Dziecko na słońcu: udar cieplny, przegrzanie, alergia, poparzenie, potówki i odparzenia

2013-07-23 12:46

Niemowlę na słońcu przebywać nie powinno. Jednak przegrzanie, udar cieplny, potówki i odparzenia potrafią pojawić się nawet u dzieci, które ani razu nie znalazły się w pełnym słońcu. Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z przegrzaniem czy udarem cieplnym i jak pomóc dziecku?

Dziecko na słońcu: przegrzanie, udar cieplny, alergia, poparzenie, potówki i odparzenia

i

Autor: _photos.com|photos.com Dzieci należy chronić przed ostrym i bezpośrednim wpływem promieni słonecznych. Dzieci naDziecko na słońcu: przegrzanie, udar cieplny, alergia, poparzenie, potówki i odparzeniaDziecko na słońcu: przegrzanie, udar cieplny, alergia, poparzenie, potówki i odpaDz

Spis treści

  1. Dziecko na słońcu: przegrzanie dziecka
  2. Dziecko na słońcu: udar cieplny
  3. Dziecko na słońcu: potówki
  4. Dziecko na słońcu: odparzenia
  5. Dziecko na słońcu: oparzenie słoneczne
  6. Dziecko na słońcu: alergia na słońce

O przegrzanie a nawet udar cieplny u dziecka wcale nie jest trudno na słońcu, a potówki i odparzenia u niemowląt to właściwie standard. Jednak radzenie sobie z nimi, gdy wyjeżdżasz na wakacje z dzieckiem, może okazać się nieco utrudnione. Jak rozpoznać poszczególne dolegliwości i jak sobie z nimi radzić?

Dziecko na słońcu: przegrzanie dziecka

O tym, że dziecko jest przegrzane może świadczyć jego niepokój, a także czerwona i spocona skóra. Niemowlę nie ma apetytu, może wymiotować. W takiej sytuacji trzeba dziecko przenieść w chłodniejsze miejsce i podawać letnie płyny. Konieczna jest też zmiana mokrego od potu ubranka, aby dziecko się nie przeziębiło. I obserwacja.

>> Latem dzieci są szczególnie narażone na powstawanie odparzeń zarówno tych pieluszkowych, jak i tych będących skutkiem przegrzania dziecka. Jakie sposoby na odparzenia doradza położna?

Dziecko na słońcu: udar cieplny

Udar cieplny to poważniejszy skutek przegrzania na słońcu. Objawy: rozpalona, wilgotna, a potem sucha skóra. Dziecko jest rozdrażnione, masz wrażenie, że przelewa ci się przez ręce. Rośnie mu temperatura. Co robić? Zmocz ręcznik chłodną wodą i owiń nim dziecko. Wezwij pogotowie.

Dziecko na słońcu: potówki

Często wskutek przegrzania powstają na skórze drobne, różowe plamki i grudki, zlokalizowane zwykle w zakrytych częściach ciała: na plecach, pośladkach, szyi, pod pachami i w pachwinach. Potówki łatwo ulegają zakażeniu i zmieniają się w ropne krosty. Znikną, jeśli pozwolisz skórze pooddychać. Pomaga też zasypka.

Dziecko na słońcu: odparzenia

Zmiany mogą pojawić się pod pieluszką. To czerwone, rozlane plamy – są gorące i pieką, więc dziecko płacze. Są skutkiem ciepła, słabego dostępu powietrza oraz kontaktu z wilgocią. Po każdej zmianie pieluszki używaj maści lub kremu na odparzenia z cynkiem lub pantenolem (Linomag, Sudocrem, Alantan, Bepanthen). Niech dziecko częściej leży bez pieluszki.

Przy odparzeniach i potówkach pomaga kąpiel w krochmalu (koi, leczy i zmniejsza świąd). W szklance zimnej wody wymieszaj 2 łyżki mąki ziemniaczanej, wlej do garnka z dwiema szklankami wrzątku i połącz; przelej do wanienki i uzupełnij wodą.

Dziecko na słońcu: oparzenie słoneczne

Jeśli po powrocie ze spaceru lub plaży zauważysz, że skóra dziecka zaróżowiła się od słońca, połóż go w chłodnym pokoju i podaj coś do picia – skórę nasmaruj balsamem dla dzieci, przeznaczonym do stosowania po plażowaniu lub łagodzącym środkiem z propolisem i d-pantenolem. Możesz użyć zsiadłego mleka lub serwatki. Jeśli skóra jest mocno czerwona, a dziecko ma gorączkę i płacze, skontaktuj sięz lekarzem. Aż do wizyty okładaj dziecko ręcznikiem zmoczonym w chłodnej wodzie. Gorączkę obniży też letnia kąpiel – zanurz dziecko w wodzie o temperaturze 36–37ºC i przytrzymaj w niej około 5 min.

Dziecko na słońcu: alergia na słońce

Słońce może uczulać. Dziecko wygląda na zdrowe, ale gdy wychodzi na słońce, w miejscach, które są wrażliwe na działanie słońca (ramiona, szyja, kark, uszy), widać zaczerwienienia, pęcherzyki, opuchnięcia lub łuszczenie. Często objawom towarzyszy swędzenie. Dziecko może też skarżyć się na ból głowy i mieć biegunkę. Uczulenie na słońce jest spowodowane nadwrażliwością skóry na promienie światła słonecznego. Może pojawić się także po zastosowaniu kremu ochronnego, bo nadwrażliwość na słońce zwiększają związki chemiczne. Swędzącą, pokrytą wysypką skórę możesz smarować maścią zawierającą cynk (ma działanie osuszające) lub – jeżeli skóra się łuszczy – preparatami po opalaniu, które ją nawilżą (przeznaczonymi dla najmłodszych). Dopóki wysypka nie zniknie, dziecko musi pozostać w domu między 10.00 a 16.00.

miesięcznik "M jak mama"