Poród lotosowy: jak wygląda i na czym polega poród lotosowy?

2020-02-06 12:13

Poród lotosowy polega na nieodcinaniu noworodkowi pępowiny. Podczas porodu lotosowego mamy czekają aż łożysko wyschnie i samoistnie odpadnie od noworodka. Jak wygląda poród lotosowy? Czy można go wykonywać w Polsce?

poród lotosowy
Autor: Getty images

Poród lotosowy propagowany jest przez zwolenników porodów naturalnych. Polega na nieodcinaniu pępowiny i pozostawieniu jej przy łożysku do momentu, w którym ono uschnie i samo odpadnie. To może potrwać nawet od 3 do 10 dni. Czy w Polsce poród lotosowy jest możliwy?

Spis treści:

  1. Skąd się wzięła moda na poród lotosowy?
  2. Czy poród lotosowy jest bezpieczny?
  3. Co się dzieje z łożyskiem w czasie porodu lotosowego?
  4. Czy w Polsce jest możliwy poród lotosowy?

Czytaj też: Poród w domu: kto może rodzić w domu?

Skąd się wzięła moda na poród lotosowy?

Pierwsze dziecko przyszło na świat w ten sposób w 1974 roku. Jego matka, pielęgniarka Clair Lotus Day, chciała urodzić w sposób najmniej stresujący dla dziecka i zapewnić mu łagodne przejście z brzucha mamy do rzeczywistości. Zainspirowała się książką "W cieniu człowieka", napisaną przez Jane Goodall, która opowiadała o tym, jak przychodzą na świat szympansy. Postanowiła więc nie odcinać pępowiny, tylko zabrać noworodka do domu razem z łożyskiem.

I w ten sposób odbył się pierwszy poród lotosowy. Poród się udał, a Amerykanka stwierdziła, że jej dziecko jest dzięki temu spokojniejsze i zdrowsze. Harmonijne przejście ze świata płodowego do zewnętrznego miało również wpłynąć na jego komfort życia i sprawić, że po prostu jest bardziej szczęśliwe.

Czytaj też: Kobiety zjadają łożyska po porodzie, bo pomagają im zwalczyć baby blues?

Co zrobić, by szybko urodzić? WIDEO

Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród
Dobrze wiedzieć

Czy poród lotosowy jest bezpieczny?

35 lat po pierwszym porodzie lotosowym, lekarze ostatecznie potwierdzili, że w żadnym stopniu nie zagraża on życiu dziecka. Proces zasuszania łożyska zawsze trwa od 3 do 10 dni i nie wiąże się z żadnymi komplikacjami. Poród lotosowy jest więc porodem w pełni naturalnym i bezpiecznym.

Co się dzieje z łożyskiem w czasie porodu lotosowego?

Idea porodu lotosowego nierozerwalnie wiąże się z łożyskiem i rolą, jaką odgrywa w procesie narodzin nowego życia. Łożysko traktowane jest z szacunkiem jako część ciała dziecka. Wiele mam je przechowuje, a kiedy będzie całkowicie zasuszone, zakopuje w ziemi.

Aby to zrobić, trzeba je pielęgnować w specjalny sposób. Po porodzie należy je delikatnie oczyścić, ale nie myć w bieżącej wodzie. Następnie powinno się je odstawić, aby mógł z niego wyciec żel Whartona. Później dobrze jest... posypać je solą, żeby przyspieszyć wysychanie.

Czytaj: Jak wygląda poród w wodzie?

Czy w Polsce jest możliwy poród lotosowy?

Poród lotosowy jest możliwy w Polsce, choć wciąż jest on mało popularny. Przeprowadza się go raczej w warunkach porodu domowego niż szpitalnego, mimo że nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby go wykonywać również w takich placówkach.

O porodach lotosowych wciąż w kraju wiemy mało, mimo że istnieje nawet strona, na której położne deklarują swoją gotowość do przyjęcia takiego porodu. Z roku na rok wzrasta jednak liczba porodów domowych, więc być może z czasem i porody lotosowe zyskają na popularności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza