Poród w szpitalu nie musi być traumą! - Informacje na temat polskich porodówek od fundacji "Rodzić po ludzku"

2013-10-10 17:20

Poród w szpitalu to konieczność, jednak każda kobieta chce, aby te chwile nie stały się traumatycznym przeżyciem, ale wspomnieniem na całe życie. Według Fundacji „Rodzić po ludzku” wiele kobiet  w Polsce podczas porodu jest wciąż źle traktowanych. Dlatego organizacja uruchomiła specjalną stronę, która szczegółowo „prześwietli” placówki położnicze.

porod w szpitalu nie musi byc trauma dzialania fundacji rodzic po ludzku
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Fundacja "Rodzić po ludzku" zbiera informacje na temat polskich porodówek
  2. Polecamy wideo: Jak przebiega poród?

Fundacja "Rodzić po ludzku" od dawna dąży do poprawy sytuacji kobiet rodzących w polskich szpitalach, a jednym z jej celów jest wyrównanie standardów porodu, wyznaczonych przez Światową Organizację Zdrowia.– WHO mówi o tym, że np. odsetek cesarskich cięć nie powinien przekraczać 15 proc. U nas to jest niestety ponad 35 proc. Rutynowego nacięcia krocza jest np. coraz mniej, ale nadal ono występuje. Nadal otrzymujemy wiele listów od kobiet, że te porody są traumatyczne, że nie są respektowane ich prawa, że nie mogą decydować w porodzie, że nie są rzetelnie informowane na temat wszystkiego, co się dzieje – mówi Daria Omulecka.

Sprawdź również kalendarz ciąży >>

Fundacja "Rodzić po ludzku" zbiera informacje na temat polskich porodówek

Na nowej stronie www.gdzierodzic.info stworzonej przez Fundację "Rodzić po ludzku" wystarczy wpisać nazwę szpitala, a przyszła mama dowie się m.in. ile przeprowadzono tam cesarskich cięć, ile nacięć krocza, czy można rodzić tam w pozycji wertykalnej. – Zbieramy ankiety od szpitali, statystki dotyczące kwestii związanych z porodem. Kobiety mogą też na stronie same oceniać placówki – wylicza szczegółowo Daria Omulecka w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Przeczytaj również: Jak wygląda poród naturalny?Dzięki tak zebranym informacjom, kobieta będzie mogła świadomie zdecydować o miejscu porodu. Wyłoni się też aktualny i szczegółowy obraz polskiego położnictwa, które zdaniem Darii Omuleckiej wciąż nie jest najlepszy i należy go poprawić.

Polecamy wideo: Jak przebiega poród?

Pierwsze dziecko to od chwili poczęcia pasmo nowych i nieznanych doświadczeń. Trudno wyobrazić sobie uczucie towarzyszące poruszaniu się dziecka w łonie, skurcze porodowe, czy radość z możliwości przytulenia malucha po raz pierwszy. Zawsze jednak warto przygotować się na nieznane, chociażby pod względem teoretycznym. Żeby wiedzieć wszystko na temat porodu trzeba przeczytać niejedną opasłą książkę. Jednak zawsze jeden z pierwszych rozdziałów dotyczyć będzie poszczególnych faz, etapów porodu. Zapytaliśmy eksperta jak długo powinien trwać poród, ile czasu trwają fazy porodu oraz co dzieje się w każdej z faz porodu.

Neewseria. Agencja informacyjna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza