło się zaraz po tym, jak odczułam pierwsze skurcze, miałam tylko 2 cm rozwarcia i nie mogłam się zrelaksować na tyle, aby poród postępował, ze względu na ogromny ból. Od razu dostałam znieczulenie zewnątrzoponowe, które pozwoliło mi się zrelaksować, aż w końcu udało się zakończyć porodem pochwowym. Miałam świetne pielęgniarki, które pomagały mi obracać się na boki trzymając mi między nogami piłkę fasolkę, co pozwoliło ustawić dziecko we właściwej pozycji" - wspomina jedna z internautek pod postem @labor.nurse.mama".

Jak przyspieszyć poród?

Wszystkie powyższe porady położnej Trish Ware pomogą też przyspieszyć poród. Nie od dziś wiadomo, że strach przed bólem porodowym znacznie spowalnia akcję porodową. Metody relaksacyjne czy uśmierzające ból przydadzą się zatem nie tylko podczas porodu "z pleców", ale też w prawidłowo przebiegającym porodzie naturalnym.

Dowiedz się też: Jak przyspieszyć akcję porodową? Oto podpowiedzi, z których warto skorzystać na porodówce

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza