Prawa kobiety w ciąży – przywileje, z których przyszła mama powinna korzystać

2012-11-28 10:35 Marta Nowik

Prawa kobiety w ciąży, związane z ustępowaniem miejsca w autobusie czy obsługiwaniem ciężarnej poza kolejnością w sklepie lub urzędzie często nie są respektowane. Zwykle wiąże się to z brakiem kultury i przekonaniem, że przecież „ciąża to nie choroba”. Jednak, pomimo tego, że prawa kobiety w ciąży są tylko zwyczajowe i nie zostały nigdzie spisane, to dobrze wychowani, uprzejmi ludzie wiedzą, że przyszłym mamom należy się wyjątkowe traktowanie.

Pani tu nie stała”, „Ciąża to nie choroba”, „Z powodu dużego brzucha mam pani ustąpić?”, „Mnie też jest ciężko, więc nie ustąpię pani miejsca” – to tylko początek długiej listy wypowiedzi, jakie może usłyszeć przyszła mama, gdy zechce skorzystać ze swoich praw – praw kobiety w ciąży. Wprawdzie nie są one nigdzie spisane, lecz dobrze wychowani, uprzejmi ludzie wiedzą, że paniom z brzuszkiem należy się wyjątkowe traktowanie.

Prawa kobiety w ciąży nie zawsze są respektowane

Zaskakujące jest to, że częściej życzliwi wobec kobiet w ciąży są mężczyźni niż kobiety. Natomiast najwięcej nieprzyjemnych uwag czynią starsze panie, które też bardzo rzadko udzielają przyszłym mamom jakiejkolwiek pomocy. Oczywiście, nieco uogólniamy, bo zapewne bywają panowie, którzy nie ustąpią ciężarnej miejsca w autobusie oraz seniorki, które przepuszczą w kolejce do kasy panią z brzuszkiem. Ale właśnie takie opinie mam na temat życzliwości innych pojawiają się w dyskusjach na naszym forum https:// mjakmama24.dlarodzinki.pl/ forum.php. Jak więc przekonać starszą panią, żeby pozwoliła ciężarnej wejść przed nią do gabinetu zabiegowego? Najlepiej sprawdza się stary, niezawodny sposób uprzejmej prośby („Czy byłaby pani tak miła...”), popartej serdecznym uśmiechem. Nie działa? W większości przychodni obowiązuje zasada, że kobiety w ciąży przyjmowane są np. na pobieranie krwi poza kolejnością. Tak więc stanowczo powiedz pani, że masz prawo wejść do gabinetu przed nią i po prostu to zrób. Bez obaw, po drugiej stronie drzwi znajdziesz życzliwe osoby, które poświadczą, że miałaś pierwszeństwo.

Prawa kobiety w ciąży – jak korzystać z przywilejów

Szukaj informacji o kasie pierwszeństwa (w większości dużych marketów) lub miejscach,
w których kobiety w ciąży przyjmowane są poza kolejnością (np. w przychodni, na poczcie). Zawsze z nich korzystaj. Natomiast w autobusach czy tramwajach wypatruj miejsc oznaczonych naklejką, że są dla kobiet w ciąży. Jeśli w wymienionych miejscach nie możesz skorzystać ze swoich przywilejów, bo np. ktoś tam stoi czy siedzi, poproś tę osobę o ustąpienie ci miejsca. Gdy usłyszysz nieprzyjemny komentarz w stylu: „Nie widać brzucha” lub „Pani nie jest w ciąży, lecz po prostu gruba”, poproś o pomoc personel sklepu albo kierowcę, gdy zatrzymacie się na przystanku. Nie ignoruj takich komentarzy, bo niektórych ludzi trzeba po prostu wychować. Czasem można obrócić niemiły komentarz w żart i powiedzieć np.: „Tak, ma pani rację, ciężko mi z powodu tej nadwagi – strasznie się w ciąży objadam”. Twój spokój i luz może rozmówcę zbić z pantałyku.

Dobrze wiedzieć

Nie stój w autobusie, nawet jeśli jesteś zdrowa i nie czujesz się źle. Gwałtowne hamowanie może spowodować upadek, a to jest wyjątkowo groźne dla dziecka. Podejdź do siedzącego mężczyzny i poproś, by ustąpił ci miejsca. Nie udało się? Zamiast wdawać się w nieprzyjemną dyskusję, powiedz „Trudno. Myślałam, że może mi pan pomóc” i zapytaj kogoś innego – w autobusie jest kilkadziesiąt miejsc siedzących.

Prawa kobiety w ciąży – jak egzekwować swoje prawa

Przyjmijmy, że naprawdę inni nie ustępują ci miejsca, bo nie wiedzą, że jesteś w ciąży. W takim przypadku dobrze jest eksponować brzuszek, np. rozpinając płaszcz. Nie działa, bo wszyscy patrzą w inną stronę? W takim razie uprzejmie zwróć komuś uwagę w stylu: „Spodziewam się dziecka i spodziewam się, że pan ustąpi mi miejsca”. Teoretycznie najłatwiej mają kobiety z dużym brzuszkiem, bo wiele osób, widząc je, od razu zareaguje. Gorzej, gdy kobieta jest w pierwszym trymestrze ciąży – bez okrągłości, za to z dolegliwościami. Wtedy może ostentacyjnie pokazywać, że jest jej duszno, a nawet o tym mówić (warto np. zadzwonić do kogoś i głośno opowiadać: „Z powodu tej ciąży tak mi wiruje w brzuchu, że mogę zwymiotować”). Tej ostatniej części zdania pewnie wystraszy się każdy pasażer autobusu i ustąpi miejsca ciężarnej. Wypróbuj – to działa!Prawa kobiety w ciąży – przywileje, z których przyszła mama powinna korzystać.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE