Niepłodność wtórna: przyczyny. Kiedy nie można zajść w następną ciążę

2021-04-01 8:42

Niepłodność wtórna to problem, który dotyczy wielu par. Macie już dziecko i bezskutecznie staracie się o kolejne? Niepłodność wtórna to niemożność poczęcia dziecka mimo wcześniejszej ciąży. Tyle definicja. Diagnoza najczęściej zaskakuje partnerów, na szczęście w większości wypadków problem ten udaje się rozwiązać.

niepłodność
Autor: Getty images Niepłodność wtórna to problem, który może dotykać 18-20 proc. par w wieku rozrodczym

Niepłodność wtórna to częstszy problem, niż by się zdawało. Kiedy ma się jedno lub więcej dzieci większość osób sądzi, że starania o kolejne będzie zadaniem prostym i przyjemnym. Niestety, wiele par po miesiącach nieskutecznych prób musi przyznać, że ma problem. – W pierwszą ciążę zaszłam już w drugim cyklu starań. Sądziliśmy, że i z kolejną będzie podobnie. Próbowaliśmy kilkanaście miesięcy i nic. Na początku obwinialiśmy nasze zmęczenie, w końcu zajmowaliśmy się w domu trzylatką, później kłopoty zwaliliśmy na stres. Dopiero po prawie dwóch latach poszliśmy z mężem do lekarza. Okazało się, że przed nami sporo badań, ale najgorsze, że zmarnowaliśmy niepotrzebnie tyle czasu – opowiada Kinga.

Spis treści

 1. Niepłodność wtórna: czy dotyczy także nas?
 2. Niepłodność wtórna - czy jest odwracalna? 
 3. Niepłodność to problem nie tylko medyczny
 4. Niepłodność wtórna kobiet przyczyny
 5. Niepłodność wtórna mężczyzn przyczyny

Niepłodność wtórna: czy dotyczy także nas?

Kiedy występuje niepłodność wtórna i jak przebiega jej leczenie? Lekarze coraz częściej zalecają, by rozpocząć diagnostykę niepłodności wtórnej już po 6 miesiącach regularnych zbliżeń, wcześniej mówiono o roku, ale ze względu na coraz bardziej zaawansowany wiek rodziców zaleca się wcześniejszy kontakt z lekarzem. Specjaliści zgodnie podkreślają, że badania niepłodności należy przeprowadzić u obojga partnerów, nawet jeżeli przyczynę znaleziono już po stronie jednego z nich. Może się bowiem okazać, że drugi z partnerów również ma problem z płodnością.

Wyniki ostatnich badań Światowej Organizacji Zdrowia wykazały, że aż u 51 proc. par udział w niepłodności wtórnej mają mężczyźni. Zdarza się coraz częściej, że oprócz zdiagnozowanego problemu z płodnością u kobiety dochodzą jeszcze obniżone parametry nasienia u partnera, co znacznie utrudnia naturalne zajście w drugą ciążę.

Zobacz: Dobry lekarz leczenia niepłodności - jak go znaleźć? 

Zaburzenia hormonalne mogą utrudniać zajście w ciążę

Niepłodność wtórna - czy jest odwracalna? 

W Polsce do tej pory nie przeprowadzono regularnych przesiewowych badań dotyczących niepłodności małżeńskiej, w tym i niepłodności wtórnej, ale szacuje się, że problem ten dotyczy około miliona par w wieku rozrodczym czyli około 18-20 proc. – Te szacunki to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. Z niepłodnością wtórną prawdopodobnie zmaga się o wiele więcej par, tylko nie wszystkie zgłaszają się do lekarza. A warto pamiętać, że w większości przypadków jesteśmy w stanie pomóc. Niepłodność wtórną można leczyć – mówi nam doktor Tomasz Fuchs z wrocławskiego Centrum Zdrowia „Mama i Ja”.

Diagnostyka niepłodności

Niepłodność to problem nie tylko medyczny

Co czwarta para, która boryka się z niepłodnością wymaga także opieki psychologa. Według nich jeden z najpoważniejszych problemów to niezrozumienie ze strony rodziny i najbliższego otoczenia. - Na początku ciągle słyszeliśmy, że jesteśmy egoistami, bo nie chcemy kolejnego dziecka. Ponoć wybraliśmy wygodne życie. Gdy w końcu przyznaliśmy się do naszych problemów z zajściem w ciążę rodzina i znajomi zaczęli powtarzać „ale w czym problem? „przecież macie już jedno dziecko”. Nie wiem, kiedy bardziej bolało, czy teraz, czy wcześniej – opowiada Ania, która od czterech lat bezskutecznie próbuje zajść w kolejną ciążę.

Niepłodność wtórna kobiet przyczyny

- W większości przypadków przyczyny niepłodności wtórnej są takie same, jak niepłodności pierwotnej – przebyte zabiegi w obrębie miednicy mniejszej, niedrożność jajowodów, zrosty okołojajowodowe i okołokjajnikowe, endometrioza, zaburzenia owulacji, anomalie szyjkowo-maciczne oraz śluzu szyjkowego. Bywa także, że po donoszonej lub poronionej ciąży zachwianiu ulega gospodarka hormonalna lub system immunologiczny – wymienia dr Tomasz Fuchs. - Trzeba także pamiętać, że każde cięcie cesarskie zwiększa ryzyko wystąpienia niepłodności wtórnej – dodaje ginekolog.

Jedną z przyczyn niepłodności wtórnej może być też wiek obojga partnerów. Płodność kobiety zmniejsza się stopniowo już od 25 roku życia, natomiast parametry męskiego nasienia gwałtownie spadają po 55 roku życia. W Danii przy okazji programu wykrywania raka szyjki macicy przebadano kobiety także pod kątem niepłodności. Niepłodność stwierdzono u 9 proc. kobiet przed 30 rokiem życia i niemal u 14 proc kobiet do 40 roku życia. Co ważne, wraz z wiekiem występował charakterystyczny wzrost niepłodności wtórnej. Jako przyczyny niepłodności wtórnej wskazano m.in. spadek liczby i jakość komórek jajowych, zmniejszenie wskaźnika implantacji zarodka, a także wzrost liczby poronień we wczesnych etapach rozwoju zarodka. Wielu badaczy zwraca przy tym uwagę na zwiększenie zachorowalności na niepłodność wraz z rozwojem cywilizacyjnym oraz technizacją życia codziennego.

Niepłodność wtórna mężczyzn przyczyny

U mężczyzn jedną z głównych przyczyn niepłodności wtórnej są różnego rodzaju anomalie nasienia. - Jak poważny to problem świadczy fakt, że w 2010 roku WHO przyjęła nowe, mniej restrykcyjne wartości referencyjne parametrów nasienia – zwraca uwagę dr Tomasz Fuchs. Odpowiadają za to m.in. siedzący tryb życia; przegrzewanie jąder; szkodliwe warunki pracy; a także wszelkiego rodzaju używki (m.in. papierosy i alkohol czy sterydy anaboliczne, które hamują wytwarzanie nasienia). Trzeba także pamiętać, że chemio- i radioterapia ma dużo większy wpływ na płodność mężczyzny niż kobiety. W leczeniu niepłodności wtórnej najważniejsze jest właściwe rozpoznanie. Zamiast więc przez lata starać się nieskutecznie o kolejne dziecko, warto szybko rozpocząć diagnostykę niepłodności wtórnej u lekarza specjalisty. W większości przypadków niepłodność wtórną można skutecznie leczyć.

Polecamy: Czy mięśniaki mogą utrudniać zajście w ciążę?

Najczęstsze przyczyny niepłodności wtórnej to:

 • Wiek obojga partnerów;
 • Zabiegi chirurgiczne w obrębie miednicy mniejszej (m.in. cesarskie cięcie, usuwanie mięśniaków macicy lub torbieli jajników, laparoskopia, a nawet wycięcie wyrostka robaczkowego);
 • Zaburzenia hormonalne, w tym zachwianie gospodarki hormonalnej po porodzie lub poronieniu – choroby tarczycy (np. Hashimoto), PCOS (zespół policystycznych jajników);
 • Stany zapalne oraz infekcje grzybicze u obojga partnerów;
 • Pogorszenie jakości nasienia;
 • Urazy jąder;
 • Choroby przewlekłe u obojga partnerów (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby nerek), a nawet otyłość;
 • Zaburzenia immunologiczne u obojga partnerów.

Autorka korzystała z: „Niepłodność i rozród wspomagany” pod redakcją Jerzego Radwana i Sławomira Wołczyńskiego, Termedia Wydawnictwo Medyczne, Poznań 2011

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza