Spis treści
O tym, co się dzieje w naszym organizmie, decyduje mózg, i to właśnie jego struktury są odpowiedzialne za wydzielanie hormonów porodowych. Jednak kiedy się już owe hormony pojawią we krwi rodzącej kobiety, to niemal niepodzielnie przejmują jej ciało we władanie.
Cały ten niezwykły spektakl, jakim jest naturalny poród, to efekt działania wielu hormonów porodowych. Niczym aktorzy w teatrze pojawiają się na scenie w odpowiedniej kolejności i odgrywają swoje role – uzupełniając się wzajemnie, a czasem zwalczając – aby ostatecznie doprowadzić do wielkiego, cudownego finału.
Przypatrzmy się bliżej hormonom porodowym - wejdź do galerii, a potem czytaj niżej o oksytocynie wydzielanej u młodych ojców.
Oksytocyna u młodych ojców
Mężczyźni także wydzielają oksytocynę – podczas orgazmu to właśnie ona daje sygnał do ejakulacji. Ten fakt jest znany od dawna, natomiast przed czterema laty naukowcy zauważyli, że także u młodych ojców poziom oksytocyny we krwi się podnosi. U 160 mężczyzn, którzy po raz pierwszy zostali rodzicami, dwukrotnie zmierzono poziom oksytocyny: po sześciu tygodniach oraz po sześciu miesiącach od narodzin potomka. Okazało się, że za każdym razem poziom oksytocyny u młodego taty nie różnił się od poziomu stwierdzanego u matki ich dziecka, podczas gdy normalnie mężczyźni mają jej w swoim organizmie znacznie mniej! To odkrycie każe przypuszczać, że nie tylko matkom, ale także ojcom oksytocyna – jako hormon miłości – pomaga nawiązać bliską więź z nowo narodzonym maluszkiem.