Co zrobić, żeby szybciej urodzić?

2019-09-06 11:02
Co zrobić, żeby szybciej urodzić?
Autor: Getty images

Termin porodu zbliża się lub właśnie minął, a ty coraz częściej zastanawiasz się, co zrobić, aby szybciej urodzić, aby wreszcie wziąć już w ramiona swoje maleństwo. Polecamy metodę "trzy razy S", czyli: seks, schody, spacer. To idealny sposób, żeby szybciej urodzić. Choć to metoda "domowa", zalecają ją także lekarze. Przeczytaj albo posłuchaj i dowiedz się, na czym dokładnie polega.

Posłuchaj, co zrobić, żeby szybciej urodzić. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Żeby szybciej urodzić, wypróbuj metodę "trzy razy S". Pamiętaj jednak, że to sposób przeznaczony wyłącznie dla mam, które mają ciążę donoszoną, czyli są po 37. tygodniu ciąży, a najlepiej tuż przed lub tuż po terminie.

Ale i tak, wszystkie "domowe" sposoby na przyspieszenie porodu warto zawsze skonsultować ze swoim lekarzem, który powie, czy są możliwe do stosowania w twoim przypadku.

Pamiętaj też, że domowe sposoby wywoływania porodu, jak właśnie metoda "trzy raz S", są pomocne, ale nie gwarantują przyspieszenia porodu. Na każdą kobietę działają inaczej. Do tego dochodzi także kwestia intensywności twoich działań: jeden spacer wokół bloku na pewno nie sprawi, że od razu pojedziesz na porodówkę, ale już wycieczka do lasu... Co więc zrobić, żeby szybciej urodzić?

Czytaj: Gdy rodzisz po raz pierwszy: jak wygląda poród naturalny

Poród na stojąco - jakie ma zalety?

S jak seks

Seks to chyba najprzyjemniejsza metoda wywołania porodu. Dzięki intymnym igraszkom ze swoim partnerem rzeczywiście możesz szybciej urodzić. Po pierwsze na skutek mechanicznego podrażniania szyjki macicy, po drugie: męskie nasienie zawiera specjalny hormon: prostaglandynę, odpowiedzialną zarówno za dojrzewanie szyjki macicy, jak i za wywoływanie skurczy mięśni.

Dzięki regularnemu współżyciu pod koniec ciąży, zwiększysz prawdopodobieństwo szybszego porodu.

Czytaj: Seks w ciąży - kiedy przyszła mama może bezpiecznie współżyć, a kiedy powinna z tego zrezygnować? [Wywiad]

S jak schody

Druga metoda pozwalającą szybciej urodzić jest mniej przyjemna: schody, ze wskazaniem na wchodzenie, a nie schodzenie ze stopni. Wysiłek fizyczny przyspiesza rozwieranie szyjki.

S jak spacery

Podobnie jest ze spacerami, które są doskonałą aktywnością fizyczną przyspieszająca poród. Chodząc powodujesz delikatne wstrząsy, dzięki którym główka malca umieszczona w kanale rodnym, uderza w zamknięcie szyjki macicy, w naturalny sposób rozszerzając ją i stymulując do większego rozwarcia.

Inne ważne S, czyli przyjemne z pożytecznym

Młode mamy, które na rożne sposoby próbowały przyspieszyć moment narodzin swoich dzieci podają też inne czynności, które warto wypróbować. Na przykład jedzenie spicy food. Pikantne dania sprawiają, że szyjka szybciej dojrzewa, a worek płodowy szybciej pęka.

Jeśli chcesz szybciej urodzić, możesz też sprzątać, co będzie przy okazji pożytecznym zajęciem: umyć okna (S jak szyby), powiesić pranie (S jak sznurek) -unoszenie ramion również sprzyja rozwieraniu szyjki.

Chcesz poznać, opinie innych mam na temat porodu, zajrzyj na nasze forum i włącz się do dyskusji mjakmama24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE