Nie pamiętasz, czy złożyłaś wniosek o 800 plus? Zobacz, jak to sprawdzić

2024-06-19 11:27

Rodzice, którzy chcą pobierać 800 plus muszą pamiętać przede wszystkim o dwóch rzeczach. Po pierwsze: to świadczenie, które przyznawane jest na konkretny okres, po drugie: musimy złożyć wniosek. Jak pokazują statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wiele osób o tym zapomniało.

Nie pamiętasz, czy złożyłaś wniosek o 800 plus? Zobacz, jak to sprawdzić
Autor: Getty Images Nie pamiętasz, czy złożyłaś wniosek o 800 plus? Zobacz, jak to sprawdzić

Jak informuje ZUS, duża część uprawnionych do pobierania świadczenia nie dopełniła jeszcze formalności - na około 100 tys. dzieci nie złożono wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy.

Warto zrobić to jeszcze w tym miesiącu - to ostatni moment, aby dostać świadczenie z wyrównaniem. Nie jesteś pewna, czy złożyliście już wniosek? Tłumaczymy, jak to sprawdzić.

M jak mama - Becikowe - kto może je otrzymać? Ile wynosi zapomoga? 

Chcesz dalej pobierać 800 plus? Pamiętaj o złożeniu wniosku

800 plus to świadczenie, które przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat, niezależnie od dochodów. Nie jest jednak przyznawane z automatu, jeśli chcemy otrzymywać świadczenie, musimy złożyć wniosek - na każdy nowy okres świadczeniowy.

Ten aktualny rozpoczął się 1 czerwca 2024 roku i potrwa do 31 maja 2025 roku. Wnioski na nowy okres świadczeniowy można składać od 1 lutego. Ci, którzy zrobili to do 30 kwietnia zachowali ciągłość wypłat - świadczenie zostanie im wypłacone do 30 czerwca, bez przerw.

Jeśli wciąż nie masz pieniędzy na koncie (przypomnijmy, że 800 plus wypłacane jest wyłącznie w formie bezgotówkowej), sprawdź, czy złożyłaś wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego. Jeśli zrobisz to do końca czerwca, otrzymasz wyrównanie (za czerwiec i lipiec, środki otrzymasz najpóźniej do końca sierpnia). Jeśli wniosek złożysz później, wyrównania już nie będzie.

Chociaż o 800 plus możemy wnioskować w dowolnym momencie, musimy pamiętać, że jeśli zrobimy to po 30 czerwca, prawo do świadczenia będzie przysługiwało od momentu złożenia dokumentów. "Wniosek złożony w lipcu będzie oznaczał wypłatę świadczenia od lipca" - czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przeczytaj także: Spore zmiany w 800 plus, niektórzy stracą świadczenia. Prezydent podpisał ustawy nowelizujące

Jak sprawdzić, czy złożyłaś wniosek o 800 plus?

Wniosek składamy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, za pomocą:

  • portalu PUE ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS,
  • portalu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej.

Jeśli nie jesteś pewna, czy wysłałaś już wniosek o 800 plus, możesz to sprawdzić na swoim koncie PUE ZUS - niezależnie od tego, jakim kanałem złożyłaś wniosek.

W zakładce "Rodzina 800+" musisz kliknąć "Szczegóły Twoich wniosków". Znajdziesz tam informacje o tym, czy wniosek wpłynął do ZUS i jaki jest stan jego obsługi.

Przeczytaj także: Wypłata 1500 zł dla rodziców jeszcze w tym roku. Wiadomo, kiedy rusza nabór wniosków

Wiesz, co znaczy PLN? Rozpoznaj pieniądze po kodzie walutowym!

Pytanie 1 z 10
EUR oznacza:
Wnioski o świadczenia z programu "Aktywny Rodzic" będzie można składać dopiero jesienią, ale już wiadomo, kiedy ruszą pierwsze wypłaty. Czy jeśli spóźnisz się z wnioskiem, będziesz mogła liczyć na wyrównanie? Wyjaśniamy.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Wkrótce kwoty wzrosną, co oznacza, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać więcej osób. Zwiększy się również maksymalna kwota zasiłku stałego.
Polskie prawo przewiduje szereg ulg, zasiłków i dodatków dla maluchów. Dodatkowe pieniądze mają zagwarantować dzieciom lepszy start i większe możliwości rozwoju. Sprawdź, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć od państwa w 2024 roku.
W lipcu 2024 roku wszystkich rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czekają zmiany. Dotyczą one terminów, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas. O szczegółach piszemy poniżej.
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.
Jeśli pobierasz jakieś świadczenie na dziecko, musisz trzymać się terminów. Wniosek o pieniądze musi zostać złożony w określonym czasie, jeśli tego nie zrobisz, świadczenie może zostać w ogóle nie wypłacone, kwota może być też mniejsza. Nie masz pamięci do dat? Nie czekaj, 1 lipca to ważny termin.