Emerytura dla mam z czwórką dzieci już od 1 marca 2019 roku

2019-01-16 16:27

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że w projekcie ustawy budżetowej na 2019 rok zabezpieczono środki na wypłaty emerytur dla mam. Nowy termin wejścia w życie ustawy uzgodniono na 1 marca 2019 roku.

Emerytura dla mam
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Wysokość emerytury dla mam
  2. Wniosek o emeryturę dla mam

Już niedługo matki, które wychowały 4 i więcej dzieci będą mogły starać się z tego tytułu o emeryturę. Ustawa dotyczyć ma matek, które nie mają prawa do świadczeń emerytalnych oraz tych, które mają świadczenie niższe niż emerytura za wychowanie 4 i więcej dzieci. Na emeryturę rodzicielską mogą również liczyć ojcowie, którzy samotnie wychowywali 4 lub więcej dzieci.

Czytaj:

Karta Dużej Rodziny: partnerzy. Gdzie skorzystasz ze zniżek [WYKAZ MIEJSC]

Pomoc dla rodzin: jakie wsparcie można uzyskać z MOPS-u? [WYWIAD]

Wysokość emerytury dla mam

Na emerytury dla mam w 2019 roku przeznaczono ponad 800 mln. zł. Ze świadczenia może skorzystać nawet 850 tys. matek i ojców. O emeryturę będą mogły ubiegać się matki, które skończyły 60 lat i ojcowie, którzy maja minimum 65 lat.

Wysokość emerytury dla mam będzie odpowiadała wysokości minimalnej emerytury, która po waloryzacji ma wynosić 1100 zł brutto, czyli około 934 zł do ręki.

Wniosek o emeryturę dla mam

Emerytura dla mam nie będzie przyznawana z urzędu. Aby otrzymać świadczenie trzeba będzie złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza