Czy lekarz może wystawić kobiecie w ciąży zwolnienie lekarskie wstecz?

2021-08-23 12:50

Czy lekarz może wystawić kobiecie ciężarnej zwolnienie lekarskie wstecz? Jakie wynagrodzenie przysługuje na takim zwolnieniu? Zwolnienie lekarskie w ciąży może wystawić lekarz dowolnej specjalizacji - także dentysta czy lekarz rodzinny.

Zwolnienie lekarskie w ciąży wstecz
Autor: Getty images Zwolnienie lekarskie w ciąży wstecz - kiedy można je wystawić?

Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie ze wsteczną datą? Prawo opisujące kwestie zwolnień jest mocno zawiłe i może przysporzyć o ból głowy osoby, które na co dzień nie zajmują się kwestiami prawnymi. Warto jednak mniej więcej orientować się w przepisach prawnych, gdyż bardzo często pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu czy konsekwencji, zwłaszcza w okresie ciąży.

Co warto podkreślić na początku, ciąża nie jest sama w sobie stanem chorobowym, a samo jej istnienie nie upoważnia lekarza do wystawienia zwolnienia lekarskiego. Są jednak pewne sytuacje, w których wystawienie zwolnienia lekarskiego kobiecie w ciąży jest konieczne.

Spis treści

  1. Zwolnienie lekarskie wstecz w czasie ciąży
  2. Czy prywatny lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?
  3. W jakich sytuacjach przysługuje zwolnienie lekarskie wstecz?
  4. Zwolnienie lekarskie w ciąży a wynagrodzenie
  5. Zwolnienie lekarskie w ciąży a miejsce pobytu
  6. Na jak długo wystawione może być zwolnienie lekarskie w ciąży?
M jak mama: Zwolnienie lekarskie w ciąży

Zwolnienie lekarskie wstecz w czasie ciąży

Lekarz ma prawo do wystawienia zwolnienia maksymalnie na okres 3 dni przed badaniem lekarskim, jeżeli już w tym czasie nie byłaś zdolna do pracy. Oznacza to, że jeśli dziś czujesz się na tyle źle, aby nie móc iść do pracy, musisz umówić się na wizytę do lekarza w ciągu 3 najbliższych dni.

Pamiętaj też, że z powodu pandemii w Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia zezwolił na wystawianie recept i zwolnień L4 telefonicznie.

Jedynie lekarze psychiatrzy mają możliwość wystawiania zwolnień wstecz na okres wcześniejszy niż 3 dni. Warunkiem jest jednak podejrzenie lub stwierdzenie u osoby zaburzeń psychicznych, które uniemożliwiają choremu ocenę własnych działań. W przypadku zwolnień działających wstecz nie ma znaczenia, czy jesteś w ciąży czy też nie.

Czytaj także: 500 plus na pierwsze dziecko - jak i kiedy złożyć wniosek?

Czy prywatny lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i brzmi: tak. Zgodnie z polskim prawem zwolnienie lekarskie kobiecie ciężarnej może wypisać nie tylko lekarz ginekolog, ale także lekarz innej profesji, a nawet lekarz dentysta.

Nie jest też ważne, czy odbywa się to w ramach praktyki prywatnej, czy też w ramach świadczeń NFZ. Konieczny jest jedynie adekwatny powód dla zwolnienia oraz pieczątka lekarza.

W jakich sytuacjach przysługuje zwolnienie lekarskie wstecz?

Kobiecie ciężarnej wsteczne zwolnienie lekarskie przysługuje z tych samych powodów, co to, wydawane o czasie. Jeżeli czujesz się źle, jesteś chora lub twoja ciąża jest zagrożona, lekarz wystawi ci L4 na czas, w którym nie jesteś w stanie wypełniać swoich obowiązków w pracy.

Aby z faktu bycia na zwolnieniu lekarskim wynikała możliwość pobierania zasiłku chorobowego w ramach ubezpieczeń społecznych, musi upłynąć tzw. okres wyczekiwania. W przypadku umowy o pracę jest to 30 dni, natomiast jeżeli prowadzisz własną działalność lub posiadasz umowę zlecenie, okres ten wydłuża się do 90 dni.

Czytaj również: Zwolnienie elektroniczne: 5 rzeczy, które warto wiedzieć o e-zwolnieniu w ciąży

Zwolnienie lekarskie w ciąży a wynagrodzenie

W kwestii wynagrodzenia okres ciąży rządzi się nieco innymi prawami. Wysokość zasiłku chorobowego wyliczana jest na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. W skrócie, sumowana jest średnia z ostatnich 12 miesięcy na którą składają się nie tylko wynagrodzenie podstawowe, ale także wszelkie premie czy wynagrodzenie za nadgodziny.

Co więcej, zasiłek chorobowy w ciąży wynosi 100% podstawy wymiaru składek. Aby jednak tak się stało, zwolnienie lekarskie musi być oznaczone kodem literowym „B”. Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz, aby twój pracodawca nie dowiedział się, że jesteś w ciąży, poproś lekarza, aby nie oznaczał w ten sposób zwolnienia.

Wtedy jednak, zamiast 100%, twój zasiłek chorobowy zredukowany zostanie do 80%, czyli tak jak w przypadku stanów niezwiązanych z ciążą.

Zwolnienie lekarskie w ciąży a miejsce pobytu

Podczas wypełniania druku, lekarz wpisuje również twoje dane osobowe, takie jak m.in. adres zamieszkania. Jest on przyjmowany jednocześnie jako adres, w którym zobowiązujesz się przebywać w okresie niezdolności do pracy. Jest to o tyle istotne, że gdy w przypadku kontroli z urzędu ZUS będziesz znajdowała się np. w innym mieście, twoje zwolnienie może zostać anulowane.

Z tego powodu, jeżeli wiesz, że nie będziesz przebywać podczas zwolnienia w miejscu zamieszkania, lecz, np. u rodziców, poinformuj o tym lekarza, aby mógł nanieść odpowiednie korekty. Pamiętaj jednak, że zwolnienie lekarskie ma na celu „zdrowienie” i wykorzystanie go w celach własnych takich jak np. wyjazd wakacyjny jest nadużyciem.

Bardzo istotnym aspektem jest również pojawiająca się adnotacja w postaci cyferki 1 oraz 2. Jedynka oznacza dosłownie, że „chory powinien leżeć”, natomiast dwójka pozwala ci na wyjście na spacer czy do sklepu. Ma to znaczenie m.in. przy urzędowych kontrolach.

Na jak długo wystawione może być zwolnienie lekarskie w ciąży?

Okres, w którym wypłacany jest zasiłek chorobowy w ciąży, nie może być dłuższy niż 270 dni. Jest to czas na tyle długi, że nawet w przypadku pojawienia się na początku ciąży choroby lub stanu uniemożliwiającego ci pracę, zasiłek będzie wypłacany przez cały okres jej trwania.

Czytaj również: Brak ubezpieczenia w ciąży. Co oznacza?

ZUS i macierzyński. Jak wylicza się świadczenia kobietom bezrobotnym?

Co wiesz o badaniach w ciąży?

Pytanie 1 z 13
Badania morfologiczne krwi wykonuje się po to, aby:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza