5 dni urlopu opiekuńczego na dziecko, czyli wydłużenie dotychczasowych dni opieki na dziecko o 3 dni (do tej pory tylko 2 dni lub 16 godzin), to jedna z głównych zmian, jaka za sprawą dyrektywy „work-life balance” ma wejść do Kodeksu Pracy od 2 sierpnia 2022.
Aktualnie kwestię tę w polskim prawie reguluje kodeks pracy. Z artykułu 188. wynika, że osobie zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę przysługują 2 dni (lub 16 godzin) wolnego w roku z powodu konieczności opieki nad dzieckiem do 14 lat. Za dni te przysługuje pracownikowi pełne wynagrodzenie jak w przypadku urlopu wypoczynkowego. Aby skorzystać z opieki należy złożyć wniosek do pracodawcy, wskazując konkretne dni lub godziny.
Przeczytaj: 500 plus na pierwsze dziecko – kiedy i gdzie złożyć wniosek
Komu przysługuje 5 dni urlopu opiekuńczego?
5 dni urlopu opiekuńczego będzie przysługiwało nie tylko rodzicom i opiekunom dziecka. Będzie przysługiwał każdemu pracownikowi, który będzie musiał się zaopiekować członkiem rodziny.
- Urlop opiekuńczy ma zapewnić możliwość osobistej opieki oraz wsparcia dla osób będącymi krewnymi (syna, córki, matki, ojca lub małżonka/małżonki) lub pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym. Celem tego urlopu ma być pomoc osobie wymagającej wsparcia ze względów medycznych - czytamy na na stronie www.parp.gov.pl.
Czy za urlop opiekuńczy dostaniemy wynagrodzenie?
Choć dyrektywa unijna zakłada, że wspomniany urlop opiekuńczy powinien być płatny, to w projekcie nowelizacji przepisów, który został skierowany do konsultacji społecznych czytamy, że będzie to okres bezpłatny.
Przeczytaj: 500+ przez całą ciążę i więcej pieniędzy na kolejne dzieci? Rząd rozważa takie rozwiązanie