STARANIA o dziecko: gdzie otrzymać WSPARCIE?

2014-10-11 20:00

Starania o dziecko bywają stresującym okresem w życiu, zwłaszcza gdy się przedłużają. Jak sobie z tym radzić i gdzie szukać wsparcia, gdy masz trudności z zajściem w ciążę?

Kłopoty z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem dotyczą co piątej pary w Polsce, a przewiduje się, że staną się coraz częstsze. Problem ten może dotknąć za kilka lat aż jedną trzecią par. Bezskuteczne starania o dziecko są bardzo obciążające psychicznie, odbierają radość życia, bywa, że są przyczyną kryzysu związku lub nawet jego rozpadu. Dlatego bardzo ważne jest, by prócz śledzenia dni płodnych, stosowania zdrowej diety i dbania o siebie od początku pomyśleć też o emocjach. Przedłużone starania o dziecko mocno wpływają bowiem na formę psychiczną pary, podkopują samoocenę i powodują stres, który paradoksalnie jeszcze bardziej utrudnia zajście w ciążę. Pojawiają się lęki, stany depresyjne i problemy z samoakceptacją.

Oblicz swoje dni płodne - wypróbuj nasz kalkulator

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Może za bardzo tego chcesz?! >>

Gdzie szukać pomocy, gdy bezskutecznie starasz się o dziecko?

Ważne, by popracować nad samooceną, zaakceptować siebie, swoje ciało i to, w jaki sposób funkcjonuje. Nie skupiaj się wyłącznie na staraniach o dziecko, nie zapominaj o sobie i związku. Znajdź czas na zainteresowania, drobne przyjemności, wyjazdy, spotkania z przyjaciółmi. Dobrze jest zastanowić się, dlaczego chce się mieć dziecko, a dzięki temu choć trochę uwolnić się od presji.

Podczas starań o dziecko trudno jest dzielić się swoimi przeżyciami z innymi, nawet bliskimi ludźmi. Nie każda kobieta ma przyjaciółkę, której może się wyżalić. Jednak to nie powód, by dusić w sobie emocje. Warto odwiedzać internetowe fora, na których pary starające się o dziecko wspierają się nawzajem, np. forum Staramy się o dziecko Mjakmama24.pl.

STARANIA O DZIECKO: co jeść, by zwiększyć swoje SZANSE NA POCZĘCIE? >>

W internecie znajdziesz także serwisy skierowane do par chcących mieć dziecko, z których możesz dowiedzieć się, jak zwiększyć szanse na zapłodnienie, jakie są metody leczenia niepłodności i jak sobie radzić z problemami z zajściem w ciążę (np. www.chcemybycrodzicami.pl).

Mjakmama24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE