To prawdziwe wyzwanie - taki wysiłek musi wykonać maluch, by się urodzić

2022-06-20 15:30

Wiadomo, że kobieta w trakcie porodu wykonuje ogrom pracy. Skurcze, parcie... wydanie dziecka na świat nie jest takie proste. Wiele racji mają jednak wzruszone mamy, które po narodzinach mówią o sobie i dziecku - "Daliśmy radę". Tak naprawdę maluszek też jest tu bohaterem. Ta wizualizacja porodu oczami dziecka pokazuje to najlepiej.

To prawdziwe wzywanie - taki wysiłek musi wykonać maluch, by się urodzić
Autor: Getty images To prawdziwe wzywanie - taki wysiłek musi wykonać maluch, by się urodzić

Mało kto zastanawia się, co robi dziecko, w trakcie porodu. A przecież przeciskanie się przez kanał rodny to nie jest taka łatwa sprawa. Jak wygląda położenie dziecka na poszczególnych etapach porodu? Jak wpasowuje się w drogi rodne? Nie może to być proste, zwłaszcza, że w trakcie tej drogi ciasny kanał na przemian zaciska się i rozwiera wokół niego. Do tego, w trakcie przeciskania się przez kanał rodny, dziecko wykonuje ruchy śrubowe.

Pewnie dlatego, noworodki często mają spłaszczone noski, zapuchnięte powieki, drobne otarcia, a nawet siniaki. Na przejściu główki jednak nie koniec. Dziecko musi bowiem ustawić odpowiednio nie tylko ją, ale też barki, tak by bez naruszenia ich przyjść na świat. 

Dowiedz się: Dziecko podczas porodu, czyli jak wygląda poród oczami dziecka

Poród krok po kroku: zobacz, co cię czeka w kolejnych etapach porodu

Zobacz jak wygląda ta droga - poród z perspektywy dziecka [GALERIA]:

5 błędów, których nie można popełnić na porodówce