Cierpisz na zespół policystycznych jajników? Oto jak możesz zwiększyć płodność i zajść w ciążę

2022-06-09 9:38

Cierpisz na zespół policystycznych jajników, a marzysz by zostać mamą? To zaburzenie hormonalne utrudniające zajście w ciążę, ale przy odpowiednim leczeniu ginekologa endokrynologa i zdrowym stylu życia PCOS można znacząco zahamować, zwiększając szanse na zajście w ciążę i zdrową ciążę. Oto, co możesz zrobić.

Jak zajść w ciążę przy PCOS?
Autor: Getty images Jak zajść w ciążę przy PCOS?

Jeśli jesteś chora na zespół policystycznych jajników to ciąża może być problemem. Zaburzenie to sprawia, że masz zaburzoną równowagę hormonalną, co może powodować niepłodność. Za wysoki poziom LH i zachwiane proporcje FSH/LH (hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową) sprawiają, że w jajnikach zwiększa się ilość drobnych, niedojrzałych pęcherzyków Graafa i nie dochodzi do owulacji. W efekcie nie może powstać ciałko żółte i nie wzrasta ilość progesteronu we krwi. Niedobór progesteronu odpowiada za nieregularne miesiączki, a zbyt dużo pęcherzyków, które produkują androgeny - za nadmierne owłosienie. Kolejne pęcherzyki rosną i obumierają, nie uwalniając jajeczek. Jajniki pełne są takich pęcherzyków, które zamieniają się w torbielki, czyli cysty - stąd nazwa zespół policystycznych jajników lub wielotorbielowatość.

Lekarze oceniają, że na PCOS cierpi ok. 12 proc. młodych kobiet. U niemal 40 proc. z nich zespół policystycznych jajników jest powodem niepłodności (ze względu na stały lub okresowy brak owulacji). Nie do końca wiadomo, co jest jego przyczyną. Jedna z teorii mówi, że to schorzenie uwarunkowane genetycznie.

Dowiedz się, co możesz zrobić, by przy PCOS zwiększyć swoje szanse na ciążę.

Przeczytaj także: Zespół policystycznych jajników: objawy, leczenie, dieta przy PCOS

Spis treści

 1. Nie zwlekaj z wizytą lekarską
 2. Poddaj się odpowiedniemu leczeniu PCOS
 3. Zespół policystycznych jajników: szybkie leczenie umożliwia zajście w ciążę
Jak endometrioza wpływa na płodność?

Nie zwlekaj z wizytą lekarską

Gdy stwierdzisz u siebie kilka z wymienionych objawów, nie zwlekaj i zgłoś się do ginekologa:

 • nieuzasadnione tycie (zwłaszcza w talii),
 • skąpe lub nieregularne miesiączki,
 • nasilony trądzik - także na klatce piersiowej, plecach,
 • nadmierne owłosienie na twarzy, udach, pośladkach, plecach,
 • przerzedzone włosy (tzw. zakola),
 • nadciśnienie,
 • podwyższony poziom cukru we krwi,
 • mikrotorbiele w jajnikach (widoczne podczas USG)
 • kłopoty z zajściem w ciążę.

Lekarz najpierw zleca badanie poziomu hormonów we krwi i USG przezpochwowe. Jeśli kobieta choruje na PCOS, na zdjęciach USG jajniki są okolone wiankiem pęcherzyków.

Przeczytaj także: Endometrioza a ciąża. Czy endometrioza wyklucza zajście w ciążę?

Poddaj się odpowiedniemu leczeniu PCOS

Leczenie PCOS jest trudne. Niegdyś lekarze usuwali część jajnika (lub jajników), by ograniczyć produkcję androgenów i ułatwić mechanicznie owulację. Teraz walczy się raczej ze skutkami PCOS.

Zwykle terapię rozpoczyna zalecenie zrzucenia nadwagi, bo tkanka tłuszczowa - choć w niewielkim stopniu - jednak produkuje hormony (także androgeny). Jeżeli kobieta pali, powinna zerwać z nałogiem, ponieważ nikotyna pobudza organizm do produkcji większej ilości androgenów.

W leczeniu zespołu policystycznych jajników niezbędna może być hormonoterapia. Lekarz ordynuje zazwyczaj preparaty, które mają przywrócić regularność cyklu. Zwykle są to środki antykoncepcyjne. Dzięki “uśpieniu” na jakiś czas jajników w organizmie obniża się stężenie androgenów i poziom LH, w jajnikach przestają pojawiać się torbiele, a same jajniki zmniejszają swoją objętość.

Przeczytaj także: Androgeny - co oznacza nadmiar męskich hormonów u kobiet

Zespół policystycznych jajników: szybkie leczenie umożliwia zajście w ciążę

Leczenie hormonalne zespołu policystycznych jajników trwa często wiele lat. Jeśli jednak młoda kobieta planuje ciążę, po kilku miesiącach terapię się przerywa. Bywa, że ten czas wystarcza, żeby stan hormonalny na tyle się poprawił, by doszło do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej i do zapłodnienia. Czasem jednak konieczne jest podanie leków stymulujących jajeczkowanie.

Młoda kobieta, której lekarz po rozpoznaniu PCOS od razu zaleci leczenie, ma spore szanse na ciążę i urodzenie dziecka. Z terapią nie ma co zwlekać, bo objawy tej choroby nasilają się z wiekiem i później można mieć większy problemy z poczęciem. Z tego powodu lekarze sugerują kobietom z zespołem policystycznych jajników, by starały się o dziecko przed 25. rokiem życia.

Zdarza się też tak, że młoda kobieta z wielotorbielowatością jajników zachodzi w pierwszą ciążę i rodzi dziecko, a gdy po jakimś czasie usiłuje mieć drugiego potomka, ma z tym kłopoty. Dlatego, by nie zaprzepaścić szans na macierzyństwo, trzeba jak najwcześniej rozpocząć leczenie.

Przeczytaj także: Niepłodność wtórna: przyczyny. Kiedy nie można zajść w następną ciążę

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza