Małe dzieci, a więc szczególnie te chodzące do żłobków i przedszkoli chorują często. Od początku jesieni aż do końca wiosny infekcji może być kilka, a w niektórych przypadkach nawet kilkanaście. Nie bez przyczyny mówi się o tzw. przedszkolnym glucie. Choć w wielu żłobkach i przedszkolach bardzo dużą wagę przywiązuje się do tego, by do placówki przyprowadzać tylko zdrowe dzieci, rodzice mają swoje sposoby na to, by chorobę u dziecka ukryć.
Niestety prawda jest taka że dzieci najbardziej zarażają wtedy, gdy same nie mają objawów. Słabo lub zbyt rzadko wietrzone sale, przegrzewanie dzieci i niewłaściwe hartowanie także nie pomagają.
Tak na zdrowie dzieci wpływa powietrze w żłobkach
We Francji przeprowadzono badanie, które objęło ponad 500 dzieci ze 106 żłobków. Średni wiek dzieci wynosił 22,3 miesiąca. Przyjrzano się temu, jak powietrze w pomieszczeniach może wpływać na zdrowie maluchów. Skupiono się na lotnych związkach i przeanalizowano przypadki świszczącego oddechu wśród dzieci.
Jak się okazało, u 171 dzieci zaobserwowano przynajmniej jeden epizod świszczącego oddechu. Dzieci narażone na wyższe stężenia związków takich jak 1-methoxy-2-propylacetate i methylisobutylketone miały większą szansę na rozwinięcie problemów oddechowych. Mowa również o przypadkach, w których wymagane było stosowanie inhalatorów z kortykosteroidami.
Skala jak widać jest ogromna, a lotne związki organiczne pochodzą głównie ze środków czystości i materiałów budowlanych. Nie wszystkie można więc łatwo wyeliminować, jednak spore znaczenie ma to, czym czyścimy powierzchnie oraz fakt, jak często wietrzymy pomieszczenia.
Małe dzieci, których układ odpornościowy dopiero się rozwija, są szczególnie narażone na skutki złej jakości powietrza. W dobie pandemii, gdy użycie środków znacząco wzrosło, ryzyko problemów oddechowych może być jeszcze większe
- zauważa pediatra Wojciech Feleszko.
Pod postem pediatra opublikował źródło badań i jak przekazał zostało ono przedstawione podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Oddechowego.
Chcesz poprawić jakość powietrza? 3 wskazówki od pediatry
Lekarz zwrócił uwagę na to, warto zainteresować się tym, jaka jest jakość powietrza w pomieszczeniach, w których małe dzieci spędzają najwięcej czasu. Mowa oczywiście o salach żłobkowych, przedszkolnych i naszych mieszkaniach.
Oto trzy rzeczy, które warto zrobić:
- Wybieraj środki czystości o niskiej zawartości szkodliwych substancji
- Zapewnij odpowiednią wentylację pomieszczeń (wietrzenie sal jest bardzo ważne)
- Monitoruj jakość powietrza w pomieszczeniach.
Często już na etapie adaptacji w przedszkolu czy w żłobku daje się wyczuć, że w sali jest wyjątkowo ciepło, a zapach nie należy do tych najprzyjemniejszych. Temat warto poruszyć z kierownikiem placówki, bo jakość powietrza naprawdę ma znaczenie.