Antydepresanty a starania o dziecko. Czy leki mogą utrudniać zajście w ciążę?

2021-08-30 9:12

Coraz więcej par zmaga się z trudnościami z zajściem w ciążę, coraz więcej też mówi się o różnych czynnikach wpływających na płodność. Jak stosowanie antydepresantów wpływa na płodność i czy kobieta biorąca leki przeciwdepresyjne może w ogóle zajść w ciążę?

Antydepresanty a starania o dziecko. Czy leki mogą urtudniać zajście w ciążę?
Autor: Getty images Czy leki mogą urtudniać zajście w ciążę?

Czy zaburzenia depresyjne i konieczność przyjmowania antydepresantów może wpływać na płodność i utrudniać starania o dziecko? To ważna kwestia, ponieważ zaburzenia depresyjne uważane są obecnie za jeden z największych problemów zdrowotnych populacji ludzkiej – przypuszczalnie już niebawem będą one jedną z najczęściej spotykanych u ludzi jednostek chorobowych.

Na depresję cierpieć mogą ludzie w każdym wieku – dzieci, seniorzy, jak i młodzi dorośli. W leczeniu depresji wykorzystywane są zasadniczo dwie metody: psychoterapia oraz farmakoterapia. Druga z wymienionych jest dość częsta niezbędna do tego, aby możliwe było doprowadzenie do poprawy stanu pacjenta. Część osób przyjmujących antydepresanty to jednak młodzi dorośli, którzy planują potomstwo – nierzadko zastanawiają się oni, czy stosując te leki zajście w ciążę jest w ogóle możliwe?

Spis treści

  1. Czy biorąc antydepresanty można zajść w ciążę?
  2. Czy depresja ma wpływ na płodność?
  3. Leczenie depresji u kobiety starającej się o dziecko
  4. Leczenie depresji u partnera a starania o dziecko
Diagnostyka niepłodności

Czy biorąc antydepresanty można zajść w ciążę?

Większość już tak naprawdę osób zdaje sobie sprawę z tego, że rozmaite farmaceutyki miewają różny wpływ na zajście w ciąży czy później na rozwój płodu. Znane są chociażby leki, takie jak stosowane w leczeniu trądziku retinoidy, w których przypadku nie powinno się podejmować starań o dziecko w trakcie ich zażywania, jak i przez pewien czas już po ich odstawieniu. W przypadku leków przeciwdepresyjnych jest natomiast nieco inaczej.

Nie wyróżnia się żadnego antydepresantu, którego przyjmowanie w ciąży jest w pełni bezpieczne dla rozwoju dziecka. Pewne jednak spośród tych leków związane są z mniejszym, a inne z większym ryzykiem dla płodu – w sytuacji więc, gdy kobieta planująca ciążę leczy się z powodu depresji, zdecydowanie powinna ona porozmawiać ze swoim psychiatrą.

Możliwe są bowiem pewne modyfikacje leczenia, które co najmniej zmniejszą ewentualne ryzyko – mowa np. o zmianie jednego leku przeciwdepresyjnego na inny czy o zmniejszeniu dawkowania wcześniej stosowanego leku do minimalnej, skutecznej dawki.

Niektóre pacjentki zastanawiają się, czy najkorzystniejszym rozwiązaniem – przed rozpoczęciem starań o dziecko – nie byłoby całkowite odstawienie leków przeciwdepresyjnych. Z jednej strony wydaje się to nawet logiczne, z drugiej takie postępowanie niekoniecznie może pomóc, a czasami może wręcz ono przeszkodzić w zajściu w upragnioną ciążę.

Czytaj również: Uśmiechnięta depresja - czyli problemy, których nie widać

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Najczęstsze przyczyny niepłodności

Czy depresja ma wpływ na płodność?

Depresja to problem z kręgu zainteresowania psychiatrii, wpływa ona jednak tak naprawdę na funkcjonowanie całego organizmu. Przeprowadzano zresztą badania, w których oceniano płodność u osób cierpiących na tę jednostkę. Dały one dość interesujące wyniki – otóż okazało się, że największe trudności z zajściem w ciążę miały te pacjentki, które zmagały się z ciężką depresją, zdecydowanie mniejsze były one zaś w przypadku tych pacjentek, które były leczone środkami przeciwdepresyjnymi.

Nieleczona depresja zdecydowanie może więc utrudniać poczęcie dziecka. Czemu tak się dzieje – tego do końca nie wiadomo, przypuszczalnie zaburzenia depresyjne mogą prowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego, których efektem mogą być trudności z zajściem w ciążę.

Warto tutaj wspomnieć również o tym, że wtedy, gdy pacjentka nie leczy się z powodu depresji, istnieje zwiększone ryzyko, że już po porodzie będzie ona zmagała się z depresją poporodową, przez którą będzie ona mogła mieć później trudności z zajmowaniem się swoją pociechą.

Ostatecznie więc konkluzja jest taka, że depresję zdecydowanie należy leczyć. Czasami do opanowania jej wystarczające jest skorzystanie z psychoterapii, czasami zaś niezbędne jest jednak zastosowanie antydepresantów.

Warto tutaj dodać, że owszem, zażywanie tych leków może w pewnym stopniu wpływać na starania o dziecko, ryzyko jest jednak zdecydowanie mniejsze niż wtedy, gdy depresja w ogóle nie jest leczona.

Leczenie depresji u kobiety starającej się o dziecko

Stosowanie leków przeciwdepresyjnych ma na celu m.in. poprawę nastroju i napędu, czyli chęci do działania i podejmowania różnych aktywności. Z przyjmowaniem tych środków związane są jednak niekiedy również i pewne skutki uboczne. Większość z nich – takie jak np. bóle głowy, brzucha czy nudności – zazwyczaj po krótkim czasie całkowicie ustępuje. Pewne jednak problemy mogą utrzymywać się przez dłuższy czas i to one tak naprawdę mogą utrudniać zajście w ciążę.

U niektórych kobiet przyjmujących leki przeciwdepresyjne pojawiają się zaburzenia miesiączkowania – dochodzić może u nich do wydłużenia cyklu miesiączkowego, jak i do zaburzeń owulacji. Powiązanym problemem bywa również spadek libido.

Obserwując u siebie takie problemy, pacjentka starająca się o dziecko zdecydowanie nie powinna rezygnować z leczenia – należy w takiej sytuacji skonsultować się z psychiatrą, ponieważ modyfikacja dawkowania lub zmiana jednego antydepresantu na inny mogą w krótkim nawet czasie doprowadzić do ustąpienia dolegliwości.

Czytaj również: Niepłodność małżeńska – przyczyny, leczenie

Dozwolone i zabronione leki w ciąży

Leczenie depresji u partnera a starania o dziecko

Z powodu depresji może być leczona zarówno partnerka, jak i jej partner – pewne trudności z zajściem w ciążę mogą pojawiać się ostatecznie również i wtedy, gdy to mężczyzna przyjmuje antydepresanty. W przypadku części pacjentów skutkiem ubocznym stosowania leków przeciwdepresyjnych bywają zaburzenia erekcji, zaburzenia ejakulacji czy osłabienie popędu płciowego.

Podobnie jak w powyżej opisanej sytuacji, tak i tutaj w razie odnotowania u siebie takich trudności mężczyzna zdecydowanie powinien udać się na wizytę na psychiatry – drobne nawet modyfikacje leczenia mogą skutkować ustąpieniem niepokojących dolegliwości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza