Taki PESEL będą mieć dzieci urodzone tylko w tym jednym dniu

2022-02-22 14:35

Jeśli twoje dziecko ma się narodzić w lutym tego roku, może uda mu się mieć PESEL jeden z łatwiejszych do zapamiętania. Taki wyjątkowy numer otrzymają dzieci narodzone tylko w jednym dniu. Czy wiesz, w którym?

Ten NAJPROSTSZY PESEL już niedługo pojawi się w Polsce. Kto ma szansę go otrzymać?
Autor: Getty images Ten NAJPROSTSZY PESEL już niedługo pojawi się w Polsce. Kto ma szansę go otrzymać?

Spis treści

  1. Skąd taki dziwny numer PESEL?
  2. Co oznaczają pozostałe cyfry PESEL?

222222 - taki będzie początek jedenastocyfrowego numeru PESEL dzieci, który przyjdą na świat w Polsce 22 lutego 2022 roku. To duże ułatwienie w zapamiętaniu numeru, którego wbrew pozorom używamy często, w różnych sytuacjach - u lekarza, w urzędach, w przedszkolu...

Skąd taki dziwny numer PESEL?

6 pierwszych cyfr PESEL-u to data urodzin w kolejności rok, miesiąc, dzień, czyli w systemie RR-MM-DD.

Dzieci urodzone 22 lutego 2022 roku teoretycznie powinny mieć PESEL zaczynający się od cyfr 220222, ale taki numer mają osoby urodzone 100 lat wcześniej, czyli w 1922 roku.

Aby odróżnić PESEL-e takich ludzi, wprowadzono zasadę, że od roku 2000 do liczby miesiąca dodajemy 2 (do miesięcy od stycznia do września) lub 3 (do miesięcy od października do grudnia). Oznacza to, że dzieci urodzone 22 lutego 2022 roku otrzymają PESEL zaczynający się od 6 dwójek!

Warto wiedzieć, że system Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) opracowano i wprowadzono w Polsce w latach 70-tych XX wieku.

Czytaj również: Jak zarejestrować dziecko urodzone za granicą?

Odpis aktu urodzenia - jak złożyć wniosek o odpis skrócony lub zupełny?

Co oznaczają pozostałe cyfry PESEL?

Jak widać numer PESEL nie jest przypadkowy. Znaczenie mają również pozostałe cyfry kodu.

Pierwsze 6 cyfr to jak już wiemy data urodzin. Kolejne 4 cyfry to liczby porządkowe (nadawane kolejno rodzącym się w tym dniu dzieciom) przyporządkowane jednak do płci. Jeśli czterocyfrowa liczba jest parzysta, oznacza, że właścicielem PESEL-u jest kobieta, nieparzysta - że mężczyzna.

Jeśli więc maleństwo urodzone 22 lutego będzie dziewczynką, ma szanse na same dwójki w numerze PESEL: jeśli będzie mieć szczęście, może mieć numer 22222222222.

Ostatnia cyfra to tzw. cyfra kontrolna, wynikająca z algorytmu, który pozwala obliczyć, czy numer PESEL został ustalony prawidłowo.

M jak mama - formalności po porodzie