Czy dziecko może mieć inną grupę krwi niż rodzice? Wyjaśniamy

2022-04-15 11:43

Ty i partner macie grupę A, a maluch urodził się z grupą 0. Znajoma para ma AB i B, a ich dziecko – A. Czy to dowód na zdradę? Czy dziecko może mieć inną grupę krwi niż oboje rodzice?

Czy dziecko może mieć inną grupę krwi niż oboje rodziców?

i

Autor: Getty images Czy dziecko może mieć inną grupę krwi niż oboje rodziców?

O grupie krwi dziecka decyduje grupa krwi obojga rodziców. Ma na nią wpływ zarówno tata, jak i mama, a raczej ich geny. Oznacza to, że dziecko może mieć grupę krwi taką samą jak jedno z jego rodziców, jak obydwoje rodziców lub – zupełnie inną niż mama i tata. Jak to się dzieje? Dlaczego dziecko może mieć inną grupę krwi niż oboje rodziców?

Spis treści

  1. O wszystkim decydują geny 
  2. Dlaczego dziecko może mieć inną grupę krwi niż rodzice? 
  3. Sprawdź, jaką grupę krwi może mieć twoje dziecko
Jak przygotować się do badania krwi?

O wszystkim decydują geny 

Dziecko może odziedziczyć grupę krwi po mamie lub tacie, albo po obydwojgu z nich - jeśli mają identyczną grupę. Ale może być też tak, że mama ma grupę AB, tata – 0, a dziecko rodzi się z grupą krwi A. Istnieją pewne „zasady” genetyczne, które to wyjaśniają.

DNA człowieka to kod decydujący o całym naszym organizmie. Geny to fragmenty DNA, jednym z nich jest gen decydujący o grupie krwi, który występuje w 3 wersjach A, B i 0. Każdy z nas ma dwie kopie genów – jeden zestaw pochodzi od matki, drugi od ojca. Dwie kopie, trzy możliwe wersje genu - istnieje zatem sześć możliwych kombinacji: AA, BB, 00, AB, A0, B0.

To jednak nie wszystko: każda wersja twojego genu wpływa na produkcję białek, decydujących o grupie krwi. Gen A tworzy wersję białka A, gen B – wersję B, a gen 0 – nie wytwarza żadnych białek. W praktyce decyzja o grupie wygląda więc tak: AA = A, A0 = A, BB = B, B0 = B, AB = AB, 00 = 0.

Dlaczego dziecko może mieć inną grupę krwi niż rodzice? 

To jednak nie tłumaczy faktu, dlaczego dziecko może mieć inną grupę krwi niż jego rodzice. Wszystko bowiem zależy od wspomnianego połączenia genów mamy i taty.

Jeśli mama ma genotyp A0 i tata ma genotyp A0, to mimo że oboje nadal mają grupę krwi A, mogą przekazać dziecku różne wersje genów: AA, A0 lub 00. Jeśli dziecko odziedziczy genotyp A0 lub AA - będzie mieć grupę krwi A, ale jeśli odziedziczy 00 - będzie miało grupę krwi 0.  

A jeśli mama ma genotyp 00, a tata – AB, ich dziecko może otrzymać genotyp B0, dający grupę B lub A0, dający grupę A.

MAMA TATA OPCJE GRUP KRWI U DZIECKA
A A A, 0
A B A,B,AB,0
A AB A,B,AB
A 0 A,0
B B B,0
B AB A,B,AB
B 0 B,0
AB AB A,B,AB
AB 0 A,B
0 0 0

Sprawdź, jaką grupę krwi może mieć twoje dziecko