Parkujesz na miejscu dla rodzin, gdy nie masz dzieci ze sobą? Sprawdź, jak kara może cię spotkać

2024-04-29 15:33

Coraz więcej sklepów i centrów handlowych tworzy specjalne miejsca parkingowe dla rodzin z dziećmi. Kto może z nich korzystać? Czy można dostać mandat za parkowanie w tych miejscach, jeśli akurat nie mamy ze sobą dzieci?

Parkujesz na miejscu dla rodzin, gdy nie masz dzieci ze sobą? Sprawdź, jak kara może cię spotkać
Autor: Getty images Parkujesz na miejscu dla rodzin, gdy nie masz dzieci ze sobą? Sprawdź, jak kara może cię spotkać

Zakupy z małymi dziećmi bywają nie lada wyzwaniem. Jeśli do tego dojdzie jeszcze logistyka związana z wyjęciem wózka z bagażnika, rozłożeniem go i wsadzeniem do niego dziecka, a po zakupach ta sama operacja tylko na odwrót, czasem odechciewa się w ogóle z domu wyjeżdżać. Ukłon w stronę takich rodziców wykonuje coraz więcej zarządców sklepów, którzy specjalnie dla rodzin z dziećmi oraz kobiet w ciąży tworzą specjalne miejsca parkingowe.

Są one przede wszystkim szersze, by rodzic mógł spokojnie otworzyć szeroko drzwi, wyjąć dziecko z fotelika i gdy jest taka konieczność, miał miejsce na postawienie wózka i komfortowe przełożenie do niego dziecka. Miejsca rodzinne są też usytuowane blisko wejścia do sklepu, by skrócić rodzicowi czas przejścia z dzieckiem przez parking, na którym nie jest wcale bezpiecznie i trzeba pilnować pociechy jak oka w głowie. Miejscówki te często sąsiadują z miejscami przeznaczonymi dla niepełnosprawnych, czy to oznacza, że za bezprawne skorzystanie z nich obowiązują podobne kary jak w przypadku „koperty”?

Dziecko na hulajnodze kontra kierowcy. Było o włos od tragedii

Kto może skorzystać z rodzinnych miejsc parkingowych?

Tak jak sama nazwa wskazuje są to miejsca przeznaczone dla rodzin z dziećmi lub kobiet w ciąży. Rodzice powinni więc z nich korzystać tylko wtedy, gdy jest z nimi dziecko. Niestety, co mocno dziwi, często miejsca te są nadużywane przez rodziców, którzy zostawili dziecko w domu i sami przyjechali do marketu na zakupy. Sama niejednokrotnie byłam świadkiem takich sytuacji. Pamiętam, jak kobieta zajęła przed nosem takie miejsce innej mamie z malutkim dzieckiem, a gdy została jej zwrócona uwaga, rzuciła tylko „Fotelik w samochodzie jest? Jest! Więc o co pretensje?”. Przyznam, że mocno zażenowana się poczułam tą sceną. Wsparcie mamy z maluchem nic nie dało, zarozumiała kobieta nic sobie z tego nie robiła. Bardzo prawdopodobne, że za jej zuchwałym zachowaniem, stała wiedza na temat przepisów związanych z tymi miejscami.

Czy za parkowanie na miejscu dla rodzin z dziećmi grozi mandat?

W przeciwieństwie do miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych, za nieuprawnione parkowanie na miejscach dla rodzin nie grożą żadne sankcje. Miejsca parkingowe dla rodzin z dziećmi czy dla kobiet w ciąży nie są zdefiniowane bowiem w obowiązujących przepisach prawa o ruchu drogowym. Wyznaczane są z inicjatywy zarządcy sklepu. Stąd też straż miejska ani policja nie podejmują się interwencji w ich sprawie, ponieważ nie mogą zastosować żadnych kar.

Pozostaje więc liczyć na uczciwość i empatię ludzi. Jeśli kusi nas zaparkowanie auta blisko wejścia, tylko na minutkę, by „szybko coś załatwić”, pomyślmy chwilę o innych: o mamie w zaawansowanej ciąży czy rodzicach z dwójką/trójką dzieci rozbiegających się w różnych kierunkach. Przypomnijmy sobie siebie w podobnych scenach. Przy okazji dbajmy też o nico więcej ruchu na co dzień dla siebie. Przecież to czysta przyjemność przejść się nawet te 100 metrów więcej. Ruch w tych czasach jest przecież dobrem luksusowym.