Angina paciorkowcowa a wirusowe zapalenie gardła. Różnice, objawy, leczenie

2021-06-21 9:08

Angina paciorkowcowa to angina bakteryjna. Nie występuje u dzieci tak często jak wirusowe zapalenie gardła, ale kiedy już zostanie zdiagnozowana, konieczne jest leczenie antybiotykiem. 

Angina paciorkowcowa

i

Autor: Getty images Angina paciorkowcowa wymaga podania antybiotyku.

Gdy nasze dziecko skarży się na ból gardła pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to angina. Okazuje się, że jest to bardziej rozbudowane zagadnienie. Nie każdy silny ból gardła to typowa angina wymagająca leczenia antybiotykiem.

Spis treści:

  1. Objawy anginy paciorkowcowej
  2. Leczenie anginy paciorkowcowej
  3. Angina paciorkowcowa a wirusowe zapalenie gardła
  4. Leczenie wirusowego zapalenia gardła
  5. Dawkowanie leków przeciwbólowych
  6. Dieta przy anginie paciorkowcowej i wirusowym zapaleniu gardła

Objawy anginy paciorkowcowej

- Typowa angina to zapalenie gardła spowodowane bakterią - paciorkowcem. Angina to choroba, która spada na dziecko jak grom z jasnego nieba. Występuje wtedy wysoka gorączka, silny ból gardła i trudności z przełykaniem. Dziecko nie kaszle, nie ma kataru, a uwagę rodziców mogą zwrócić powiększone węzły chłonne szyjne. I to jest właśnie angina paciorkowcowa, czyli ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych – wyjaśnia lek. med. Katarzyna Karny, pediatra z Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. 

Angina paciorkowcowa nie jest tak częsta jak wirusowe zapalenie gardła, ale jak już się pojawia, to konieczne jest podanie antybiotyku. Zarażamy się głównie od osoby chorej.

- Szacuje się, że ok 12 proc. populacji dzieci jest nosicielami paciorkowca. Absolutnie nie wymaga to leczenia, jeśli dziecko nie ma żadnych objawów. Gardło nie jest miejscem jałowym - dodaje pediatra.

Czytaj:

Angina ropna: objawy i leczenie anginy

Leczenie anginy paciorkowcowej

Gdy u dziecka wystąpi ból gardła, a lekarz podejrzewa anginę paciorkowcową, może wykonać Strep Test - czyli szybki wymaz z gardła, który w ciągu kilku chwil pokaże nam obecność antygenu paciorkowca.

- Jeżeli wynik jest dodatni, dziecko dostaje antybiotyk i już po dobie leczenia przestaje zarażać. Poprawa stanu dziecka następuje szybko, ale niech nas to nie zwiedzie, leczenie musi trwać 10 dni, by nie nastąpił nawrót choroby lub powikłania - przestrzega lekarka.

Zdarzają się anginy paciorkowcowe, które ustępują samoistnie, ale jest to o tyle niebezpieczne, że nie wdrożenie antybiotykoterapii może doprowadzić do poważnych powikłań jak np. zapalenie ucha, zatok, węzłów chłonnych, ropnie okołomigdałkowe. Mimo że takie powikłania występują rzadko, to nie lekceważmy objawów choroby!

Angina paciorkowcowa a wirusowe zapalenie gardła

Prawie 90 proc. wszystkich zapaleń gardła jest spowodowanych przez wirusy.

- Wirusowe zapalenie gardła może rozwijać się kilka dni. Chorobie towarzyszą stany podgorączkowe lub gorączka, bóle mięśni, katar. Okres wylęgania choroby to nawet kilka dni, a ból gardła może utrzymywać się ponad tydzień  – tłumaczy pediatra.

Wirusów powodujących zapalenia gardła jest dużo:

  • bostonka - u dzieci głównie poniżej 5. roku życia popularna “bostonka”, nazywana fachowo chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej, jest przyczyną nie tylko wysypki, ale również bólu gardła.
  • mononukleoza zakaźna, czyli choroba pocałunków, która w większości dotyczy nastolatków, ale może szerzyć się też w grupie przedszkolaków, ponieważ zarażamy się przez kontakt ze śliną - przekazywane z rąk do rąk zabawki, czy kubeczki, są nierzadko wystarczające, by doszło do zakażenia! Należy jednak pamiętać, że czas od kontaktu z wirusem do rozwinięcia choroby może trwać nawet 50 dni!

Leczenie wirusowego zapalenia gardła

Kiedy małe dziecko choruje na zapalenie gardła, często z powodu dolegliwości bólowych przestaje jeść. Pamiętajmy więc o leczeniu przeciwbólowym. Nawet jeśli dziecko nie ma gorączki, to takie leki warto podać, by złagodzić dolegliwości bólowe.

- Mówimy zarówno o preparatach przyjmowanych doustnie - ibuprofen, paracetamol, jak i lekach działających miejscowo. Te drugie mogą być stosowane u starszych dzieci – przypomina lekarka.

Dowiedz się więcej:

Chrypka u dziecka: co podać i jak leczyć?

Choroby migdałków u dzieci: 5 najczęstszych chorób

Angina u małych dzieci

Dawkowanie leków przeciwbólowych

Rodzice często podają zbyt małe dawki leków przeciwgorączkowych. Ibuprofen i paracetamol można podawać niezależnie od siebie. Jeżeli po podaniu jednego z leków gorączka nie obniża się, należy podać drugi lek. Leki dawkujemy wg masy ciała dziecka, a nie wieku naszej pociechy.

  • Ibuprofen 10mg/kg/dawkę max co 8 godzin max. 400mg/dawkę
  • Paracetamol 15mg/kg/dawkę max co 6 godzin max. 1000mg/dawkę

Często te kilkadziesiąt miligramów ma znaczenie! Mnogość preparatów na rynku może doprowadzić rodzica do małego zawrotu głowy, więc jeśli masz problem z obliczeniem objętości leku to w internecie znajdziesz kalkulator, który pomoże ustalić odpowiednią ilość syropu w mililitrach.

Dieta przy anginie paciorkowcowej i wirusowym zapaleniu gardła

- Każdy stopień gorączki to zwiększenie zapotrzebowania na płyny o 10 proc. Pilnujmy ilości wypijanych płynów przez nasze dzieci i pamiętajmy, że dziecko to nie mały dorosły, może odwodnić się bardzo szybko – tłumaczy lek. med. Katarzyna Karny.

Każdego bólu gardła nie można uważać za anginę. Skonsultujmy się z lekarzem, aby rozwiać wątpliwości co do przyczyny choroby i szybko podjąć właściwe leczenie.  

TO GRYPA CZY PRZEZIĘBIENIE?
Pytanie 1 z 9
Jaką masz temperaturę ciała?
Zdjęcie