Co zrobić, żeby szybciej urodzić? Zobacz jak przyspieszyć poród

2021-07-13 10:29

Jak szybciej urodzić? Termin porodu zbliża się lub właśnie minął, a ty coraz częściej zastanawiasz się, co zrobić, aby szybciej urodzić i wreszcie wziąć w ramiona swoje maleństwo. Polecamy metodę "trzy razy S", czyli: seks, schody, spacer.

To idealny sposób, żeby szybciej urodzić. Choć to metoda "domowa", zalecają ją także lekarze. Zobacz, na czym dokładnie polega. Pamiętaj jednak, że to sposób przeznaczony wyłącznie dla mam, które mają ciążę donoszoną, czyli są po 37. tygodniu ciąży, a najlepiej tuż przed lub tuż po terminie.

Ale i tak, wszystkie "domowe" sposoby na przyspieszenie porodu warto zawsze skonsultować ze swoim lekarzem, który powie, czy są możliwe do stosowania w twoim przypadku.

Pamiętaj też, że domowe sposoby wywoływania porodu, jak właśnie metoda "trzy razy S", są pomocne, ale nie gwarantują przyspieszenia porodu. Na każdą kobietę działają inaczej. Do tego dochodzi także kwestia intensywności twoich działań: jeden spacer wokół bloku na pewno nie sprawi, że od razu pojedziesz na porodówkę, ale już wycieczka do lasu... Co więc zrobić, żeby szybciej urodzić?

Spis treści

  1. S jak seks
  2. S jak schody
  3. S jak spacery
  4. Inne ważne S, czyli przyjemne z pożytecznym

S jak seks

Seks to chyba najprzyjemniejsza metoda wywołania porodu. Dzięki intymnym igraszkom ze swoim partnerem rzeczywiście możesz szybciej urodzić. Po pierwsze na skutek mechanicznego podrażniania szyjki macicy, po drugie: męskie nasienie zawiera specjalny hormon: prostaglandynę, odpowiedzialną zarówno za dojrzewanie szyjki macicy, jak i za wywoływanie skurczy mięśni.

Dzięki regularnemu współżyciu pod koniec ciąży, zwiększysz prawdopodobieństwo szybszego porodu.

Czytaj: Seks w ciąży - kiedy przyszła mama może bezpiecznie współżyć, a kiedy powinna z tego zrezygnować? [Wywiad]

Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

S jak schody

Druga metoda pozwalającą szybciej urodzić jest mniej przyjemna: schody, ze wskazaniem na wchodzenie, a nie schodzenie ze stopni. Wysiłek fizyczny przyspiesza rozwieranie szyjki.

S jak spacery

Podobnie jest ze spacerami, które są doskonałą aktywnością fizyczną przyspieszająca poród. Chodząc powodujesz delikatne wstrząsy, dzięki którym główka malca umieszczona w kanale rodnym, uderza w zamknięcie szyjki macicy, w naturalny sposób rozszerzając ją i stymulując do większego rozwarcia.

Inne ważne S, czyli przyjemne z pożytecznym

Młode mamy, które na rożne sposoby próbowały przyspieszyć moment narodzin swoich dzieci podają też inne czynności, które warto wypróbować, na przykład ostre jedzenie (spicy food). Pikantne dania sprawiają, że szyjka szybciej dojrzewa, a worek płodowy szybciej pęka.

Jeśli chcesz szybciej urodzić, możesz też sprzątać, co będzie przy okazji pożytecznym zajęciem: umyć okna (S jak szyby), powiesić pranie (S jak sznurek) - unoszenie ramion również sprzyja rozwieraniu szyjki.

Czytaj: Gdy rodzisz po raz pierwszy: jak wygląda poród naturalny

Poród na stojąco - jakie ma zalety?

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?

Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza