Dolargan - co warto wiedzieć o znieczuleniu porodu dolarganem

2013-06-11 10:48

Dolargan nie jest polecany jako metoda znieczulenia porodu przez Światową Organizację Zdrowia. Wyjaśniamy, na czym polega ta metoda znieczulenia porodu i jakie skutki uboczne może mieć dla rodzącej i dziecka?

W jakim momencie stosuje się podczas porodu dolargan?

Zastrzyk z dolarganem – podawany dożylnie lub domięśniowo – zawiera lek przeciwbólowy z grupy narkotycznych (anestezjolodzy mówią: opioidowych). Tę metodę znieczulenia porodu stosuje się, gdy poród dopiero się zaczyna, a kobieta bardzo się denerwuje. Wówczas lek może ją nieco zrelaksować. Dolargan można podać najpóźniej na 3 godziny przed zakończeniem porodu.

Jakie są skutki podania podczas porodu dolarganu?

Skuteczność tej metody nie jest zbyt duża, zwłaszcza, gdy dolargan podany jest domięśniowo. Środek ten słabo się wchłania z pośladków i w niemożliwym do przewidzenia stopniu. Po podaniu dolarganu rodząca czuje oszołomienie jak pod wpływem narkotyków. Może on powodować mdłości, wymioty i zawroty głowy.

Metoda znieczulenia porodu za pomocą dolarganu nie jest polecana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), bo środek może spowodować u dziecka osłabienie oddechu, a nawet napady drgawek. W większości szpitali położniczych w Polsce na życzenie rodzącej – o ile nie ma przeciwwskazań – jest jednak podawany i nie trzeba za niego płacić.

Kiedy znieczulenie dolarganem jest niemożliwe?

Zastrzyku z dolarganem nie można zastosować u kobiet, które cierpią na nadciśnienie, są uczulone na ten środek lub chorują na wątrobę.

Polecamy: Znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE