Brak ubezpieczenia w ciąży. Co oznacza?

2020-09-08 10:49 Anna Kuliberda
Ubezpieczenie w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Każda kobieta w ciąży objęta jest w Polsce bezpłatną opieką medyczną.

Nie zawsze kobieta, która zachodzi w ciążę, ma ubezpieczenie zdrowotne. Najczęściej wynika to z faktu, że przyszła mama przed ciążą nie pracowała i nie zarejestrowała się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Jakie konsekwencje może mieć dla niej taka sytuacja?

Najważniejszą informacją jest to, że każda przyszła mama ma w naszym kraju zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną – bez względu na to, czy jest ubezpieczona, czy też nie. Prawo to wynika z Konstytucji (art. 68 ust. 3), w której zapisano, że taka opieka powinna być zapewniona kobiecie przez cały czas trwania ciąży i jeszcze 6 tygodni po porodzie. Jest to zatem również opieka w trakcie połogu.

Wydano również Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 lipca 2008 r. w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 137, poz. 85), w którym określono, że świadczenia te finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków budżetu państwa.

Spis treści

  1. Co dokładnie oznacza bezpłatna opieka medyczna dla przyszłej mamy?
  2. Brak ubezpieczenia w ciąży: jakie dokumenty są potrzebne?
  3. Czy szpital lub przychodnia ma prawo odmówić przyjęcia nieubezpieczonej ciężarnej/rodzącej?

Co dokładnie oznacza bezpłatna opieka medyczna dla przyszłej mamy?

Szczególna opieka medyczna, którą objęta jest kobieta w ciąży i po niej, oznacza, że przyszła mama jest uprawniona do wszystkich świadczeń, jakie przysługują ciężarnym i położnicom. W praktyce oznacza to wszystkie kontrolne wizyty u ginekologa, które musi odbywać kobieta w ciąży i w połogu, zlecone badania laboratoryjne i USG oraz wszystkie ewentualne zabiegi, które zostały zalecone dla dobra ciąży. Bezpłatny jest również pobyt w szpitalu podczas ciąży, w czasie porodu i po nim.

Brak ubezpieczenia w ciąży: jakie dokumenty są potrzebne?

Ze względu na brak ubezpieczenia, ciężarna nie posiada dowodu na to, że jest nim objęta. Żadna placówka nie może żądać od niej dokumentu potwierdzającego jej prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Samo stwierdzenie ciąży jest wystarczającym dowodem dla każdego szpitala czy przychodni przyjmującej ciężarną.

Istotnym dokumentem, jaki powinna posiadać kobieta, jest karta ciąży, którą należy przedstawiać w placówkach medycznych. Niezbędny jest też dokument potwierdzający tożsamość. Brak karty ciąży nie może jednak stanowić powodu odmowy kobiecie ciężarnej świadczeń medycznych.

Czytaj także: Dokumenty do porodu: co jest potrzebne?

Czy szpital lub przychodnia ma prawo odmówić przyjęcia nieubezpieczonej ciężarnej/rodzącej?

Żadna placówka medyczna mająca kontrakt z NFZ nie ma prawa odmówić przyjęcia kobiety ciężarnej lub rodzącej, jeśli jej stan zdrowia tego wymaga. Jeżeli szpital nie może przyjąć ciężarnej ze względu np. na brak odpowiedniego zaplecza medycznego lub miejsca, ma obowiązek skierować kobietę do innej placówki, w której tę właściwą opiekę otrzyma.

Jeżeli zaś szpital lub przychodnia odmawia przyjęcia ciężarnej lub rodzącej ze względu na brak ubezpieczenia, jest to niezgodne z prawem i kobieta musi poinformować o tym Narodowy Fundusz Zdrowia. Należy jednak pamiętać, że po 6 tygodniach od porodu bezpłatna opieka medyczna dla świeżo upieczonej mamy wygasa. Jedynie w przypadku dziecka mamy do czynienia z inną sytuacją - nieubezpieczone dziecko będzie mogło korzystać z bezpłatnej opieki medycznej aż do ukończenia 18. roku życia.

Czytaj także: ZUS i macierzyński. Jak wylicza się świadczenia kobietom bezrobotnym?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE