"Za wąska w biodrach, niedobra do rodzenia". Czy rozmiar i kształt bioder ma znaczenie dla porodu?

2022-11-16 14:05

Szerokie lub wąskie biodra - czy mają jakikolwiek wpływ na poród? Jeszcze kilka stuleci temu tak myślano. Współczesna medycyna potwierdza tę teorię, ale specjaliści podkreślają - każda kobieta, nawet z wąskimi biodrami może urodzić dziecko (patrz: księżna Kate!).

Kobieta w ciąży - pomiar szerokości bioder
Autor: Getty images Tak przed wiekami oceniano, czy kobieta może być matką. Czy rozmiar i kształt bioder ma znaczenie dla porodu?

Kiedyś szerokie biodra u kobiety zwiększały jej szansę na wyjście za mąż, bo "gwarantowały" pomyślny poród, a posiadanie potomka było ważne zarówno w biednej, jak i bogatej rodzinie. Z kolei kobiety z wąskimi biodrami były oceniane jako mniej zdolne do rodzenia dzieci. Dziś lekarze podkreślają, że szerokość bioder nie decyduje o tym, czy urodzisz zdrowe dziecko, czy nie, ale przyznają, że określony kształt miednicy może ułatwić poród, a inny go utrudnić. Jaki wpływ na przebieg porodu ma kształt i rozmiar bioder?

Spis treści

  1. Czy szerokie biodra gwarantują udany poród?
  2. Miednica kobiety jest stworzona do porodu
  3. Jak kształt miednicy wpływa na poród?
  4. Inne czynniki wpływające na poród
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Czy szerokie biodra gwarantują udany poród?

Mówi się, że szczupłe kobiety mają trudniejsze porody, ale to tylko teoria. Nie wystarczy spojrzeć na kobietę i powiedzieć, czy urodzi szybko, czy też z problemami, twierdzą położne i powołują się na przykład księżnej Kate. Gdy zaszła w ciąże po raz pierwszy, prasa spekulowała, czy da radę urodzić sprawnie dziecko, bo jest taka "szczupła i wąska w biodrach". Tymczasem przyszła królowa urodziła troje zdrowych dzieci, a każde o wadze ponad 3,5 kg. 

To nie wszystko: mówienie o szerokich lub wąskich biodrach nie jest właściwe. Tak naprawdę znaczenie dla porodu, zdaniem specjalistów, ma kształt całej miednicy.

Miednica kobiety jest stworzona do porodu

Badania wykazały, że kształt miednicy u kilkuletnich chłopców i dziewcząt jest identyczny. Zmiany pojawiają się dopiero w okresie dojrzewania. W tym czasie biodra kobiet i ich miednica dostosowują się do przyszłego rodzenia dzieci.

Wyniki tomografii komputerowej pokazały, że wraz z wiekiem kości miednicy u chłopców powiększyły się, ale pozostały proporcjonalnie takie same, podczas gdy kości dziewczynek rozszerzyły się, aby w przyszłości umożliwić dziecku przejście przez kanał rodny. Szokujące było odkrycie, że kości miednicy kobiet zwężały się ponownie wieku średnim, czyli po zakończeniu okresu rozrodczego.

Chociaż natura pomyślała o wszystkim, to jednak nie była w stanie ustalić jednego wzorca kobiecej miednicy. Dlatego ich rozmiar i kształt może być różny. Niektóre panie mają bardziej optymalne kształty miednicy, które ułatwiają dziecku wychodzenie z kanału rodnego. Inne kształty mają albo węższe otwory wlotowe, albo mniej miejsca, co utrudnia dziecku przyjęcie odpowiedniej pozycji do porodu. 

W tych ostatnich przypadkach istnieje - niewielkie - ryzyko utknięcia dziecka miedzy kośćmi miednicy i zatrzymania akcji porodowej. Taka sytuacja wymaga wykonania cesarskiego cięcia. Ale, jak podkreślają lekarze, najważniejsze w przebiegu porodu jest zdrowe, silne ciało przyszłej mamy, a nie rozmiar miednicy czy jej kształt.

Czytaj również: Niewspółmierność porodowa - co to jest i dlaczego do niej dochodzi?

Jakie są wskazania do cesarki? Czy możesz liczyć na cesarkę?

Jak kształt miednicy wpływa na poród?

"Szerokie biodra" uważane były przez wieki za idealne do rodzenia. W latach trzydziestych XX wieku naukowcy przyjrzeli się anatomii kobiet i wyróżnili 4 zasadnicze kształty miednicy: ginekoidalny, antropoidalny, androidalny i platypeloidalny. 

  • Mednica ginekoidalna jest szeroka (od lewego do prawego boku) i płytka. Dzięki temu dziecko ma więcej miejsca na przejście przez kanał rodny podczas porodu. To słynne "biodra idealne do rodzenia".
  • Miednica antropoidalna jest szeroka, ale w poprzek, czyli od przodu do tyłu. Takie kobiety maj duże pośladki i brzuch. Kształt miednicy jest mniej otwarty, więc poród może być dłuższy i trudniejszy niż u kobiet z miednicą ginekoidalną.
  • Miednica androidalna jest typowa dla kobiet wysokich i charakteryzuje się mniejszymi mięśniami pośladków i wąskim łukiem łonowym. Jeśli płód jest stosunkowo duży, może mu być trudniej przejść przez miednicę podczas porodu. Ale nie oznacza to, że poród drogami natury jest niemożliwy, tylko, ze może być dłuższy i cięższy.
  • Miednica platypeloidalna - jest wąska, dlatego wejście dziecka do miednicy może zająć więcej czasu. Miednica platypeloidalna ma szerszy łuk podłonowy niż aneroidalna, dlatego poród staje się łatwiejszy, gdy dziecko znajdzie się już w miednicy.

Inne czynniki wpływające na poród

Ciało kobiety jest zaprojektowane przez naturę do rodzenia dzieci, dlatego w czasie akcji skurczowej, bez względu na kształt miednicy, jej mięśnie zaczną się rozciągać i rozluźniać, a kości odsuną się od siebie, torując dziecku drogę na świat: malec zyska miejsce na przekręcanie, poruszanie i przemieszczanie w dół. 

Znając różne rodzaje miednicy, warto jednak pamiętać, że posiadanie określonego kształtu miednicy może, ale nie musi wpływać na przebieg porodu (jego długość czy trudność) ani na to, czy będzie się odbywał siłami natury, czy cesarskie cięcie. Ponad to szerokość bioder i kształt miednicy to jednak tylko jeden z wielu czynników, które decydują o przebiegu porodu. Do niego dochodzi również waga płodu, ułożenie płodu w macicy czy siła skurczy.

Kobieta z szerszymi biodrami teoretycznie powinna urodzić dziecko szybciej i łatwiej, jednak jeśli jej dziecko jest wyjątkowo duże, a jego główka większa, poród może się spowolnić. I odwrotnie - kobieta z wąską miednicą, która zazwyczaj utrudnia poród – może wydać dziecko na świat sprawniej, jeśli będzie ono małe i szczupłe. 

Czytaj również: Próżnociąg i kleszcze położnicze: do czego służą w czasie porodu?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza