Cykl bezowulacyjny: objawy i leczenie

2019-07-09 11:39

Brak owulacji w cyklu rozrodczym jest trudny do rozpoznania, bo nawet i w takim cyklu może dochodzić do comiesięcznego krwawienia. Jak zatem rozpoznać cykl bezowulacyjny i jakie są metody jego leczenia?

Cykl bezowulacyjny

i

Autor: thinkstockphotos.com Na występowanie cyklów bezowulacyjnych mają wpływ: stres, leczenie hormonalne, depresja.

Spis treści

  1. Jak rozpoznać cykl bezowulacyjny?
  2. Dlaczego czasem masz cykl bezowulacyjny?
  3. Jak leczyć cykl bezowulacyjny?

Cykl bezowulacyjny to cykl menstruacyjny, w którym nie doszło do jajeczkowania. Owulacja to moment w cyklu rozrodczym kobiety, kiedy dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej, która następnie przedostaje się do jajowodu.

To gotowość organizmu kobiecego na zapłodnienie. Jeśli w cyklu rozrodczym kobiety nie wystąpi owulacja, mówimy o cyklu bezowulacyjnym, w którym kobieta jest bezpłodna.

Sprawdź: Kalkulator dni płodnych - kiedy powinna być owulacja?

Jak rozpoznać cykl bezowulacyjny?

Nie wszystkie kobiety są w stanie dokładnie określić, w którym momencie cyklu przechodzą owulację głównie dlatego, że ich owulacji nie towarzyszą spektakularne i widoczne objawy.

Te kobiety, które dobrze wiedzą, kiedy w ich organizmie dochodzi do owulacji, zwykle odczytują to z charakterystycznych sygnałów płynących z ich ciała. Najczęściej są to – obfite, przezroczyste upławy, czyli tzw. śluz płodny, wzrost temperatury ciała i ból jajników.

O braku owulacji zwykle świadczą następujące sygnały:

  •     nieregularne cykle (zwykle krótsze ok. 21-24 dni lub dłuższe ok. 35 dni),
  •     brak wzrostu temperatury ciała w okresie spodziewanej owulacji,
  •     brak śluzu płodnego
  •     brak innych dolegliwości, które do tej pory towarzyszyły owulacji np. bolesności podbrzusza.

Oprócz własnej obserwacji, rozpoznanie owulacji można sobie ułatwić specjalnymi testami owulacyjnymi, testerami płodności czy korzystaniem ze specjalistycznych komputerów do śledzenia cyklu (np. Lady-comp).

Czytaj:

Objawy owulacji: sprawdź, co świadczy o jajeczkowaniu

Metoda kalendarzykowa: na czym polega i czy naprawdę działa?

Dlaczego czasem masz cykl bezowulacyjny?

Powodów wystąpienia cyklu bezowulacyjnego może być całe mnóstwo. Na owulację ma wpływ między innymi twoja kondycja psychiczna. Nerwice, duży stres, jadłowstręt czy depresja to podstawowe przyczyny w tym zakresie.

Brak owulacji może być również związany z przyjmowaniem hormonalnych, antykoncepcyjnych środków. Źródłem cyklu bezowulacyjnego mogą być zmiany przysadkowe – guzy, stany zapalne lub wszelkiego rodzaju zaburzenia prawidłowej pracy jajników (np. torbiele).

Brak jajeczkowania może być również efektem tarczycy, zespołu policystycznych jajników lub przyjmowania niektórych leków np. przeciwwymiotnych, antyhistaminowych czy psychotropowych.

Specyficzną przyczyną może być także hiperandrogenizm (przesadna produkcja hormonów płciowych męskich pochodzenia jajnikowego albo nadnerczowego). Niesprzyjająca jest również nadmierna produkcja prolaktyny blokującej owulację.

Czytaj: Brak owulacji - co oznacza brak jajeczkowania?

Jak leczyć cykl bezowulacyjny?

W przypadku stwierdzenia u siebie braku owulacji, warto udać się do lekarza, który po rozpoznaniu przyczyny, zaleci właściwe leczenie. Może to być m.in. – leczenie przy pomocy hormonów lub środków antykoncepcyjnych.

Terapia zwykle trwa do 6 miesięcy, ma jednak wiele wad – pociąga za sobą efekty uboczne np. wpływa na kondycję nerek czy wątroby. Inną formą pomocy może być wsparcie duchowe – jeśli oczywiście przyczyna leży w kondycji psychicznej.

QUIZ: Sprawdź, czy umiesz rozpoznać dni płodne
Pytanie 1 z 7
Owulacja to: