Kupujesz dziecku opaski odstraszające owady? Pediatra mówi o ich skuteczności

2024-07-29 10:49

Czy opaski odstraszające owady faktycznie chronią przed ukąszeniami? Lekarz Łukasz Durajski i pediatra Wojciech Feleszko polecają skuteczne środki, które chronią dzieci. Gdzie w tym zestawieniu znajdują się popularne opaski?

Czy opaska odstraszająca owady działa? Pediatra radzi jak chronić dziecko

i

Autor: Getty images Czy opaska odstraszająca owady działa? Pediatra radzi jak chronić dziecko

Spraye, kremy, plasterki, opaski odstraszające owady, urządzenia wkładane do gniazdka elektrycznego - propozycji w sklepach i aptekach jest wiele, a rodzice najmłodszych dzieci zwykle szukają rozwiązań maksymalnie bezpiecznych. Ważne jest też to, by dziecko chętnie używało danego środka, a z opaskami w pięknych tęczowych kolorach czy naklejkami ze zwierzątkami takiego problemu zwykle nie ma.

Tylko czy opaski odstraszające owady warto kupować? Lekarze nie mają wątpliwości, które środki odstraszające owady są najskuteczniejsze.

Jak chronić dzieci przed promieniowaniem UV? Plac Zabaw odc. 11

Co o opaskach odstraszających owady sądzą lekarze?

Szukając środków bezpiecznych i rekomendowanych do stosowania u dzieci warto zapoznać się ze stanowiskiem Amerykańskiej Akademii Pediatrii. I choć w reklamach popularnych bransoletek z pewnością przeczytasz jedynie o ich zaletach (które zapewne posiadają), nie ma dowodów na ich skuteczność przeciwko ukąszeniom owadów.

Opaski na nadgarstki nasączone chemicznymi repelentami, w zależności od środka, jakim zostały nasączone, faktycznie mogą odstraszać owady, ale warto pamiętać, że działają tylko w promieniu do 50 cm i są jednorazowe. Po zaledwie kilku godzinach nadają się jedynie do wyrzucenia.

Produkty, których skuteczność przeciwko komarom nie została potwierdzona, obejmują opaski na nadgarstki nasączone chemicznymi repelentami i urządzenia ultradźwiękowe emitujące fale dźwiękowe zaprojektowane do odstraszania owadów

- czytamy na profilu instagramowym dr. Łukasza Durajskiego @doktorekradzi.

Autor książki "Co Na To Lekarz - mity przenoszone drogą szeptaną" przekonuje, że faktycznie skuteczne środki przeciwko ukąszeniom komarów, kleszczy i wielu innych insektów to te zawierające ikarydynę lub DEET. Można je stosować u dzieci, ważne jest stężenie i właściwy sposób aplikacji.

Te środki faktycznie odstraszają komary

Szukając środków bezpiecznych dla dzieci, z pewnością przeczytasz, że są to np.:

  • cytronella,
  • geranium,
  • mięta pieprzowa,
  • olej sojowy.

Nie zaszkodzą maluchowi, jednak warto wiedzieć, że amerykańska Agencja Ochrony Środowiska nie weryfikuje ich skuteczności, dlatego jeśli chcesz zabezpieczyć dziecko przed ukąszeniami komarów czy kleszczy, zdecydowanie pewniejsze będą produkty zawierające w swoim składzie DEET lub ikarydynę.

Wbrew obawom rodziców, u dzieci także można stosować repelenty z DEET i warto to robić wtedy, gdy istnieje spore ryzyko, że dziecko po ukąszeniu może zachorować na boreliozę lub malarię. Warto pamiętać, że stężenie DEET produktów stosowanych u dzieci nie powinno przekraczać 30%. EPA podaje, że produkty z DEET można stosować od 2. roku życia u dzieci.

Stężenie DEET w środkach stosowanych do odstraszania owadów, którymi spryskujemy ubranie dziecka, nie powinno być wyższe niż 30%. Im wyższe stężenie, tym dłuższa ochrona. 10% DEET zapewnia ochronę przez około 2 godziny, a 30% DEET chroni przez około 5 godzin.

"Doniesienia o działaniach niepożądanych związanych ze stosowaniem DEET są rzadkie. Przy właściwym stosowaniu DEET nie stanowi zagrożenia dla zdrowia" - czytamy na profilu @doktorekradzi.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"