Jelitówka, zwana też popularnie grypą żołądkową, z wirusem grypy nie ma nic wspólnego. Jednak nikomu chyba nie trzeba wyjaśniać, jak wygląda przebieg infekcji i jak bardzo bywa ona uciążliwa.
Jelitówką bardzo łatwo się zarazić, zarówno od rówieśników z grupy przedszkolnej jak i w domu, gdy tylko jeden z domowników choruje. Niestety u dzieci przebieg jelitówki może być jeszcze bardziej dotkliwy niż u dorosłych. Łatwiej też może dojść do odwodnienia, bo dziecko nie chce nic jeść, często niechętnie także pije.
Jak przebiega jelitówka?
Jelitówkę najczęściej wywołują rotawirusy. Obecnie szczepienie przeciwko rotawirusom jest już obowiązkowe u dzieci, a co za tym idzie - także bezpłatne.
Grypa jelitowa jest dość powszechna - co roku na całym świecie notuje się blisko 100 milionów zachorowań. Szacuje się, że każde dziecko zetknie się z rotawirusami przed ukończeniem 5. roku życia.
Do typowych objawów jelitówki u dzieci należą:
- wymioty,
- nudności,
- biegunka,
- brak apetytu,
- osłabienie,
- płaczliwość, rozdrażnienie,
- stan podgorączkowy.

Nowy objaw towarzyszący jelitówce
Zwykle najgorsze są trzy pierwsze dni, potem objawy stopniowo ustępują. Jednak pediatra Łukasz Grzywacz zauważa, że ostatnio coraz częściej u dzieci pojawia się jeden, dotąd rzadko pojawiający się objaw. Chodzi o gorączkę.
Potrafi naprawdę długo trzymać, po 5-6 dni, czasami sama biegunka przechodzi na wymioty, czasami są tylko wymioty. Ale uwaga: te dzieciaki gorączkują, to nie jest standardowe w jelitówkach (...) teraz jakoś te dzieci gorączkują i potrafią wysoko gorączkować
- zauważa pediatra Łukasz Grzywacz.
Lekarz tłumaczy, że zwykle w tego typu infekcjach pojawia się stan podgorączkowy, jednak ostatnio coraz częściej obserwuje wysoką temperaturę, która utrzymuje się przez 2-3 dni. Na szczęście „tor gorączki jest raczej wirusowy”, więc podnosi się i opada.
Polecany artykuł:
Leczenie jest objawowe, warto podawać leki przeciwgorączkowe i probiotyki oraz zgłosić się do lekarza, bo są dostępne skuteczne leki na biegunkę.
Pediatra dostrzega, że infekcje są wyjątkowo uciążliwe, bo mogą trwać do tygodnia. Najbardziej dotkliwym objawem podrażnionych jelit jest biegunka, która jest bardzo wodnista.
W przypadku małych dzieci bardzo ważne jest nawadnianie i - o ile tylko dziecko chce cokolwiek jeść - lekkostrawna dieta. Warto znać te oznaki odwodnienia, by nie przegapić groźnej dla zdrowia i życia sytuacji.