STARANIA o dziecko: gdzie otrzymać WSPARCIE?

2014-10-11 20:00

Starania o dziecko bywają stresującym okresem w życiu, zwłaszcza gdy się przedłużają. Jak sobie z tym radzić i gdzie szukać wsparcia, gdy masz trudności z zajściem w ciążę?

problemy-z-zajsciem-w-ciaze-jak-radzimy-sobie-ze-stresem
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Problemy z zajściem w ciążę to jedna z najbardziej stresujących sytuacji w życiu.

Kłopoty z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem dotyczą co piątej pary w Polsce, a przewiduje się, że staną się coraz częstsze. Problem ten może dotknąć za kilka lat aż jedną trzecią par. Bezskuteczne starania o dziecko są bardzo obciążające psychicznie, odbierają radość życia, bywa, że są przyczyną kryzysu związku lub nawet jego rozpadu. Dlatego bardzo ważne jest, by prócz śledzenia dni płodnych, stosowania zdrowej diety i dbania o siebie od początku pomyśleć też o emocjach. Przedłużone starania o dziecko mocno wpływają bowiem na formę psychiczną pary, podkopują samoocenę i powodują stres, który paradoksalnie jeszcze bardziej utrudnia zajście w ciążę. Pojawiają się lęki, stany depresyjne i problemy z samoakceptacją.

Oblicz swoje dni płodne - wypróbuj nasz kalkulator

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Może za bardzo tego chcesz?! >>

Gdzie szukać pomocy, gdy bezskutecznie starasz się o dziecko?

Ważne, by popracować nad samooceną, zaakceptować siebie, swoje ciało i to, w jaki sposób funkcjonuje. Nie skupiaj się wyłącznie na staraniach o dziecko, nie zapominaj o sobie i związku. Znajdź czas na zainteresowania, drobne przyjemności, wyjazdy, spotkania z przyjaciółmi. Dobrze jest zastanowić się, dlaczego chce się mieć dziecko, a dzięki temu choć trochę uwolnić się od presji.

Podczas starań o dziecko trudno jest dzielić się swoimi przeżyciami z innymi, nawet bliskimi ludźmi. Nie każda kobieta ma przyjaciółkę, której może się wyżalić. Jednak to nie powód, by dusić w sobie emocje. Warto odwiedzać internetowe fora, na których pary starające się o dziecko wspierają się nawzajem, np. forum Staramy się o dziecko Mjakmama24.pl.

STARANIA O DZIECKO: co jeść, by zwiększyć swoje SZANSE NA POCZĘCIE? >>

W internecie znajdziesz także serwisy skierowane do par chcących mieć dziecko, z których możesz dowiedzieć się, jak zwiększyć szanse na zapłodnienie, jakie są metody leczenia niepłodności i jak sobie radzić z problemami z zajściem w ciążę (np. www.chcemybycrodzicami.pl).

Mjakmama24.pl