Jad pszczoły posiada toksyczne składniki, które mogą wywołać reakcję uczuleniową. Szacuje się, że 1-2% dzieci w Polsce może być uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych, a użądlenie może skutkować ciężką ogólnoustrojową reakcją alergiczną. Zalicza się do nich pszczoły, osy czy szerszenie.
Gdy dziecko użądli pszczoła, koniecznie należy usunąć żądło. Jak zrobić to skutecznie i tak, by nie pogorszyć sprawy?
Gdy dziecko użądli pszczoła liczy się czas
Warto wiedzieć, że żądło pozostawione w skórze (pszczoła traci je i niemal natychmiast ginie) stopniowo uwalnia coraz więcej jadu.
"Istnieją doniesienia, że w przypadku użądlenia przez pszczołę najistotniejszy jest czas, w jakim żądło zostało usunięte, ponieważ jest ono połączone z woreczkiem jadowym stale wstrzykującym jad do skóry" - mówi na Instagramie ratownik medyczny Mateusz Mokrzycki, który prowadzi profil edukacyjny @passio_poland.
To nieprawda, że cały jad trafia pod skórę w momencie ukłucia. Dlatego jak najszybciej trzeba pozbyć się żądła wraz z woreczkiem jadowym. Łatwo jednak zrobić to nieostrożnie, przez co zawartość tego zbiorniczka i tak trafi do organizmu.
Ratownik podzielił się sposobem na to, jak w tym celu wykorzystać przedmiot, który masz w portfelu lub w torebce.
Polecany artykuł:
Żądło pszczoły usuniesz za pomocą karty
Jeśli ciebie lub dziecko użądli pszczoła, z pewnością osoba ta poczuje dotkliwy ból, ale to nie wszystko. Przy użądleniu osy w ciele nie zostaje żądło (jest gładkie, dlatego osa z łatwością je wyjmuje i może żądlić dalej), natomiast pszczoła ma żądło pokryte haczykami, które po ukłuciu zostaje w skórze. Użądleniu przez pszczołę oprócz bólu towarzyszy również świąd.
Szybkie usunięcie żądła jest ważne nie tylko w celu uniknięcia poważniejszej reakcji organizmu na składniki jadu. Im wcześniej usuniesz żądło, tym krócej odczuwalne będą dolegliwości związane w ukłuciem. Jak zrobić to skutecznie, by nie wpuścić do organizmu jeszcze większej porcji jadu? Absolutnie nie należy łapać żądła palcami. To najprostszy sposób, by właśnie wcisnąć jad.
Ratownik Mateusz Mokrzycki poleca użycie karty kredytowej. Jeśli takiej nie posiadasz, z powodzeniem zastąpi ją inny podobny przedmiot: karta debetowa, dowód osobisty, a nawet twarda karta lojalnościowa z ulubionego sklepu.
"Zdrap żądło kartą kredytową" - mówi ratownik i prezentuje na filmie, w jaki sposób to zrobić:
Po wyjęciu żądła pszczoły ze skóry warto zastosować okłady z mieszanki sody oczyszczonej i wody. To pomoże zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból. Z pewnością nieraz słyszałaś takie zalecenia od pielęgniarki szczepiącej twoje dziecko. Gdy w miejscu wkłucia pojawia się opuchlizna, zaczerwienienie czy ból, warto stosować właśnie wspomniane okłady.