Wstrząsające nagranie lekarza. "Uważaj, czym bawi się twoje dziecko"

2024-01-09 12:24

Lekarz przestrzega rodziców przed zabawą z dziećmi jednym małym przedmiotem. Wystarczy chwila nieuwagi, by rzecz ta zablokowała drogi oddechowe dziecka, a stąd już o krok od tragedii.

Chłopiec połknął rurkę

i

Autor: Getty Images Chłopiec połknął plastikową rurkę

Małe dzieci lubią bawić się drobnymi przedmiotami. Czasem jednak wystarczy chwila nieuwagi, by taka zabawka znalazła się w buzi, a stąd już tylko krok do wydarzenia nieprzewidzianego w skutkach.

Jakie zabawki są bezpieczne dla dziecka

Ośmiolatek połknął rurkę

Przekonał się o tym chłopiec z San Miguel de Tucuman w Argentynie, który przez przypadek połknął maleńką plastikową rurkę. Przy każdej próbie nabrania głębszego oddechu przestraszone dziecko głośno gwizdało. Rodzice szybko zabrali syna do szpitala, a tam lekarz dr Santiago Gomez Zuviria wyjął z gardła fragment zabawki. 

Kiedy już życiu dziecka nic nie zagrażało, lekarz udostępnił całą historię na Facebooku. Zaapelował też do rodziców, by zwracali baczniejszą uwagę na przedmioty, których używają ich dzieci. "Uważaj, czym bawią się twoje dzieci" - przestrzegł.

Niebezpieczne metalowe kulki

Oprócz gwizdków i lizaków z gwizdkami, warto zwracać też uwagę na popularne metalowe kulki. Połknięcie już jednej takiej kulki może stanowić problem, ale kilka może doprowadzić do tragedii. Kulki magnetyczne przyciągają się do siebie z dużą mocą i mogą uszkodzić fragment jelita. Zdarzały się przypadki maluchów, które musiały być natychmiast operowane, ponieważ połknęły metalowe kulki. 

Jak sprawdzić, czy dziecko coś połknęło?

Często rodzice zastanawiają się, jak mają sprawdzić, czy dziecko połknęło jakiś przedmiot. W przypadku metalowych kulek sprawdzenie tego może być trudne — w opakowaniu przecież znajduje się wiele takich małych elementów, a rodzic nie jest w stanie policzyć ich wszystkich i sprawdzić, czy żadnego nie brakuje. Nawet gdyby to zrobił, nie musiałoby to oznaczać, że dziecko zjadło taką kulkę — mogło przecież ją zgubić. 

W takiej sytuacji należy po prostu obserwować malucha. Jeśli u dziecka pojawia się silny ból brzucha, wymioty albo gorączka, oznacza to, że mogło dojść do uszkodzenia jelita albo perforacji układu pokarmowego. Wtedy trzeba jak najszybciej udać się do szpitala.

Czytaj: Coraz więcej wypadków przez popularne zabawki