Jak wygląda wizyta z dzieckiem u lekarza?

2013-07-18 16:52

Bez względu na to czy jest to pierwsza wizyta z dzieckiem u lekarza czy kolejna, zawsze dobrze wiedzieć co nas będzie czekać. Co trzeba zabrać na wizytę z dzieckiem do lekarza i jak przebiega taka wizyta z dzieckiem u lekarza.

wizyta z dzieckiem u lekarza

i

Autor: _dlarodzinki.pl

Spis treści

  1. Wizyta z dzieckiem u lekarza: jak przygotować dziecko do wizyty u pediatry?
  2. Wizyta z dzieckiem u lekarza: jakie zabrać dokumenty?
  3. Wizyta z dzieckiem u lekarza: jak wygląda wizyta u pediatry?
  4. Wizyta z dzieckiem u lekarza: bilans zdrowia dziecka
  5. Bilans zdrowia dziecka

Wizyta u lekarza z dzieckiem, nawet jeśli jest któraś z kolei, może nas czymś zaskoczyć. Dlatego za każdym razem, kiedy wybieramy się z dzieckiem do lekarza, dobrze jest do takiej wizyty się przygotować.

Wizyta z dzieckiem u lekarza: jak przygotować dziecko do wizyty u pediatry?

To wszystko zależy od wieku dziecka. Powinniśmy dziecku zapowiedzieć wizytę i wytłumaczyć, co będzie się działo u lekarza (oczywiście w miarę możliwości przewidzenia). Lekarz zbada gardło, osłucha albo zaszczepi przeciwko ciężkim chorobom itd. Dobrze, żeby dziecko wiedziało, co będzie się działo i czego może się spodziewać. Komunikat oczywiście dostosowujemy do wieku dziecka.

Malucha możemy przygotować do wizyty u pediatry, czytając mu bajkę dobraną kontekstowo do celu naszej wizyty. Jeśli wybieramy się na szczepienie, dobrym wyborem będą "Przygody dzielnego niedźwiadka Szczepana". Bajka pomaga zrozumieć, jak działają szczepienia i tłumaczy, dlaczego nie należy się ich bać. Niedźwiadek Szczepan pomoże również rodzicom wytłumaczyć najmłodszym, że wizyta szczepienna, choć związana z ukłuciem, nie jest ani straszna ani nie wiąże się z dużym bólem. 

O czym jest bajka "Przygody dzielnego niedźwiadka Szczepana"?

Niedźwiadek Szczepan na co dzień mieszka w przychodni, gdzie pomaga dzieciom przezwyciężyć lęk związany ze szczepieniem. Kiedy dzieci przytulają pluszaka od razu poprawia im się humor, obawy znikają, a szczepienie okazuje się tylko nieszkodliwym ukłuciem. Niedźwiadek czuje się jednak samotny, dlatego postanawia uciec. Tak zaczyna się wielka przygoda Szczepana, dzięki której nie tylko pozna sympatyczną dziewczynkę Alicję, ale przede wszystkim dowie się, jak działają szczepienia i dlaczego są niezbędne do zachowania zdrowia od wczesnego dzieciństwa do późnej starości. 

Bajka „Przygody Dzielnego  Niedźwiadka Szczepana” powstała w ramach kampanii „Zaszczep się wiedzą”, której celem jest informowanie o szczepieniach ochronnych w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną. Patronatem instytucjonalnym objęły wydawnictwo Główny Inspektorat Sanitarny oraz Fundacja Rozwoju Pediatrii. Ilustrowaną publikację w formacie plików pdf, epub i mobi można pobrać za darmo ze strony zaszczepsiewiedza.pl

 

Przygody dzielnego niedźwiadka Szczepana

i

Autor: Zaszczepsiewiedza.pl

Wizyta z dzieckiem u lekarza: jakie zabrać dokumenty?

Dowód ubezpieczenia (w tej chwili wystarczy dowód osobisty) oraz książeczkę zdrowia dziecka.

Wizyta z dzieckiem u lekarza: jak wygląda wizyta u pediatry?

Najpierw jest wywiad z rodzicem: wskazujemy na przyczynę wizyty i informujemy lekarza o własnych obserwacjach: co nas niepokoi, pytamy co byśmy chcieli wiedzieć (oczywiście, jeśli nie jest to wizyta profilaktyczna). Ważne byśmy byli przygotowani do tej wizyty u lekarza z dzieckiem: pamiętali nazwy leków, które dziecko przyjmowało, jeśli lekarz o nie zapyta, tym bardziej te, które aktualnie przyjmuje. Bardzo pomocnym jest założenie specjalnego zeszyciku, w którym zapisujemy nazwę leku, dawkowanie, czas przyjmowania i z jakiego powodu lekarz przepisał dany lek (diagnoza), ewentualne reakcje uboczne.Po zbadaniu dziecka, jeśli są do tego wskazania, lekarz przepisuje leki, jeśli kiedyś po przyjęciu jakiegoś leku, u dziecka wystąpiło uczulenie, powinniśmy koniecznie poinformować lekarza o reakcjach alergicznych. To najlepszy na to moment. Wówczas lekarz przepisze odpowiednik.

Wizyta z dzieckiem u lekarza: bilans zdrowia dziecka

Choć nie jest badaniem obowiązkowym (formalnie), rodzice powinni go wykonywać i pilnować właściwych terminów przeprowadzania takich badań. Dzięki temu wiedzą czy dziecko dobrze się rozwija: czy nie wymaga konsultacji specjalisty, czy nie ma wady postawy.

Bilans zdrowia dziecka

Czym jest bilans zdrowia dziecka? Jak często należy je wykonywać? Jakie badania musi przejść dziecko w ramach bilansu zdrowia? Czy bilans zdrowia dziecka jest obowiązkowy? Dlaczego warto przestrzegać terminów i przychodzić z dzieckiem do lekarza? Na te i inne pytania odpowiada pediatra.