Zalany test ciążowy - to pojęcie często pojawia się na grupach dla mam. Oznacza tekst, na który została wprowadzona zbyt duża próbka moczu. Nadmiar płynu rozmył barwnik służący do oznaczania hormonu Beta hCG, co dyskwalifikuje test. Trzeba go wyrzucić do kosza, bo nie pokazuje on wiarygodnego wyniku - fałszywie pozytywny lub fałszywie negatywny.
Spis treści
Co powoduje, że test jest zalany?
Zalanie testu ciążowego może być spowodowane jego wadą, ale najczęściej przyczyną jest nieprawidłowe przeprowadzenie testu. Najczęściej na płytkę należy wkroplić dołączoną pipetką kilka kropli moczu. Wiele pań wlewa zbyt dużo płynu lub po prostu zanurza test w naczyniu z zebranym moczem. To właśnie sytuacja, która może doprowadzić do zalania testu i podania nieprawdziwego wyniku.
Chociaż istnieją testy do zanurzania, to jednak i one mają określoną instrukcję użytkowania. Takich testów nie wolno zanurzać na zbyt długi okres czasu - większość testów ciążowych wymaga pozostawienia ich w naczyniu na około 5-20 sekund. Zbyt długie przebywanie płytki w płynie może zmienić wynik. Dlatego należy przestrzegać instrukcji testu.
Czytaj również: Masz pozytywny test ciążowy? Sprawdź, co dalej robić
Bardzo blada kreska na teście ciążowym. Test ciążowy pozytywny czy negatywny?
Kiedy powtórzyć rozlany test ciążowy?
Zalany moczem test ciążowy nie da wiarygodnego wyniku, dlatego trzeba go powtórzyć. Możesz to zrobić zaraz następnego dnia, ponieważ najlepszy do test jest poranny mocz. Jeśli organizm uwalnia hormon beta hCG, czyli jeśli jesteś w ciąży, jego poziom będzie najwyższy po nocnym odpoczynku, ponieważ hormon ten będzie gromadził się w moczu przez noc. Wykonanie testu ciążowego z samego rana pomoże uzyskać dokładniejszy wynik.
Napełnij sterylny pojemnik moczem i pipetą wlej na płytkę kilka (zgodnie z instrukcją) kropli moczu, aby uniknąć jego zalania.
Pamiętaj - nie rób testu ciążowego zbyt wcześnie, czyli nie wcześniej niż w terminie spodziewanej miesiączki, a najlepiej ok. 10 dni po tej dacie. Zbyt wczesne kupowanie testów do wyrzucanie pieniędzy w błoto i wzbudzanie niepotrzebnych emocji - negatywnych lub pozytywnych w zależności od tego, czy chcesz zostać mamą, czy się tego obawiasz. BhCG czyli ludzka gonadotropina kosmówkowa jest hormonem wytwarzanym przez komórki po implantacji zarodka. Jednak jej wyprodukowanie wymaga czasu. Jeśli wykonasz test przed implantacją lub zaraz po niej, możesz otrzymać fałszywie negatywny wynik.