Bezpieczny syrop na kaszel dla dzieci - sprawdź, co podajesz dziecku

2019-10-01 11:03

Na wybór syropów na kaszel suchy nie możemy narzekać. Już sama wizyta w aptece może nas przyprawić o zawrót głowy. Czy jednak wszystkie syropy nadają się do tego, by podawać je dzieciom? Koniecznie przeczytaj skład syropu i sprawdź, co podajesz dziecku!

skad-sie-bierze-kaszel

i

Autor: Getty images

Spis treści

  1. Jakie składniki nie powinny znaleźć się w syropie dla dziecka?
  2. Jakie składniki są bezpieczne dla dzieci?

Kiedy dziecko cierpi na męczący, suchy kaszel, chcemy mu jak najszybciej pomóc. Czy jednak jesteśmy świadomi, jakie działanie mają substancje zawarte w popularnych syropach na kaszel i jakie skutki może mieć ich ciągłe podawanie dzieciom?

Jakie składniki nie powinny znaleźć się w syropie dla dziecka?

Syropy na suchy kaszel tłumią odruch kasłania, pozwalając dziecku spokojne zasnąć i przespać całą noc. Mogą jednak stanowić zagrożenie dla małego dziecka. Zawarte w syropach przeciwkaszlowych substancje blokują receptory ośrodkowego układu nerwowego, wpływając na jego działanie, a także na czynność środka oddychania i krążenia.

Czytaj także: Co poradzić na suchy kaszel w nocy?

Poniżej przedstawiamy substancje, które są popularnymi składnikiem syropów, ale niekoniecznie odpowiednimi dla dzieci.

  • Dekstrometorfan. To substancja będąca pochodną morfiny, która wprawdzie łagodzi odruch kaszlu, ale jednocześnie może powodować senność, bóle i zawroty głowy, a także dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia) czy reakcje alergiczne (skurcze oskrzeli lub pokrzywka). Z tego względu dekstrometorfanu nie powinno się stosować u dzieci poniżej 2. roku życia ani u maluchów cierpiących na astmę oskrzelową, gdyż lek ten może wchodzić w reakcje ze środkami przeciwhistaminowymi stosowanymi w leczeniu tej choroby.
  • Butamirat. Syropy z tym składnikiem działają przeciwkaszlowo, ale wolno je stosować u dzieci przez krótki czas i wyłącznie przy suchym, napadowym kaszlu towarzyszącym infekcji górnych dróg oddechowych. Nie powinno się go stosować u dzieci poniżej 3. roku życia, gdyż może powodować senność, zaburzenia równowagi oraz spadek ciśnienia.
  • Kodeina. Dozwolona do stosowania u dzieci dopiero powyżej 12. roku życia. Lista wywoływanych przez nią skutków ubocznych jest bardzo długa: zaparcia, nudności i wymioty, senność, zaburzenia nastroju, wysypka czy nasilenie objawów astmy, a także uzależnienia i problemy z oddychaniem wywołane działaniem morfiny, w którą przemienia się kodeina (szczególnie, gdy dawki lecznicze zostaną przekroczone). Ze względu na te skutki uboczne, zwłaszcza problemy z oddychaniem, substancja ta została zakazana w leczeniu dzieci, nakazano też ograniczenie jej stosowania u młodzieży.  

Jakie składniki są bezpieczne dla dzieci?

Gdy dziecko ma suchy, męczący kaszel trzeba jednak w jakiś sposób złagodzić u niego uciążliwe dolegliwości. Warto wtedy wybrać taki syrop, który w swoim składzie bezpieczne dla malca składniki chemiczne lub naturalne substancje (mineralne, roślinne itd.), które nie powodują skutków ubocznych. Bezpieczne składniki naturalne to np.:

  • Drosera. Syrop z droserą syrop są szczególnie skuteczne w przypadku suchego, napadowego kaszlu, dzięki zawartości flawonoidów, naftochinonów, garbników i enzymów proteolitycznych. Drosera wpływa też rozkurczowo na mięśnie gładkie, co sprawia, że syropy na jej bazie są dozwolone u dzieci chorujących na astmę i zapalenie oskrzeli.
  • Tymianek i podbiał. Rośliny najczęściej stosowane przy problemach górnych dróg oddechowych. Mają działanie przeciwbakteryjne, wykrztuśne i rozkurczowe.
  • Porost islandzki. Często występuje w lekach na kaszel dla dzieci. Znany jest ze swoich przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i osłaniających właściwości. Łagodzi podrażnienia błony śluzowej krtani i wykazuje działanie powlekające.