Groźny barszcz Sosnowskiego. "Do poparzenia może dojść bez bezpośredniego kontaktu"

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczny gatunek rośliny, który wywołuje na skórze ciężkie poparzenia. "Nie tylko dotykanie jest szkodliwe" - czytamy w komunikacie Lasów Państwowych. Wybierając się na spacer, musimy uważać, szczególnie że roślina wygląda dość niepozornie i łatwo ją pomylić z innymi.

Barszcz Sosnowskiego kwitnie w czerwcu i w lipcu, a jego sok jest silnie toksyczny. Rośnie na łąkach, skwerach, wzdłuż strumieni wodnych, w parkach i na polanach, z daleka może przypominać wysoki koper. Jeśli go zobaczymy, powinnyśmy omijać go szerokim łukiem, bo poparzenie barszczem Sosnowskiego bardzo trudno się goi.

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego? Ta roślina ma białe, baldaszkowate kwiatostany oraz wielkie liście. Na łodygach i liściach posiada charakterystyczne włoski. Jeśli nie jesteś pewna, czy to na pewno TA roślina, nie sprawdzaj tego (a już na pewno nie zrywaj jej gołymi rękami), odejdź i poinformuj specjalistów o swoim znalezisku. Oni sprawdzą, czy to barszcz Sosnowskiego, czy też inna, niegroźna roślina.

Spis treści

  1. Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest trujący?
  2. Lasy Państwowe ostrzegają. "Nie tylko dotykanie jest szkodliwe"
  3. Jak rozpoznać objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego?
  4. Co zrobić, gdy dziecko poparzy się barszczem Sosnowskiego?

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest trujący?

Barszcz Sosnowskiego zawiera furanokumaryny, toksyczne związki, które wywołują oparzenia II i III stopnia. Poparzona barszczem skóra wygląda tak, jakby ktoś ją oblał wrzątkiem. Wywołuje to dotkliwy ból i pieczenie, szybko pojawiają się ropne pęcherze, które trudno się goją. Leczenie poparzeń barszczem Sosnowskiego może zająć nawet kilka lat.

"Sok i olejki eteryczne barszczu Sosnowskiego zawierają toksyczne substancje (furanokumaryny). Pod wpływem promieniowania słonecznego wywołują one zmiany skórne, które przypominają oparzenie - zaczerwienienie, wysypkę, owrzodzenie czy opuchlizna. Objawy występują od kilku do kilkunastu godzin po kontakcie" - czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Jak wskazano w informacji, na barszcz Sosnowskiego należy szczególnie uważać latem - wilgoć i wysoka temperatura powietrza zwiększa jego toksyczność.

"Do poparzenia może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego, gdyż wydzielane przez niego olejki eteryczne mogą unosić się w powietrzu nawet na odległość kilkunastu metrów" - napisano w komunikacie.

Zobacz, jak wygląda barszcz Sosnowskiego:

Lasy Państwowe ostrzegają. "Nie tylko dotykanie jest szkodliwe"

O tym, że znów musimy przypomnieć sobie o istnieniu barszczu Sosnowskiego, przypominają na Facebooku Lasy Państwowe. Sok i wydzielina włosków rośliny po zetknięciu ze skórą, w obecności słońca, wywołują groźne poparzenia.

Kontakt z tą rośliną może być niebezpieczny! Nie tylko dotykanie jest szkodliwe, ale także wdychanie wydzielanych przez roślinę olejków

- napisano we wpisie.

W poście podkreślono również, aby nie usuwać samodzielnie stanowisk barszczu. Nie tylko dlatego, że to niebezpieczne, ale i w związku z tym, że roślinę bardzo łatwo pomylić z innymi, które nie tylko nie są szkodliwe, ale i podlegają ochronie.

Gdy zauważymy barszcz Sosnowskiego, najlepiej zrobimy, jeśli zgłosimy to służbom, a także damy znać naukowcom, którzy specjalizują się w barszczach kaukaskich. Na prowadzonej przez nich stronie znajdziesz również mapę, dzięki której dowiesz się, gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego i których miejsc unikać podczas spacerów.

Jak rozpoznać objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego?

Objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego to przede wszystkim silnie czerwona i piekąca skóra. Po kilku godzinach (czasem kilkudziesięciu) mogą pojawić się pęcherze na skórze zawierające surowiczy płyn. W tym czasie mogą wystąpić również objawy ogólne ze strony organizmu takie jak nudności i wymioty, podrażnienia dróg oddechowych czy zapalenie spojówek.

Jak wygląda oparzenie? Bąble możesz zobaczyć tutaj: Poszła z 2-letnią córką do parku. Z poważnymi poparzeniami dziecko trafiło do szpitala

Co zrobić, gdy dziecko poparzy się barszczem Sosnowskiego?

Wskazówki, co robić, jeśli dojdzie do poparzenia, znajdziemy w opublikowanym przez Lasy Państwowe wpisie.

  • Nie drap miejsca poparzenia.
  • Nie stosuj żadnych środków chemicznych bez konsultacji z lekarzem.
  • Obficie przemyj oparzenia wodą i zasłoń przed działaniem promieni słonecznych.
  • Jeśli to możliwe, zrób zdjęcie rośliny, może przydać się lekarzowi.
  • Koniecznie udaj się do lekarza.

"Pamiętaj, że skóra dzieci jest bardziej wrażliwa na toksyczne działanie barszczu" - podkreśla GIS.

Ta roślina zagraża życiu i zdrowiu. Uważajcie na barszcz Sosnowskiego
Ta kultowa kreskówka przyciągała rzesze przed telewizory. Sprawdź, ile pamiętasz z Muminków [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
Jaki kolor miał charakterystyczny dom, w którym mieszkała rodzina Muminków?