Emerytura dla mam z czwórką dzieci już od 1 marca 2019 roku

2019-01-16 16:27
Emerytura dla mam
Autor: Getty images

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że w projekcie ustawy budżetowej na 2019 rok zabezpieczono środki na wypłaty emerytur dla mam. Nowy termin wejścia w życie ustawy uzgodniono na 1 marca 2019 roku.

Już niedługo matki, które wychowały 4 i więcej dzieci będą mogły starać się z tego tytułu o emeryturę. Ustawa dotyczyć ma matek, które nie mają prawa do świadczeń emerytalnych oraz tych, które mają świadczenie niższe niż emerytura za wychowanie 4 i więcej dzieci. Na emeryturę rodzicielską mogą również liczyć ojcowie, którzy samotnie wychowywali 4 lub więcej dzieci.

Czytaj:

Karta Dużej Rodziny: partnerzy. Gdzie skorzystasz ze zniżek [WYKAZ MIEJSC]

Pomoc dla rodzin: jakie wsparcie można uzyskać z MOPS-u? [WYWIAD]

Wysokość emerytury dla mam

Na emerytury dla mam w 2019 roku przeznaczono ponad 800 mln. zł. Ze świadczenia może skorzystać nawet 850 tys. matek i ojców. O emeryturę będą mogły ubiegać się matki, które skończyły 60 lat i ojcowie, którzy maja minimum 65 lat.

Wysokość emerytury dla mam będzie odpowiadała wysokości minimalnej emerytury, która po waloryzacji ma wynosić 1100 zł brutto, czyli około 934 zł do ręki.

Wniosek o emeryturę dla mam

Emerytura dla mam nie będzie przyznawana z urzędu. Aby otrzymać świadczenie trzeba będzie złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE