Ospa wietrzna to wysoce zaraźliwa choroba, zwykle jeden przypadek w grupie przedszkolnej czy klasie wystarczy, by w ciągu tygodnia czy dwóch objawy pojawiły się u pozostałych uczniów lub przedszkolaków. Przechodzi się ją raz w życiu, wirus pozostaje jednak w organizmie i w przypadku spadku odporności może objawiać się w postaci półpaśca.
Wbrew pozorom ospą wietrzną zarazić mogą się nie tylko dzieci. Jeśli sami nie przechodziliśmy jej w dzieciństwie możemy rozważyć szczepienie. Warto pamiętać o tym zwłaszcza przed ciążą.
Szczepienie przeciwko ospie wietrznej zgodnie z kalendarzem szczepień nie jest obowiązkowe, co oznacza również, że jest płatne. Jednak dla dzieci uczęszczających do żłobka jest refundowane (wystarczy zaświadczenie z placówki). By było skuteczne, potrzebne są dwie dawki.
Dziecko miało kontakt z chorym na ospę? Zdążysz je zaszczepić
Zwykle wydaje nam się, że kiedy dziecko już miało kontakt z maluchem chorym na ospę jest za późno na jakąkolwiek reakcję. To nieprawda: mamy kilka dni na to, by zaszczepić dziecko.
Jak informuje lekarz Mateusz Babicki najlepiej zaszczepić dziecko do 72 godzin od kontaktu z chorym, najpóźniej do 5 dni.
💉 Szczepienie najlepiej do 72h, ale maksymalnie do 5 dni po kontakcie może:– zapobiec chorobie,– albo przynajmniej złagodzić jej przebieg i uniknąć powikłań.
Nie jesteś bezbronny.Nie jesteś „już po fakcie”.To mit — szkodliwy i niepotrzebny.
- czytamy w poście opublikowanym przez @doktor_w_domu_i_w_podrozy.
Rozważenie szczepienia po kontakcie z osobą chorą poleca tym, którzy do tej pory na ospę nie chorowali i nigdy nie szczepili się przeciwko tej chorobie. Szczepienie nie musi zapobiec zachorowaniu, za to realnie zmniejsza ryzyko powikłań. Jeśli po szczepieniu rozwinie się choroba zwykle ma łagodny przebieg.
Powikłania po ospie wietrznej
Z pewnością w pierwszej kolejności pomyślisz o szpecących skórę bliznach, zwłaszcza tych zlokalizowanych na twarzy. Faktycznie dziecko drapiąc się często doprowadza do nadkażeń bakteryjnych, wykwity ciężko się goją, w efekcie mogą powstać właśnie blizny.
Bakteryjne zakażenia tkanek skóry mogą mieć także poważniejsze skutki niż te estetyczne. Do powikłań ospy wietrznej należą:
- zakażenia gronkowcowe i paciorkowcowe (wskutek drapania krostek),
- bakteryjne zapalenie płuc,
- posocznica,
- powikłania neurologiczne (zapalenie móżdżku, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych).
Bakteryjne nadkażenie wykwitów zwykle dotyczy wierzchniej warstwy skóry, jednak nieleczone może penetrować tkanki położone niżej, doprowadzając do martwiczego zapalenia powięzi.
U dzieci w ospie wietrznej niepowikłanej stosuje się leczenie objawowe. Warto wiedzieć, że w leczeniu ospy u dzieci nie stosuje się ibuprofenu, bo istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań.
