Dolargan - co warto wiedzieć o znieczuleniu porodu dolarganem

2013-06-11 10:48

Dolargan nie jest polecany jako metoda znieczulenia porodu przez Światową Organizację Zdrowia. Wyjaśniamy, na czym polega ta metoda znieczulenia porodu i jakie skutki uboczne może mieć dla rodzącej i dziecka?

Spis treści

  1. W jakim momencie stosuje się podczas porodu dolargan?
  2. Jakie są skutki podania podczas porodu dolarganu?
  3. Kiedy znieczulenie dolarganem jest niemożliwe?

W jakim momencie stosuje się podczas porodu dolargan?

Zastrzyk z dolarganem – podawany dożylnie lub domięśniowo – zawiera lek przeciwbólowy z grupy narkotycznych (anestezjolodzy mówią: opioidowych). Tę metodę znieczulenia porodu stosuje się, gdy poród dopiero się zaczyna, a kobieta bardzo się denerwuje. Wówczas lek może ją nieco zrelaksować. Dolargan można podać najpóźniej na 3 godziny przed zakończeniem porodu.

Jakie są skutki podania podczas porodu dolarganu?

Skuteczność tej metody nie jest zbyt duża, zwłaszcza, gdy dolargan podany jest domięśniowo. Środek ten słabo się wchłania z pośladków i w niemożliwym do przewidzenia stopniu. Po podaniu dolarganu rodząca czuje oszołomienie jak pod wpływem narkotyków. Może on powodować mdłości, wymioty i zawroty głowy.

Metoda znieczulenia porodu za pomocą dolarganu nie jest polecana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), bo środek może spowodować u dziecka osłabienie oddechu, a nawet napady drgawek. W większości szpitali położniczych w Polsce na życzenie rodzącej – o ile nie ma przeciwwskazań – jest jednak podawany i nie trzeba za niego płacić.

Kiedy znieczulenie dolarganem jest niemożliwe?

Zastrzyku z dolarganem nie można zastosować u kobiet, które cierpią na nadciśnienie, są uczulone na ten środek lub chorują na wątrobę.

Polecamy: Znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza