Niewspółmierność porodowa - co to jest i dlaczego do niej dochodzi?

2022-01-18 13:26

Niewspółmierność porodowa zachodzi wtedy, gdy pojawia się dysproporcja pomiędzy rozmiarami główki dziecka a wielkością matczynej miednicy. Stan ten bezwzględnie wymaga właściwego rozpoznawania, ponieważ – przy niepodjęciu odpowiednich kroków – stwarza on ryzyko wystąpienia różnych powikłań zarówno u matki, jak i u dziecka. Niewspółmierność porodowa to jeden z problemów, który może wystąpić przed porodem.

Niewspółmierność porodowa
Autor: Getty images Gdy niewspółmierność porodowa jest ewidentna, ciąża musi być rozwiązana drogą cesarskiego cięcia.

Niewspółmierność porodowa (inaczej niewspółmierność miednicowo-główkowa) to jeden z problemów, które mogą wystąpić w trakcie ciąży, a w zasadzie już przy samym jej końcu. Mówi się o tym zjawisku bowiem wtedy, gdy główka dziecka jest zbyt duża w stosunku do wielkości kanału rodnego jego matki – w takiej sytuacji zachodzić może konieczność rozwiązania ciąży drogą cięcia cesarskiego.

Co jednak może doprowadzać do niewspółmierności porodowej? Otóż wynikać ona może z czynników powiązanych bezpośrednio z dzieckiem, jak i tych związanych z matką.

Spis treści

 1. Przyczyny niewspółmierności porodowej ze strony dziecka
 2. Przyczyny niewspółmierności porodowej ze strony matki
 3. Rozpoznawanie niewspółmierności porodowej
 4. Możliwe konsekwencje niewspółmierności porodowej
 5. Postępowanie w przypadku niewspółmierności porodowej
M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Przyczyny niewspółmierności porodowej ze strony dziecka

Niewspółmierność porodowa występować może przede wszystkim wtedy, gdy dziecko jest zbyt duże. Tutaj powodów takiej sytuacji można wyróżnić wiele – dziać się może tak chociażby wtedy, gdy poród ma się odbyć po terminie (po terminie rozwiązania dziecko jest już w pełni rozwinięte, a jednocześnie przez cały czas rośnie – z tego powodu im ciąża jest zakańczana później, tym zasadniczo większe staje się ryzyko niewspółmierności miednicowo-główkowej).

Czasami dziecko jest po prostu dość duże – z taką sytuacją można mieć do czynienia wtedy, gdy jego rodzice sami przy przyjściu na świat byli stosunkowo dużymi dziećmi i wtedy odpowiadają za to dziedziczone przez dziecko geny.

Czytaj: Poród po terminie: co robić, gdy dziecko się spóźnia

Jeszcze inną sytuacją jest ta, gdzie duże rozmiary dziecka wynikają z chorowania przez matkę na cukrzycę ciążową. W takim przypadku dochodzić może – w związku z wysokimi poziomami glukozy we krwi ciężarnej, a przez to również i u dziecka – do nadmiernego stymulowania wzrostu dziecka. Ostatecznie może ono stawać się zbyt duże w stosunku do wieku ciążowego i dochodzić może do wystąpienia niewspółmierności porodowej.

Przyczyny niewspółmierności porodowej ze strony matki

Istnieje możliwość, że wielkość dziecka nie będzie odbiegała od normy, a jednocześnie niewspółmierność porodowa i tak zajdzie – zdarza się to wtedy, gdy miednica matki jest, mówiąc wprost, zbyt mała. Niekoniecznie musi to wynikać z jakichś procesów patologicznych – niektóre kobiety po prostu są tak zbudowane.

Zdarza się jednak i tak, że zbyt wąska miednica u pacjentki to efekt przebycia przez nią jakichś schorzeń. Wśród problemów, które mogą skutkować taką nieprawidłowością, wymienić można:

 • wypadki, wskutek których doszło do uszkodzenia jakichś struktur miednicy,
 • dysplazję stawu biodrowego,
 • wrodzone zmiany kości krzyżowej lub kości guzicznej,
 • krzywicę,
 • gruźlicę kości,
 • nowotwory kości.

Rozpoznawanie niewspółmierności porodowej

Ryzyko niewspółmierności porodowej można by oceniać jeszcze przed jakimikolwiek staraniami pacjentki o zajście w ciążę – teoretycznie można by w tym celu wykonać specjalne pomiary miednicy z wykorzystaniem pelwimetru czy też dokładniejsze analizy, bazujące na przeprowadzeniu badań obrazowych (takich jak tomografia komputerowa).

Z drugiej strony nawet przy istnieniu dużego ryzyka tego problemu nie jest powiedziane, że rzeczywiście on wystąpi – w końcu przed ciążą nie wiadomo, jak dużą główkę dziecko będzie miało w momencie porodu. Oprócz tego stawy i więzadła wchodzące w skład miednicy matki mogą się rozluźniać, a do tego sama główka dziecka – dzięki temu, że szwy w jego czaszce podczas porodu nie są zarośnięte – cechuje się pewną elastycznością.

Ostatecznie niewspółmierność porodową rozpoznaje się najczęściej już w trakcie porodu lub bezpośrednio przed nim. Oceniać jej ryzyko można z wykorzystaniem chwytów Leopolda, które pozwalają ustalić ułożenie płodu w macicy. Wcześniej konieczne jest wykonanie badań ultrasonograficznych, dzięki którym możliwe jest określenie wymiarów główki płodu.

Czytaj: Brzuch po porodzie - zobacz jak wygląda brzuch po ciąży. Galeria

Możliwe konsekwencje niewspółmierności porodowej

Czy niewspółmierność porodowa jest groźna? Przy nieodpowiednim postępowaniu, niestety, tak. W jej przypadku istnieje bowiem zwiększone ryzyko przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego czy wypadnięcia pępowiny, pojawia się również możliwość przedłużania się czasu porodu (wtedy, gdy główka nie jest w stanie odpowiednio wejść w kanał rodny, dochodzić może bowiem do osłabienia siły skurczów macicy).

W przypadku niewspółmierności porodowej pojawiać się mogą powikłania zarówno u matki, jak i u dziecka. Dla rodzącej problem stwarza zagrożenie wystąpienia różnych urazów, takich jak m.in. pęknięcie krocza, uszkodzenie pochwy czy stawów biodrowych. Konsekwencjami niewspółmierności porodowej u dziecka mogą być z kolei krwiaki zewnątrzczaszkowe, uszkodzenia struktur nerwowych (np. splotu barkowego), złamanie obojczyka czy złamania czaszki.

Postępowanie w przypadku niewspółmierności porodowej

Powikłaniom niewspółmierności porodowej można zapobiegać – w tym celu wystarczające jest odpowiednie postępowanie podczas porodu. Wtedy, gdy problem jest ewidentny, ciąża musi zostać rozwiązana drogą cięcia cesarskiego. Niektóre kobiety mogą być zdziwione – zdarza się bowiem tak, że u pacjentki istnieją przejawy potencjalnej niewspółmierności porodowej, a i tak podejmowana jest próba porodu naturalnego. Dzieje się tak w zasadzie ze względu na już wspomniane tutaj aspekty – istnieje bowiem chociażby możliwość, że główka dziecka dzięki swojej elastyczności wpasuje się w kanał rodny i uda się urodzić dziecko naturalnie.

Powyżej wspomniane rozwiązanie wykorzystuje się jednak wtedy, gdy istnieją szanse na urodzenia dziecka siłami natury – w sytuacji, gdy nie obserwuje się postępu porodu lub gdy pojawiają się przejawy zagrożenia życia dziecka, a także wtedy, gdy niewspółmierność porodowa jest ewidentna, ciążę rozwiązuje się drogą cięcia cesarskiego.

Czytaj: Pierwsza faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić?

Czy wiesz, jakie masz prawa na porodówce?

Pytanie 1 z 10
Czy w porodzie rodzinnym może uczestniczyć przyjaciółka?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza