Dorosłym się nie podoba, dzieci ratuje przed utratą zębów. Wygląd to nie wszystko

2024-12-05 13:23

Próchnica to choroba zakaźna, która nie oszczędza i małych, i dużych. Atakuje również zęby mleczne, niezbędne jest leczenie. Jednak nie zawsze możliwe jest założenie plomby, konieczne jest wybranie innego rozwiązania. A chociaż jest ono skuteczne, pojawia się problem - nie jest estetyczne.

Dziecko u dentysty

i

Autor: Getty Images Lapisowanie sprawia, że zęby ciemnieją.

Lapisowanie, bo to o tym zabiegu mowa, jest dedykowane zębom mlecznym. Zaatakowany przez próchnicę ząb pokrywany jest azotanem srebra - zmiany próchnicowe się cofają, masa zęba na powrót twardnieje. Najczęściej lapisowanie mleczaków stosuje się u dzieci, u których tradycyjne leczenie - z różnych powodów - nie jest możliwe. Minus zabiegu? Pod wpływem srebra ząb ciemnieje. Staje się ciemnobrązowy lub czarny.

Jeśli nie ma innej metody leczenia, warto zdecydować się na lapisowanie. To skuteczna metoda, która może pomóc uchronić dziecko przed utratą zębów.

Lapisowanie - gdy trzeba pamiętać o zdrowiu, nie o wyglądzie

Ciemne ząbki nie wyglądają estetycznie - to fakt. Ale to często tylko chwilowe rozwiązanie, które pozwala uchronić ząb, a w przyszłości umożliwić dalsze działanie. Musimy pamiętać, że mleczaki należy leczyć, a wyrwanie wcale nie jest dobrą alternatywą.

M jak Mama Google News
Autor:

„Jakie czarne zęby!”, „Jak to brzydko wygląda!”, „Kto to zrobił Pani/Pana dziecku?!” to najczęściej używane słowa osób na jedną z metod leczenia próchnicy wczesnego dzieciństwa, czyli „lapisowanie” (tak na prawdę jest to impregnacja)

- czytamy na profilu @tata_stomatolog.

Prowadzi go lek. dent. Michał Kaczmarek - specjalista stomatologii dziecięcej. Stomatolog dzieli się z obserwatorami cenną wiedzą i wskazówkami dotyczącymi codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Przypominał m.in. aby nie mówić dziecku, aby umyło zęby od razu po jedzeniu. A w najnowszym wpisie na Instagramie skupia się na lapisowaniu.

Lekarz podkreśla, że to zabieg, który pozwala na uratowanie zębów malucha.

Nie będę wdawał się w szczegóły tej metody i jej skuteczności, ale mogę stwierdzić, że impregnacja zmian próchnicowych związkami na bazie srebra, nie raz uratowały dziecko przed całkowitą utratą zębów. Bardzo często ta metoda jest metodą przejściową, tymczasową. Co to oznacza? Że stosujemy ją u bardzo małego dziecka, którego nie jesteśmy w stanie wyleczyć konwencjonalnie

- wyjaśnia lek. dent. Michał Kaczmarek.

W poście stomatolog wytłumaczył także, na czym polega sam zabieg lapisowania.

Przez „lapisowanie” utwardzamy chore tkanki, zmniejszamy nadwrażliwość, stopujemy próchnicę, a co za tym idziem możemy spokojnie poczekać, aż pacjent dojrzeje do leczenia

- wskazuje specjalista.

Czy lapisowanie jest refundowane?

Lapisowanie to jeden z zabiegów stomatologicznych dla dzieci, który wykonamy na NFZ - jest refundowany.

Dzieciom u stomatologa na NFZ przysługują m.in. zabiegi profilaktyczne. To nie tylko impregnacja zębiny zębów mlecznych (czyli lapisowanie), ale i m.in.:

  • badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej - raz w roku,
  • kontrolne badanie lekarskiego - 3 razy w roku,
  • zabezpieczenie lakiem szczelinowym bruzd pierwszych trzonowców stałych - raz do ukończenia 8 r. ż.,
  • zabezpieczenie lakiem szczelinowym bruzd drugich trzonowców stałych - raz do ukończenia 14 r. ż.,
  • lakierowanie wszystkich zębów stałych - nie częściej niż raz na kwartał.

Próchnica to naprawdę powszechna choroba. Ma ją właściwie każde dziecko, które rozpoczyna naukę w podstawówce, dotyczy 90 proc. 12-latków. Nie jest czymś, co powinnyśmy bagatelizować.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"