Pogoda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, dlatego na chodnikach i na ścieżkach rowerowych zrobiło się tłoczno. Coraz częściej możemy zaobserwować całe rodziny na rowerach, na szczęście większość dzieci jeździ w kaskach.
Kask nie jest wprawdzie obowiązkowy (przepisy nie nakładają na rowerzystów takiego obowiązku), jednak bardzo ważny dla bezpieczeństwa. Czy wiesz, jak bardzo kask chroni twoje dziecko?
Chirurg przekonuje, że ważne jest nie tylko jego zakładanie, ale też właściwe dopasowanie do głowy malucha.
Kości czaszki dziecka są wyjątkowo cienkie
Warto wiedzieć, że najczęstszą przyczyną śmiertelnych wypadków dzieci podczas jazdy na rowerze są urazy głowy. Z pękniętą czaszką nie ma żartów, to zupełnie inny „kaliber” niż stłuczone kolano czy zdarty łokieć. To dlatego kask, który chroni mózg dziecka, jest kluczowy dla jego bezpieczeństwa.
Wbrew pozorom czaszka wcale nie jest tak gruba i twarda jak wielu z nas się wydaje. Tym bardziej u dziecka.
− My ludzie mamy wielki mózg i stosunkowo słabą ochronę jeśli idzie o czaszkę, a dzieci mają wyjątkowo cienkie kości czaszki i ta ochrona jest jeszcze słabsza
- tłumaczy chirurg Oskar Zgraj.
Oczywiście to jeszcze nie jest argumentem przemawiającym za tym, by kask kupować i zakładać wyłącznie dziecku. Jako rodzice dajemy przykład jak właściwie dbać o swoje bezpieczeństwo. Jeśli nie zakładasz go w obawie przed zepsuciem fryzury, czy po prostu dlatego, że nie podobasz się sobie w kasku, pokazujesz, co powinno być priorytetem.

Kask dla dziecka - dobrze dopasowany i wyregulowany
Nie mniej ważne od posiadania kasku jest jego właściwe dopasowanie. Tutaj najbardziej istotne jest:
- to, by chronił tylną część czaszki (potylicę),
- odpowiednie wyregulowanie (w razie upadku i uderzenia głową nie powinien się znacznie przesuwać).
− Kask musi być dopasowany, u dzieci powinien chronić również potylicę, powinien być wyregulowany tak, żeby dobrze opinał głowę, żeby dobrze się na niej trzymał
- dodaje chirurg.
Evidence Based Medicine pokazuje, że najważniejsze jest pochłanianie energii uderzenia oraz redukcja ruchów rotacyjnych. Badania dowodzą, że kaski z technologią redukującą siły obrotowe zmniejszają ryzyko wstrząśnienia mózgu aż o 30%.
Przy wyborze kasku znaczenie ma jego skorupa (rozprasza siłę uderzenia), warstwa styropianowej pianki (pochłania energię) czy dobrze wyregulowane paski, które zapobiegają przesunięciu się kasku w czasie uderzenia i odsłonięciu części czaszki.