Z zestawienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że 1 stycznia do 31 października 2022 roku zanotowano w Polsce 24 przypadki odry, podczas gdy w tym samym okresie 2021 r. było ich dwa razy mniej– 12.
Dwukrotnie też wzrosła ilość zachorowań na świnkę. W dziesięciu miesiącach bieżącego roku wykryto aż 779 przypadków tej choroby, a rok temu w analogicznym okresie 392. Jeśli zaś chodzi o różyczkę, to w tym roku potwierdzono 117 przypadków, a w tym samym czasie ubiegłego roku – 42.
Przeczytaj także: Ospa to w tym roku prawdziwa plaga w przedszkolach. Wiemy, dlaczego tak jest
Skuteczne szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce
Na odrę, świnkę i różyczkę mamy skuteczną szczepionkę MMR. W Polsce jest ona szczepieniem obowiązkowym. Schemat jej podawania określa Program Szczepień Ochronnych, o którym przeczytać można na rządowej stronie https://szczepienia.pzh.gov.pl.
„Schemat szczepień obejmuje podanie dwóch dawek szczepionki MMR przeciw odrze, śwince i różyczce. Wynika to stąd, że po podaniu 1 dawki odporność na odrę występuje u ok. 90-95% zaszczepionych. Dopiero podanie drugiej dawki szczepionki prowadzi do uodpornienia 98-99% zaszczepionych” – czytamy.
W Polsce pierwszą dawkę szczepionki MMR podaje się dzieciom wieku 13-15 miesięcy. Drugą dawkę zaś w szóstym roku życia dziecka. Podobny schemat działania, jak czytamy na stronie PZH, obowiązuje także w Ukrainie. Pierwsza dawka szczepienia MMR podawana jest tam po ukończeniu 12 m.ż., druga zaś w wieku 6 lat.
W Polsce do 2019 roku życia druga dawka była zalecana nie w 6. roku życia dziecka, tylko w 10. W 2019 roku wprowadzono jednak zmianę w Programie Szczepień Ochronnych, która przyśpieszyła podanie drugiej dawki szczepienia MMR - podaje się ją odtąd w 6. roku życia dziecka. Uzasadniono to aktualną sytuacją epidemiologiczną w Polsce i Europie. Szczepienie MMR jest nieodpłatne.
Przeczytaj także: Kalendarz szczepień ochronnych dzieci 2022