To powszechna, ale dokuczliwa dolegliwość. Jak radzić sobie z łuskami na główce dziecka?

2024-09-19 15:38

Żółte łuski pojawiające się na dziecięcej główce martwią rodziców. Zastanawiają się, czy czegoś nie dopilnowali, czy dla malucha jest to w jakiś sposób dokuczliwe. Ciemieniucha - bo to o niej mowa - to częsta przypadłość. Nie należy jej jednak bagatelizować, trzeba zareagować.

Czesanie niemowlęcia.

i

Autor: Getty Images Jednym ze sposobów na ciemieniuchę jest jej wyczesywanie.

Gdy zostajemy rodzicami, każdy dzień może przynieść coś nowego. Mogą nas zaskoczyć np. dziwne odruchy u noworodka, nowe umiejętności, które pojawiają się po nieprzespanej nocy, ale i różnego rodzaju zmiany, które możemy zaobserwować na ciele dziecka.

O jednych z nich, które pojawiają się na np. główce, opowiedział aktywny w mediach społecznościowych pediatra.

Problemy skórne u niemowląt - Plac Zabaw odc. 7

Uwaga, ciemieniucha

Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko to pediatra i immunolog, który cenną wiedzą dzieli się na instagramowym profilu @dr_feleszko. Jeden z ostatnich wpisów poświęcony jest ciemieniusze.

Na początku rolki lekarz wyjaśnia, że ciemieniucha to polska, zwyczajowa nazwa łojotokowego zapalenia skóry. Jego symptomy mogą pojawić się np. na główce czy na brwiach. Nazwa brzmi znajomo? Zmiany łojotokowe często pojawiają nie na całej głowie, a właśnie w okolicach ciemiączka. Ciemieniucha to powszechna dolegliwość, której doświadcza wiele dzieci.

Na jakie objawy powinnyśmy zwrócić uwagę? Wśród symptomów łojotokowego zapalenia skóry pediatra wymienia zaczerwienienie, łuszczenie skóry i żółte łuski, które mogą pojawiać się na główce (wtedy mówimy właśnie o ciemieniusze), ale i na twarzy, czy w okolicach fałdów skórnych.

Rozpoznanie ciemieniuchy to jedno, pozbycie się tej dolegliwości - drugie. Jest to problematyczne głównie ze względu na mnogość dostępnych metod, również tych „domowych”.

Jak pozbyć się ciemieniuchy?

Co możemy zrobić, gdy na głowie dziecka pojawią się charakterystyczne zmiany? Pediatra ma cztery wskazówki, które podpowiadają rodzicom, jak sobie radzić z łojotokowym zapaleniem skóry.

  1. Regularne mycie delikatnymi szamponami przeznaczonymi do skóry wrażliwej.
  2. Stosowanie preparatów, które nawilżają i łagodzą podrażnienia.
  3. Delikatne usuwanie łusek - po kąpieli, za pomocą miękkiej szczotki.
  4. W razie potrzeby - konsultacja z lekarzem, który może zalecić specjalistyczne kremy lub maści.

Łojotokowe zapalenie skóry to zapalenie, więc w niektórych nasilonych postaciach, zwłaszcza związanych ze świądem, warto sięgnąć po miejscowe leki sterydowe. Ale uwaga, zawsze to leczenie należy wprowadzić w konsultacji z lekarzem pediatrą lub dermatologiem

- podkreśla dr Feleszko.

Pediatra wskazuje, że do lekarza warto udać się, gdy:

  • objawy się nasilają,
  • pojawia się świat,
  • pojawia się stan zapalany,
  • skóra wygląda na bardzo podrażnioną.

Ze wsparciem specjalisty sprawniej „rozprawimy się” z tą przypadłością.