Naukowcy określili najlepszy wiek na ciążę, w zależności od tego, czy chcesz mieć jedno, dwoje czy troje dzieci

2022-05-06 12:42

Chcecie mieć dużą rodzinę? Nie macie czasu do stracenia! Eksperci z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erasmusa w Holandii stworzyli wzór, który mogą wykorzystać przyszli rodzice, by ustalić, kiedy powinni zacząć starać się o dziecko. W obliczeniach bierze się pod uwagę liczbę dzieci, o której docelowo marzycie. Ich wyniki zaskoczyły niejedną parę. Sprawdźcie, czy wy też jesteście już 5 lat w plecy?

Naukowcy określili najlepszy wiek na ciążę, w zależności od tego, czy chcesz mieć jedno, dwoje czy troje dzieci
Autor: Getty images Naukowcy określili najlepszy wiek na ciążę, w zależności od tego, czy chcesz mieć jedno, dwoje czy troje dzieci

Spis treści

  1. Wiek kobiety ma kluczowe znaczenie
  2. Najlepszy wiek, gdy chcesz mieć jedno dziecko
  3. Najlepszy wiek, gdy chcesz mieć dwoje dzieci
  4. Najlepszy wiek, gdy chcesz mieć troje dzieci

Wchodząc w dorosłe życie, większość z nas ma ogólne wyobrażenie o tym, ile dzieci chce mieć w przyszłości. Niestety później okazuje się, że życie biegnie inaczej, niż byśmy tego chcieli. Wielu ekspertów od demografii podkreśla, że winą takiego stanu rzeczy jest to, że pary w obecnych czasach za późno zaczynają starać się o dzieci, a zegar biologiczny tyka nieubłagalnie.

Przeczytaj także: Ciąża po 35. roku życia - czy to już ciąża geriatryczna?

Kiedy zrobić test ciążowy?

Wiek kobiety ma kluczowe znaczenie

To wiek jest głównym czynnikiem, który wpływa na szanse kobiety na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka. Płodność w przypadku płci pięknej zaczyna spadać wcześniej niż u mężczyzn. Obniża się już w okolicach 30. roku życia, a po 35. roku spada dość gwałtownie. Płodność mężczyzn obniża się bardziej subtelnie i to w dłuższym okresie od około 40 do 45 roku życia.

Więc jeśli poważnie myślisz o posiadaniu wymarzonej rodziny, zwłaszcza dużej, warto skorzystać z narzędzia, które opracowali Eksperci z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erasmusa w Holandii. Ich model oparty na symulacji 10 tysięcy par, podpowie ci, w jakim wieku masz największe szanse na jedno, dwoje lub troje potomków.

Najlepszy wiek, gdy chcesz mieć jedno dziecko

Aby mieć jedno dziecko, kobiety mogą poczekać nawet do ukończenia 41. roku życia, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że w tym wieku ma się tylko 50 proc. szans na naturalne poczęcie.

Aby mieć większe szanse na dziecko (90 proc.) w badaniu zalecono wiek 32 lata. Dla porównania zrobiono też symulację dla 37 lat, które dawały już tylko 75 proc. szans na naturalne poczęcie.

Przeczytaj: Kiedy zwiększa się szansa na bliźnięta? Sprawdź, czy możesz zajść w ciążę mnogą

Najlepszy wiek, gdy chcesz mieć dwoje dzieci

Jeśli w twoich wyobrażeniach jest dwoje dzieci biegających wokół ciebie, powinnaś zacząć rozważać poczęcie pierwszego dziecka w wieku 27 lat. Wiek ten daje aż 90 proc. szans na dwoje pociech. W wieku 34 lat szanse spadają do 75 proc., a w 38. roku życia do 50 proc.

Najlepszy wiek, gdy chcesz mieć troje dzieci

Badanie wykazało, że jeśli chcesz mieć troje dzieci, powinnaś zacząć próbować w wieku 23 lat. Zbyt młodo? Spokojnie! Model wykazał, że nadal masz 75 proc. szans nawet, gdy zaczniesz starania w wieku 31 lat. Po 35. roku życia szanse jednak spadają do 50 procent.

Przeczytaj: Test ciążowy ONLINE - dowiedz się, czy możesz być w ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza