Antydepresanty a starania o dziecko. Czy leki mogą utrudniać zajście w ciążę?

2021-08-30 9:12

Coraz więcej par zmaga się z trudnościami z zajściem w ciążę, coraz więcej też mówi się o różnych czynnikach wpływających na płodność. Jak stosowanie antydepresantów wpływa na płodność i czy kobieta biorąca leki przeciwdepresyjne może w ogóle zajść w ciążę?

Antydepresanty a starania o dziecko. Czy leki mogą urtudniać zajście w ciążę?
Autor: Getty images Czy leki mogą urtudniać zajście w ciążę?

Czy zaburzenia depresyjne i konieczność przyjmowania antydepresantów może wpływać na płodność i utrudniać starania o dziecko? To ważna kwestia, ponieważ zaburzenia depresyjne uważane są obecnie za jeden z największych problemów zdrowotnych populacji ludzkiej – przypuszczalnie już niebawem będą one jedną z najczęściej spotykanych u ludzi jednostek chorobowych.

Na depresję cierpieć mogą ludzie w każdym wieku – dzieci, seniorzy, jak i młodzi dorośli. W leczeniu depresji wykorzystywane są zasadniczo dwie metody: psychoterapia oraz farmakoterapia. Druga z wymienionych jest dość częsta niezbędna do tego, aby możliwe było doprowadzenie do poprawy stanu pacjenta. Część osób przyjmujących antydepresanty to jednak młodzi dorośli, którzy planują potomstwo – nierzadko zastanawiają się oni, czy stosując te leki zajście w ciążę jest w ogóle możliwe?

Spis treści

  1. Czy biorąc antydepresanty można zajść w ciążę?
  2. Czy depresja ma wpływ na płodność?
  3. Leczenie depresji u kobiety starającej się o dziecko
  4. Leczenie depresji u partnera a starania o dziecko
Diagnostyka niepłodności

Czy biorąc antydepresanty można zajść w ciążę?

Większość już tak naprawdę osób zdaje sobie sprawę z tego, że rozmaite farmaceutyki miewają różny wpływ na zajście w ciąży czy później na rozwój płodu. Znane są chociażby leki, takie jak stosowane w leczeniu trądziku retinoidy, w których przypadku nie powinno się podejmować starań o dziecko w trakcie ich zażywania, jak i przez pewien czas już po ich odstawieniu. W przypadku leków przeciwdepresyjnych jest natomiast nieco inaczej.

Nie wyróżnia się żadnego antydepresantu, którego przyjmowanie w ciąży jest w pełni bezpieczne dla rozwoju dziecka. Pewne jednak spośród tych leków związane są z mniejszym, a inne z większym ryzykiem dla płodu – w sytuacji więc, gdy kobieta planująca ciążę leczy się z powodu depresji, zdecydowanie powinna ona porozmawiać ze swoim psychiatrą.

Możliwe są bowiem pewne modyfikacje leczenia, które co najmniej zmniejszą ewentualne ryzyko – mowa np. o zmianie jednego leku przeciwdepresyjnego na inny czy o zmniejszeniu dawkowania wcześniej stosowanego leku do minimalnej, skutecznej dawki.

Niektóre pacjentki zastanawiają się, czy najkorzystniejszym rozwiązaniem – przed rozpoczęciem starań o dziecko – nie byłoby całkowite odstawienie leków przeciwdepresyjnych. Z jednej strony wydaje się to nawet logiczne, z drugiej takie postępowanie niekoniecznie może pomóc, a czasami może wręcz ono przeszkodzić w zajściu w upragnioną ciążę.

Czytaj również: Uśmiechnięta depresja - czyli problemy, których nie widać

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Najczęstsze przyczyny niepłodności

Czy depresja ma wpływ na płodność?

Depresja to problem z kręgu zainteresowania psychiatrii, wpływa ona jednak tak naprawdę na funkcjonowanie całego organizmu. Przeprowadzano zresztą badania, w których oceniano płodność u osób cierpiących na tę jednostkę. Dały one dość interesujące wyniki – otóż okazało się, że największe trudności z zajściem w ciążę miały te pacjentki, które zmagały się z ciężką depresją, zdecydowanie mniejsze były one zaś w przypadku tych pacjentek, które były leczone środkami przeciwdepresyjnymi.

Nieleczona depresja zdecydowanie może więc utrudniać poczęcie dziecka. Czemu tak się dzieje – tego do końca nie wiadomo, przypuszczalnie zaburzenia depresyjne mogą prowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego, których efektem mogą być trudności z zajściem w ciążę.

Warto tutaj wspomnieć również o tym, że wtedy, gdy pacjentka nie leczy się z powodu depresji, istnieje zwiększone ryzyko, że już po porodzie będzie ona zmagała się z depresją poporodową, przez którą będzie ona mogła mieć później trudności z zajmowaniem się swoją pociechą.

Ostatecznie więc konkluzja jest taka, że depresję zdecydowanie należy leczyć. Czasami do opanowania jej wystarczające jest skorzystanie z psychoterapii, czasami zaś niezbędne jest jednak zastosowanie antydepresantów.

Warto tutaj dodać, że owszem, zażywanie tych leków może w pewnym stopniu wpływać na starania o dziecko, ryzyko jest jednak zdecydowanie mniejsze niż wtedy, gdy depresja w ogóle nie jest leczona.

Leczenie depresji u kobiety starającej się o dziecko

Stosowanie leków przeciwdepresyjnych ma na celu m.in. poprawę nastroju i napędu, czyli chęci do działania i podejmowania różnych aktywności. Z przyjmowaniem tych środków związane są jednak niekiedy również i pewne skutki uboczne. Większość z nich – takie jak np. bóle głowy, brzucha czy nudności – zazwyczaj po krótkim czasie całkowicie ustępuje. Pewne jednak problemy mogą utrzymywać się przez dłuższy czas i to one tak naprawdę mogą utrudniać zajście w ciążę.

U niektórych kobiet przyjmujących leki przeciwdepresyjne pojawiają się zaburzenia miesiączkowania – dochodzić może u nich do wydłużenia cyklu miesiączkowego, jak i do zaburzeń owulacji. Powiązanym problemem bywa również spadek libido.

Obserwując u siebie takie problemy, pacjentka starająca się o dziecko zdecydowanie nie powinna rezygnować z leczenia – należy w takiej sytuacji skonsultować się z psychiatrą, ponieważ modyfikacja dawkowania lub zmiana jednego antydepresantu na inny mogą w krótkim nawet czasie doprowadzić do ustąpienia dolegliwości.

Czytaj również: Niepłodność małżeńska – przyczyny, leczenie

Dozwolone i zabronione leki w ciąży

Leczenie depresji u partnera a starania o dziecko

Z powodu depresji może być leczona zarówno partnerka, jak i jej partner – pewne trudności z zajściem w ciążę mogą pojawiać się ostatecznie również i wtedy, gdy to mężczyzna przyjmuje antydepresanty. W przypadku części pacjentów skutkiem ubocznym stosowania leków przeciwdepresyjnych bywają zaburzenia erekcji, zaburzenia ejakulacji czy osłabienie popędu płciowego.

Podobnie jak w powyżej opisanej sytuacji, tak i tutaj w razie odnotowania u siebie takich trudności mężczyzna zdecydowanie powinien udać się na wizytę na psychiatry – drobne nawet modyfikacje leczenia mogą skutkować ustąpieniem niepokojących dolegliwości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza